reklama

Šít už bohužel nedokáže, ale můžete ho naučit umývat

Už dlouho se poohlížíte po nějakém zahradním umyvadle, abyste si nemuseli špínu z rukou i nářadí nosit domů? Možná se vám někde v harampádí válí starý kovový šicí stroj. Využijte ho a vyrobte si stylové umyvadlo, které vám bude kdekdo závidět.

Výroba stylového zahradního umyvadla začíná s dvojicí hlavních prvků, starého šicího stroje a vyřazeného umyvadla (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Řešíte problém při čištění nářadí a pomůcek na zahradu, že jste vždy špinaví od hlavy až k patě? Nezoufejte a zapátrejte, zda nemáte starý šicí stroj a vyřazené umyvadlo. S těmito dvěma prvky si vyrobíte stylovou designovku v podobě zahradního umyvadla. A my vám ukážeme pěkně krok za krokem, jak si s tím máte poradit.

K výrobě zahradního umyvadla si připravte:

  • starý šicí stroj
  • vyřazené umyvadlo
  • kartáč s umělými štětinami, žínku
  • akuvrtačku s hrnkovým kartáčem a šroubovacími bity
  • nátěrovou hmotu pro ošetření rámu, ředidlo
  • štětec
  • přímočarou pilu
  • tužku
  • metr
Staré umyvadlo a nefunkční šicí stroj
Staré umyvadlo a nefunkční šicí stroj nevyhazujte, ale použijte k dalšímu tvoření (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Začněte rozměřením velikosti otvoru, který musíte vyřezat do desky, abyste mohli dobře usadit umyvadlo. Po rozměření následuje samotné řezání přímočarou pilou. Poté, co je otvor vyřezán, desku odmontujte z rámu a dejte ji bokem.

Vyřezání otvoru pro usazení umyvadla
Vyřezání otvoru pro usazení umyvadla (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pak si vezměte akuvrtačku s nasazeným hrnkovým kartáčem a celý rám starého šicího stroje obruste. Po obroušení je vhodné ještě rám otřít hadrem nebo vyfoukat kompresorem, abyste jej zbavili zbytků nečistot. Pokračujte nátěrem rámu.

Renovace rámu novým nátěrem
Renovace rámu novým nátěrem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Následuje důkladná očista starého umyvadla. Začnete čištěním pomocí kartáče s umělými štětinami, který zvládne odstranit i zašlou špínu. Pro dočištění využijte žínku nebo houbičku na mytí nádobí. Pak umyvadlo opláchněte a nechejte jej oschnout.

Čištění umyvadla
Očištění zašlé špíny ze starého umyvadla (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Předposledním krokem je kompletace umyvadla. Nejprve přišroubujte desku s vytvořeným otvorem zpět na své místo. Aby vás nebolely ruce, využijte akušroubovák, kde si správný bit vyberete podle drážkování v hlavě vrutů nebo šroubů. Pak ještě usaďte umyvadlo do otvoru a tím je kompletace hotová.

Montáž desky na zrenovovaný rám
Montáž desky na zrenovovaný rám (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Hotové zahradní umyvadlo umístěte na předem vybrané místo. Pokud máte k dispozici přívod vody, je to taková třešnička na dortu, vytvoření odtoku volte podle místních podmínek. Šikovný a zručný kutil zvládne vyvést odpadní rouru až do domovní kanalizace. A je hotovo!

A co takhle mycí kout do dílny?

Publikováno: 11. 9. 2021, Autor: Radoslav Ptáček (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto) , Profil autora: Radoslav Ptáček