reklama

Pod vyvýšenou postelí je prostor, kde se bude líbit vestavěné knihovně

Knihovnička se vždycky hodí. Knihy, sešity, časopisy a nejrůznější dekorační předměty jsou věci, které nás provází každodenním životem. Najít však pro ně vhodné místo může působit nemalé potíže. Nábytek v obchodních domech bývá typizovaný a ne vždy se rozměrově hodí do malého dětského pokojíčku.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nová dětská knihovnička vyplní atypický prostor (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Dětská knihovnička vyrobená na zakázku by nás naopak mohla vyjít celkem draze. Jak se vypořádat s atypickým prostorem vám právě teď poradíme. Každý alespoň trochu šikovný kutil si s touto výzvou hravě poradí. Úložného prostoru není nikdy dost a děti mají v pokojíčku nepřeberné množství věcí, které nemáme kam uložit. Do malých pokojíků se navíc knihovny z obchodu nemusí hodit. Jejich rozměry bývají typizované a pro naše účely se tím stávají zcela nevyhovující. Volné místo tak čeká na náš zásah. Každý šikovný kutil si může knihovnu do dětského pokoje vyrobit úplně sám. Ukážeme vám, jak vyplnit volné místo pod vyvýšenou dětskou postelí a navíc tím získáme i šikovný prostor pro uložení všech důležitých věcí.

Místo pro dětskou knihovnu

Malé dětské pokoje bývají často skromné na nábytek. Rozhodli jsme se proto vyrobit dětskou knihovnu, která bude zabudovaná ve zcela atypickém místě. Jedná se o prostor mezi nohama dětské vyvýšené postele. Vytvoříme jednoduchý korpus, který sešroubujeme a vytvoříme příčky, aby byla polička zajímavá.

Co budeme potřebovat

Vzhledem k tomu, že dětská postel je v dekoru světlého dřeva, knihovna se ponese v úplně stejném duchu. Použijeme smrkovou spárovku o hloubce 200 mm. Materiál je zakoupen jako hotový polotovar a nám pouze stačí nařezat prkna na jednotlivé díly, potřebné pro sestavení dětské knihovny.

Použité nářadí

Tento projekt není nikterak náročný. Pro výrobu dětské knihovny bude použita ruční kotoučová pila, díky které zkrátíme spárovku na potřebné délky. Dále bude zapotřebí aku vrtačka, smirkový papír, šrouby, tužka, metr a kolíčky pro následné umístění nově vzniklých volných poliček. Nečeká nás nic těžkého ani složitého.

Potřeby
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Dětskou knihovničku vyrobíte ze smrkové spárovky. Není to nic těžkého

Výroba dětské knihovny

V první řadě je velice důležité změřit příslušný volný prostor pod dětskou postelí. Smrkovou spárovku nařežeme na jednotlivé desky o přesných rozměrech. Potřebovat budeme dvě desky shodných rozměrů, které budou tvořit spodní a vrchní část knihovny. Dále pak dva kusy bočnic, opět stejných rozměrů. Uprostřed úložného prostoru bude dělicí deska, která rozdělí celou knihovnu na dvě stejné poloviny. Dále si připravíme desky, jež budou tvořit poličky. Vnitřní uspořádání dětské knihovny závisí zcela na naší fantazii. My jsme si připravili celkem pět stejně dlouhých poliček a jednu malou dělicí desku, která podtrhne celkový design.

Vzhledem k tomu, že budeme desky řezat ruční kotoučovou pilou, musíme k potřebným rozměrům připočítat vždy 35 mm, což je odskok pily. Nařezané desky očistíme v místě řezu smirkovým papírem.

