reklama

Nevyhazujte peníze za řemeslníky oknem. Chodník si postavíte sami a bude vás to bavit

Pokládka chodníkové dlažby je přesně ta věc, za kterou nemusíte dávat peníze firmě. Zvládnete ji totiž svépomocí. Stačí jen dobře měřit a nepodcenit přípravu podkladu. Nakonec možná zjistíte, že nejtěžší při stavbě chodníku bylo vybrat správný vzor dlažby. Kromě klasické „zámkové“ můžete použít i moderní velkoformátové dlaždice. Z nástrojů budete potřebovat jen úhlovou brusku, vodováhu, vibrační desku a gumovou paličku.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vybudujte si chodník, položte dlažbu svépomocí (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Základem stavby je příprava terénu pod budoucím chodníkem. Ten je potřeba upravit – odkopat přebytečnou zeminu. Počítejte s tím, že pokud je obrubník vysoký 25 cm a přidáte pod něj 5 cm betonu, budete potřebovat odebrat 30 cm zeminy. Skrývku můžete udělat ručně – krumpáčem, rýčem a lopatou. Povrch hlíny zarovnejte hráběmi.

Terénní úpravy
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nepříjemná, ale nutná práce. Při budování chodníku a pokládce dlažby začněte terénními úpravami

Teď můžete začít s umístěním obrubníků. Pomocí provázku a vodováhy si vytyčte přímku, po které obrubníky povedou. Obrubníky vložte do suchého betonu tak, aby kopírovaly provázek a jemným poklepáním gumovou paličkou je zatlačte do betonu do úrovně výšky provázku. K řezání obrubníků se hodí úhlová bruska s diamantovým kotoučem. Usazené obrubníky z boku obsypte betonem a lžící ho zahlaďte. Beton dávejte do maximálně poloviny výšky obrubníků. Pokud stavíte chodník u zdi, vyspádujte obrubníky tak, aby voda stékala od domu.

Obrubník
Usazení obrubníku do betonového lože. Rovinu změřte vodováhou (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Řezání
K řezání betonu se skvěle hodí úhlová bruska (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Mezi obrubníky vysypte hrubý štěrk, takzvaný makadam, frakce 16–32 mm. Jak vysokou vrstvu potřebujete? Pokud jste vykopali rýhu hlubokou 30 cm, odčtěte 5 cm na dlažbu, 5 cm na jemný štěrk. Zbude 20 cm, které vyplníte makadamem. Přidejte ještě 2 cm navíc, protože makadam musíte zhutnit vibrační deskou.

Na zhutněný hrubý štěrk rozprostřete jemnější kamenivo frakce 8–16 mm. Důležité je rozprostřít štěrk rovnoměrně. K tomu můžete použít dřevěnou lať, kterou opřete o obrubníky a na kraji do nich vyřízněte zářez hluboký 6 cm – tím vymezíte správnou tloušťku štěrku. K jeho rozhození použijte ocelová hrábě.

Srovnání ložné vrstvy
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Srovnání ložné vrstvy dřevěnou latí. Rovina je pro pokládku dlažby důležitá

Teď, když máte štěrk srovnaný, můžete začít s pokládkou dlažby. Skládaná dlažba má zářezy, které do sebe přesně sedí. Velkoformátová dlažba se skládá podobně jako zdivo – spáry by se měly překládat. Každou položenou dlaždici zatlučte gumovou paličkou – proto jste v předchozím kroku volili výšku jemného štěrku 6 místo 5 cm – zatlučením dlažby se dostanete do roviny s obrubníky. Řezy provádějte stejně jako u obrubníků úhlovou bruskou.

Pokládka
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
A tohle už je opravdu brnkačka. Pokládka velkoformátové chodníkové dlažby jde rychle od ruky

Teď přijde na řadu opět vibrační deska. Pozor, musí být vybavena silikonovou podložkou, abyste položenou dlažbu nepoškrábali a nerozbili. Deskou zhutněte dlažbu tak, aby lícovala s obrubníky. Následně po chodníku rozsypte jemný (takzvaný slévárenský) písek, který do mezer mezi dlaždicemi zapadne. Koštětem ho rozmetejte a celý chodník znovu uhlaďte vibrační deskou. Tím je práce u konce.

Písek
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Jemný písek zajistí stabilitu dlažby i rychlé odtok dešťové vody

Úhlová bruska Scheppach AG2200

Silná úhlová bruska, která si poradí s dlažbou i obrubníky. Disponuje motorem o výkonu 2 200W a skvěle se hodí také k broušení a řezání silných ocelových profilů. Oceníte možnost nastavit přídavnou rukojeť i přestavení ochrany kotouče bez použití nářadí. Výhodou je, že ji výrobce dodává v praktickém přepravním kufru.

Tipy a triky:

  • Beton pro pokládání obrubníků musí být lehce zavadlý. Do řídkého betonu by se obrubníky bořily a neudrželi byste je v rovině.
  • Obrubníky i dlažbu si při řezání položte na dílenský stůl. Nebudou vás bolet záda, jako při řezání na zemi.
  • Rovinu jemného štěrku můžete udržet i tak, že do něj zatlačíte ocelové profily, které srovnáte vodováhou. Pomocí latě pak štěrk srovnáte a před pokládkou dlažby profily odstraníte.
  • Skvělá vychytávka při pokládce dlažby jsou chrániče na kolena.
  • Až budete rozměřovat šířku chodníku, řiďte se násobky šířky dlažby. Nebudete muset tolik dořezávat.
  • Pro usazování obrubníků i dlažby použijte bílou gumovou paličku – na rozdíl od černé nenechává šmouhy.

Podívejte se na podrobný postup zde:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 13. 9. 2021, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč