reklama

Co s ucpaným odpadem? Jednejte, dokud není pozdě!

Vyčistit ucpaný odpad se může jevit jako neřešitelný problém, ale není to nic těžkého. Všichni to známe. Skoro každý z nás se někdy setkal s ucpaným odpadem v umyvadle, dřezu, vaně nebo na záchodě. Nejen, že voda neodtéká dostatečně rychle nebo vůbec, ale také často bývá s ucpaným odpadem spojený nepříjemný zápach. Podíváme se na to, jak tento problém vzniká, a ukážeme vám snadné způsoby, jak tento problém účinně vyřešit.

Jak vyčistit ucpaný odpad doma (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Co způsobuje ucpání odpadu

Ucpání odpadu je vždy způsobeno mechanickou překážkou, která se zasekla v odtoku. V kuchyni se obvykle jedná o drobné zbytky jídla, které se do odpadu dostaly při umývání nádobí. V koupelně se zase nejčastěji hromadí vlasy, které se postupně namotávají v odpadu a na ně se pak mohou zachytit i vousy, chlupy a třeba i žmolky. Ať už je mechanická překážka z čehokoliv nejen, že blokuje odtok, ale po čase také začíná hnít. Není se čemu divit, když odtok je místo, kde je neustálá vlhkost. Pokud při prvním zápachu z odpadu nezbystříte a nezačnete situaci okamžitě řešit, tak máte zaděláno na nepříjemný problém. Nemusíte se však bát. Ukážeme vám i jak vyčistit silně ucpaný odpad.

Odpad
Chemikálie rozpustí překážku v ucpaném odpadu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak to jednoduše vyřešit

První řešení ucpaného odpadu, které se nabízí, je mechanické odstranění zátky. K tomu slouží starý známý odpadový zvon. Ten nasadíte na otvor odpadu tak, aby byly okraje utěsněny. Následně zvon stlačíte a vytvořený tlak vzduchu ze zvonu způsobí to, že se překážka v odpadu uvolní a posune. Nemusí se ale povést uvolnit odpad hned napoprvé. Někdy je potřeba pro uvolnění provést stlačení víckrát.

Pokud odpadový zvon k uvolnění nestačil, pak přichází na řadu speciální pružina, které se říká instalatérské pero. Tato pomůcka zjednodušeně slouží jako beranidlo, kterým pošťouchnete překážku dál do odpadu. Díky tomu, že se jedná o pružinu, tak nevadí ani drobné záhyby po cestě. Velkou výhodou této pomůcky je, že se prodává i v délce několika metrů, takže pomůže, i když je zátka v odpadu daleko od vstupu. Navíc má i nízkou cenu, která startuje pod 100 korunami.

Pero
Čištění odpadu pomocí instalatérského pera (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Když mechanické pomůcky selžou, přichází chemie

Pokud žádná z mechanických pomůcek nepomohla, tak přichází na řadu radikálnější řešení. Tato varianta se využívá zejména, když je nános v odpadu usazován po mnoho let, aniž by byl průběžně řádně čištěný. Vzhledem k tomu, že chemické přípravky jsou natolik agresivní, že zátku rozpustí, tak je s nimi potřeba operovat velmi obezřetně. Základem jsou gumové rukavice a u některých přípravků, které způsobují výpary, je vhodné použít i brýle. Konkrétní bezpečnostní pokyny naleznete vždy na balení produktu. Tyto agresivní čističe jsou obvykle na bázi louhu nebo se jedná přímo o kyselinu.

Existují však i šetrnější chemické čističe odpadu. Populárními jsou čističe na bázi hydroxidu sodného. Ty však vyžadují řádné následování pracovního postupu uvedeného na obalu. Obvykle se v první řadě jedná o prvotní prolití odpadu horkou vodou. Následuje aplikace přípravku, který se nechá působit. Některé přípravky jsou určeny k působení v řádu desítek minut, ale existují i takové, u kterých se doporučuje nechat je v silně ucpaném odpadu klidně přes noc. Na závěr je vždy nutné odpad prolít dostatečným množstvím horké vody.

Když ani chemikálie nepomůžou

Pokud nepomůžou ani chemikálie, pak je jediným řešením rozebrání odpadu. Nejprve vždy vyzkoušejte rozebrat sifon. K tomu si připravte kýbl, houbičku nebo hadřík a opět i gumové rukavice. Nejprve umístěte kyblík pod sifon, a pak odšroubujte kulatou plastovou krytku. Po jejím odšroubování se z odpadu vylije voda, která v něm je vždy částečně usazena, aby blokovala smrad z domovních odpadních trubek před únikem do koupelny. Po otevření sifonu z něj manuálně odeberte všechny nečistoty, které jsou v dosahu. Je vhodné pak sifon i vyčistit zevnitř houbičkou, protože i mastnoty mohou být počátkem nového ucpání odpadu.

Nakonec, když máte sifon kompletně vyčištěný a zkontrolovaný, tak ho můžete opět smontovat dohromady. Ještě než odstraníte kyblík, který pod ním máte, tak pusťte vodu, abyste se ujistili, že sifon dobře těsní a neprotéká. Pokud by začal protékat, tak to znamená, že je buď křivě našroubovaná plastová krytka, nebo je potřeba vyměnit těsnění v krytce.

Nános
Vyčištění odpadu ze sifonu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Tip na závěr: Jednoduchá vychytávka pomůže v prevenci ucpání odpadu

Jakmile máte vyčištěný odpad, tak máte vyhráno. Musíte ale pamatovat, že je lepší provést vhodná opatření, abyste v budoucnu opět nemuseli řešit ucpaný odpad. Nejjednodušší prevencí je pořízení sítek do dřezu, vany i umyvadel. Ta zachytí nejen větší zbytky jídel, ale také vlasy, vousy a chlupy.

Sítko
Sítko zabrání ucpání odpadu (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Díky tomu nebude možné, aby se opět vytvořila větší překážka v odpadu.

Co máme dělat, když zapáchá septik:

Publikováno: 14. 9. 2021, Autor: Nicholas Nazarčuk (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto) , Profil autora: Nicholas Nazarčuk