Řezání
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Smrkovou spárovku nařežeme na jednotlivé desky o přesných rozměrech

Všechny díly máme připravené a můžeme se pustit do montování. Pro spojení jednotlivých dílů do celku nám poslouží šrouby, přičemž při vhodném výběru šroubů platí nepsané pravidlo. Na jednu třetinu tloušťky použitého materiálu musí připadat dvě třetiny délky použitých šroubů. To znamená, že na prkna o tloušťce 20 mm použijeme šrouby o délce 50 - 60 mm.

Spodní deska knihovny
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Spodní desku knihovny vložíme mezi bočnice

Při montování korpusu přijde první na řadu spodní deska knihovny, kterou vložíme mezi bočnice. Za pomoci aku vrtačky přišroubujeme obě desky k sobě vždy třemi šrouby z každé strany. Částečný korpus otočíme a naprosto shodným postupem připevníme vrchní desku k bočnicím knihovny.

Dělicí deska
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Dělící vnitřní deska rozděluje knihovnu na dvě shodné poloviny

Nyní vložíme dělící desku do vytvořeného korpusu. Takto deska bude rozdělovat celou knihovnu na dvě shodné části, a proto, že máme již připravené i poličky, vložíme je do korpusu také. Zjistíme, zda nám vše sedí tak, jak má a navíc nemusíme zjišťovat střed knihovny měřením. Vezmeme tedy první poličku, položíme na spodní stranu korpusu a vedle ní přiložíme dělicí desku. Na druhou stranu dělicí desky přijde druhá polička. Nyní stačí pouze poličky vyndat, označit tužkou prostor, kde bude přišroubovaná dělicí deska a předvrtat do spodní desky tři díry. Stejný postup repetujeme v místě, kde se bude dotýkat dělicí deska horní části knihovny.

Dělicí vnitřní deska
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Dělicí vnitřní deska se přišroubuje ke korpusu

Korpus nyní položíme a opět vložíme do vnitřního prostoru poličku, dělicí desku a poličku. Obě poličky připevníme svěrákem. Tím máme zajištěno, že dělicí deska při jejím následném šroubování nikam neodskočí. Přišroubujeme tedy dělicí desku k spodní i vrchní části nově vznikající dětské knihovny.

Dělicí díl
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Malý dělící dílek vytváří design vloženého písmene H

V tuto chvíli postavíme korpus na pracovní stůl a rozvrhneme další postup. Do jedné poloviny knihovny přijdou vložit tři poličky vždy 200 mm od vrchní i spodní desky. Přímo do středu pak vložíme malou dělicí část, která bude posléze vytvářet design vloženého písmene H.  Vše pečlivě přišroubujeme a pustíme se do druhé poloviny knihovny.

Vrtání
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Díky dorazovému prstýnku na vrtáku docílíme stejné hloubky u všech dírek

Druhá polovina knihovny je zatím zcela prázdná. Vytvoříme zde dírky, do kterých přijdou vložit podpěrky pro poličky. Pozice poliček se tak bude moci libovolně měnit. Každých 50 mm vyvrtáme dírku. V jejich vytváření nám pomůže aku vrtačka společně s dorazovým prstýnkem na vrtáku. Docílíme tím u všech dírek stejnou hloubku. Dírky se vyvrtají po obou stranách bočnice i na protilehlém boku.

Kompletace
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Díky předvrtaným dírkám a podpěrkám pro poličky docílíme variability celé knihovny

Prostor nyní začistíme bruskou. Do předvrtaných děr vložíme podpěrky, na které položíme poličky. Nespornou výhodou takové knihovny je variabilita vložených polic a následná možnost změnit jejich pozici.

Polička je hotová. Nyní přichází na řadu potřebná povrchová úprava. Vzhledem k tomu, že naše postel je vyrobena ze světlého dřeva, necháme i náš výtvor v přírodním duchu. Knihovna se zasadí na své předem určené místo a můžeme se těšit, jak zde uložíme veškeré potřebné věci.

Podívejte se, jak šla chlapům práce od ruky:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 10. 9. 2021, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima (foto), Profil autora: Beata Boháčová