reklama

Přenosná zahradní sprcha se hodí nejen k bazénu, vyrobte si ji podle našeho návodu

Když je léto v plném proudu, nechce se nám odbíhat ze zahrady třeba od sečení trávy domů do sprchy, a pak teprve skočit k bazénu. Přitom osvěžení při práci si dopřejeme rádi. A skočit do bazénu celí upocení a zaprášení byť jen od květinového pylu znamená vynaložit větší úsilí na pravidelné čištění vody. Zkrátka, chce to sprchu na zahradu nebo rovnou u bazénu. A my si jí dnes vyrobíme.

Postavte si zahradní sprchu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Přenosná zahradní sprcha, to je něco! Mít bazén v zahradě a moci se opláchnout a osvěžit kdykoliv, to je splněný sen mnoha z nás, ale dlažbu či terasu okolo bazénu to chce také očistit, zamést nebo… opláchnout. Takže hadice nebo šikovný buben s přívodem vody se hodí nejen na zalévání. 

Pokud si nechceme rozkopat celou zahradu nebo přívod vody ke sprše řešit rovnou natrvalo, protože ještě nemáme úplně rozmyšlené nebo konečné dispozice rozložení zahradních prvků, můžeme použít šikovný samonavíjecí buben s hadicí, kterou využijeme na zalévání záhonů, oplachování terasy nebo právě k zahradní sprše. Výhodou je, že na zimu buben s hadicí schováme, aby se mrazem nepoškodila. 

Buben
Hadice Fiskars má na konci pojistku – zarážku proti tomu, aby se navinula úplně do konce a zmizela v bubnu celá (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Prkna
Hadici schováme do jednoduchého stojanu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Samozřejmě můžeme použít hadici na opláchnutí přímo, ale my ji raději schováme do jednoduchého stojanu, bude to určitě vypadat lépe. Použili jsme recyklovaný plast, protože ze stejného materiálu máme terasu u bazénu i plochy zatím ještě nedokončených laviček. Recyklovaný plast (Traplast) je bezúdržbový, opracovává se stejně jako dřevo. 

Tyč a pistole
Systém obsahuje i nastavitelnou zavlažovací (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Přívod vody máme v zahradě výš než bazén, protože záhony zde byly dříve, takže na zbytek zahrady přivádíme vodu pomocí systému Fiskars – bubnu na kolečkách se samonavíjecí hadicí a rychlospojkami. Systém obsahuje i nastavitelnou zavlažovací trysku a my jsme si ještě pořídili zavlažovací tyč a pistoli, kterou v tomto případě použijeme jako spršku.

Vrtání
Podle požadované výšky sprchy sešroubujeme ze čtyř plotovek úzký profil (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Stojan na sprchu si vyrobíme z plastových plotových dílů – podle požadované výšky sprchy sešroubujeme ze čtyř plotovek úzký profil, který bude držet spršku. Nahoře provrtáme dvěma protilehlými stěnami otvor pro zavlažovací tyč. Zavlažovací tyč je možné v otvoru posouvat, takže si můžeme nastavit, jak daleko od korpusu má být sprška – tedy nastavitelná koncovka pistole.

Korpus
Korpus bude o něco nižší než držák (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

O něco nižší než držák spršky bude korpus sešroubovaný ze čtyř terasových prken – ten schová  hadice a rozdvojení na spršku a ještě jednu odbočku.

Dvířka
Dvířka využijeme při připojování a ovládání průtoku vody hadicí (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Zadní strana korpusu je dělená tak, aby zezadu mohla být dvířka, která využijeme při připojování a ovládání průtoku vody hadicí. Hadici s přívodem vody vždy prostrčíme spodní částí stojanu, za dvířky ji připojíme do rozboček na spršku a boční trysku. Hadice i spojky tak budou schované uvnitř. 

Podstava
Stojan přišroubujeme k podstavě (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Aby byl stojan na sprchu stabilní, přišroubujeme jej k podstavě z terasového prkna. Použijeme vrut se zápustnou hlavou, šroubujeme zespoda přes dno, otvory pro vruty nejprve předvrtáme a záhlubníkem připravíme pro zapuštění. 

Zboku stojanu ještě vrtákem na panty provrtáme větší otvor, přes který provlečeme hadici s koncovou zalévací tryskou - v tomto případě poslouží jako kohoutek na napouštění vody do konvičky, pokud bude vykukovat jen koncovka a spojka bude v provrtaném otvoru.

Koncovka
Koncovka bude v provrtaném otvoru (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vrtání otvoru
Vyvrtáme otvor pro hadici (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pokud budeme potřebovat opláchnout terasu, jednoduše hadici s tryskou vytáhneme, nastavíme potřebný proud a můžeme pracovat.

Opláchnutí terasy
Hadici můžeme kdykoliv vytáhnout (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Ke sprše jsme ještě postavili nízkou sprchovou vaničku – voda protéká výpustí do spáry mezi terasovými prkny a je odváděna přímo do trávy, takže spláchnutý prach neulpívá na terase.

Sprchová vanička
Ještě umístíme sprchovou vaničku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Máme hotovo, všechny hadice jsou schované uvnitř širší části korpusu, v horní části je za zadní stranou volně vedená část hadice ke spršce – to proto, aby bylo možno nastavovat posunutí tyče v otvoru a tím vzdálenost spršky od stojanu.

Na postup se podívejte zde:

Pavel, Honza
Příprava místa pro zahradní hadici (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Publikováno: 15. 9. 2021, Autor: Pavel "Kutil" Zeman , Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman