reklama

8 míst, kterým byste se měli při mytí wapkou rozhodně vyhnout

Tlakové čističe jsou skvělými pomocníky, s nimiž můžete odstranit špínu, přilepené nečistoty, ba dokonce i graffiti. Nicméně jsou i taková místa, která byste mohli wapkou poškodit. Víte, kde byste se měli vyvarovat tlakového umývání? Připravili jsme si pro vás seznam 8 míst, které byste nikdy neměli tlakovými čističi čistit .

Tlakové čističe dokáží hotové zázraky. Dokáží vyčistit i to, co se původně mohlo jevit, že již vyčistit nepůjde. Avšak i jejich používání má svá ale (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

1. Okna

Umytí oken tlakovým čističem se jeví jako skvělý nápad, protože slibuje rychlé a snadné umytí, jenže sklo je křehké a nevydrží takový tlak. Proud vody by místo vyčištění sklo z rámů spíše vytlačil. A tak by vzniklo mnohem více škody než užitku.

Dům
Tlakový čistič není určen k tomu, abyste ho používali k umývání oken (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

2. Asfaltové šindele na střeše

Nepoužívejte tlakový čistič ani k očištění asfaltové krytiny na střeše, protože hrozí významné poškození střechy. Vysoký tlak vody totiž odstraní granule z asfaltových šindelů, čímž může dojít k rozbití šindelů nebo dokonce k jejich odstranění. To pak následně může způsobit problémy v celém domě. Poškozený může být i topný a chladicí systém celého domu.

Střecha
Tlakovým čističem byste neměli umývat ani střechu s asfaltovými šindeli, poničili byste je (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

3. Žlaby

Čištění okapů většinu lidí nebaví, jejich očištění je totiž náročné a ne zrovna vábivé. Usnadnit si proto práci za pomocí tlakového čističe se proto může jevit jako skutečně lákavě. To však není dobrý nápad. Tlakový čistič je příliš silný a mohl by vytáhnout okap z domu nebo způsobit také poškození svodu. Je proto lepší je vyčistit ručně a nakonec žlaby opláchnout zahradní hadicí.

4. Stará malta nebo cihla

Tlakové myčky jsou ideální pro čištění betonových zahrad i dlažby a lze je použít při nižším nastavení tlaku i na nové cihly. Když jsou cihly a malta již starší nebo jsou již někde odštípnuté a rozpadají se, tlakový čistič by pak mohl způsobit velké škody. Silný proud vody by mohl vytáhnout maltu ze zdi a staré cihly rozdrtit.

5. Umývání vozidla

Některé tlakové čističky se prodávají jako vhodné pro vozidla a ono to tak skutečně může být, pokud mají možnost nízkotlakého nastavení. Nicméně i přesto je to nutné předem zvážit, protože použití wapky zblízka a z jiného úhlu rozstřiku může na vozidle způsobit i tak trvalé poškození, jako jsou promáčkliny, praskliny v laku a podobně. To pak dělá vozidlo více náchylné ke korozi. Síla rozprašovače může vtlačit vodu do trhlin, což pak může vést k poškození, jehož opravení není zrovna nejlevnější.

Čištění auta
Tlakový čistič by mohl být optimálním čističem motorových vozidel, nicméně, v reálu je může nenávratně poškodit (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

6. Barevné nebo lakované povrchy

Silný proud vody produkovaný tlakovým čističem je skvělý pro odstraňování barev nebo k čištění skvrn. Pokud však nechcete povrch připravit k nátěru, tedy ho nechcete poškozovat, vyhněte se používání tlakového čističe na barvené nebo lakované povrchy.

7. Svítidla

Venkovní svítidla jsou sice vyrobena tak, aby odolala dešti, silnému větru, sněhu, ledu, nikoliv však tlakovému čističi. Proud vody může pod vysokým tlakem rozbít všechny skleněné tabule a dokonce i držáky. Tlak může světlo vyjmout dokonce i z jeho držáku. Pokud wapka nezničí samotné svítidlo, může voda prosakovat skrz praskliny a poškodit tak její vnitřní elektrické součásti.

8. Klimatizace

Kovová skříň chrání choulostivý obsah, například žebra, která filtrují vzduch. Tlakový čistič by rozhodně rychle odstranil nečistoty, jenže také může tato žebra zohýbat nebo drtit a omezovat proudění vzduchu do jednotky. Proto místo wapky k jejímu očištění použijte raději zahradní hadici nebo vysavač a měkký kartáč.

Klimatizace
Jednou za čas je nutné vyčistit i klimatizaci, nicméně to nedělejte wapkou, protože byste si ji mohli poškodit (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak efektivně vyčistit fasádu:

Publikováno: 6. 9. 2021, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto) , Profil autora: Adriana Dosedělová