reklama

Ne každou opravu vířivé vady musí provést odborník. Některé zvládnete sami!

Oprava vířivé vany se může zdát stejně neřešitelnou jako rozpletení gordického uzlu. A přitom stejně jako ve starověku stačí přijít na řešitelný způsob, který nevyžaduje přítomnost armády specialistů. Zkusme si probrat nejčastější závady a problémy s vířivou vanou a možnosti oprav ve stylu samo domo.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Oprava vířivé vany aneb Co dělat, když má vířivka bebíčko? (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Vířivá vana a vířivka

Vířivka (vířivý bazén, jacuzzi, Spa, hot tub) je koupací vana nebo bazének se vstřikovacím systémem s cirkulací vzduchu a tlakové vody. Umožňuje masážní a relaxační koupele, které působí blahodárně na náš pohybový aparát i oběhový systém, napomáhá k uvolnění svalstva a odbourání únavy a stresu. 

Vířivky jsou běžně součástí lázeňských komplexů či Spa, ale setkáváme se s nimi i na zahradách, terasách rodinných domů nebo v zimních zahradách. Jejich pořizovací cena není malá, ale také není astronomická a kdo má zdravotní obtíže, měl by nad investicí do vířivky zauvažovat. 

Relax
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pokud je vířivá vana správně nainstalovaná, užijete si v ní relax a odpočinek

Základem vířivky je koupací nádoba (sedací nebo pro polohu ležmo), která má ve dvojitém plášti nejen izolaci, ale také zabudovaný systém trysek, které ústí dovnitř koupací nádoby. Pomocí potrubí je do nádoby vháněna voda a vzduch. Trysky jsou tedy buď vodní, nebo vzduchové. Vodní trysky zajišťují hydromasáž, dělí se svou velikostí a průtokem vody na bodové, rotační a rotační, které jsou doplněny osvětlením. Vzduchové trysky zajišťují perličkovou koupel. Dále je zde kartušová nebo písková filtrace, která se stará o udržování čistoty vody společně s ozónovou desinfekcí.

Další součástí vířivky bývá umělé osvětlení, krycí plachta nebo víko, podvodní osvětlení (colorterapie) nebo rádio s připojením na mp3 či CD přehrávač. Celé toto zařízení je řízeno z hlavního ovládacího panelu, kde lze nastavit jak teplotu vody a filtrační cyklus, tak zapnout a vypnout hydromasáž s perličkovou koupelí, podvodní osvětlení a v neposlední řadě ovládání rádia a hudby. Koupací nádoba může být z pevného materiálu, ale čím dál častěji si zákazníci kupují vířivky nafukovací, které šetří místo.

Vířívá vana pak je malý bazén s vlastním cirkulačním a filtračním systémem, s vestavěným ohřevem. Každá vířivá vana má elektronický systém, který se stará o pravidelné filtrování a stálou teplotu vody. Protože mluvíme o vaně, jedná se o pevnou nádobu z plastu, akrylu, granitu či dalších materiálů, které zajišťují pevnost a zároveň pružnost vany i protiskluzový povrch. Vířivé vany bývají oplášťovány designovým ostěním ze dřeva, plastu či skla.

Vířivka
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zárukou pohodlné koupele je bezchybně nainstalovaná vířivá vana

Závady a oprava vířivé vany

Při nákupu vířivky byste měli vybírat takový model, který vám bude maximálně vyhovovat nejen po stránce pohodlí a relaxace, ale také po stránce technické. Pokud si koupíte model, u něhož budete potřebovat také soukromého mechanika, je to pro vás značně nepohodlné. Dbejte tedy na to, abyste si mohli základní úkony při údržbě vykonat sami.

Filtrace

Jedním z nejběžnějších problémů vířivek je vyčištění filtrace. Prvotně byste měli myslet na to, že pokud má vaše vířivka kartušovou filtraci, určitě nebude na škodu mít druhou kartuši v zásobě. Použijete ji jako náhradu v době, kdy bude potřebu tu první vyčistit. Původní kartuši vyjměte a vložte do nádoby, do které nalijte 10 l vody a 100 ml přípravku na čištění kartušových filtrací a nechte namočenou 24 hodin. Filtr musí být úplně pokrytý vodou. Následně po uplynutí stanovené doby filtr vyndejte z čisticího roztoku a důkladně ho opláchněte pod tekoucí vodou. Zbytky po čištění filtru můžou ve vířivce způsobit tvorbu pěny, což vodu znehodnotí.

Trysky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Stopové prvky ve vodě mohou časem trysky ucpat

Voda

Vodu ve vířivce měňte alespoň 4× do roka a také pokaždé, pokud bude voda zakalená, barevně odlišná od normálu, tvoří se v ní pěna nebo je na hladině patrný mastný film. Zde je nutné připomenout, že do vířivky bychom měli vstupovat umytí, bez stop opalovacího krému a bez make-upu. Všechny nečistoty, které ulpí na našem těle, se dostanou do vody vířivky. Velkým nešvarem je používání vířivky po vzoru filmových hvězd se sklenkou sektu nebo dokonce s laskominami opodál. Představa, kolik drobečků a zbytků jídla a pití vám může během vaší relaxace napadat do vody, je vcelku úděsná. Zkuste si spočítat, zda se vám vyplatí po takové "párty" nechat celou vířivku vypustit a vyčistit.

Hladinu pH a desinfekční hodnotu vody kontrolujte pravidelně pomocí příslušných činidel. Jakmile voda vykazuje odlišné hodnoty, než které doporučuje výrobce vířivek, vodu ihned vyměňte. Nezapomínejte používat přípravky na desinfekci vody pouze takové, které jsou určeny pro daný typ vířivky. 

Seřízení
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dbejte na správné seřízení a ovládání vířivé vany

Poloha

Dalším častým problémem je samotné umístění vířivky na nesprávné místo. Podklad by měl být pevný a dokonale rovný. Neumisťujte proto vířivku do trávy na zahradě jen proto, že se vám v tomto koutě nejvíc líbí. Vždy vířivku podložte pevným a stabilním podkladem. V případě, že tak neučiníte, může ve skořepině nádoby dojít k prasklinám vlivem nevyváženosti nádoby a tlaku vody uvnitř. V nehorším případě pak může dojít i k rozlomení nádoby, což bude znamenat konec vaší relaxace ve vířivce.

Také dávejte pozor na ohrožení vířivky shora. Pád větve, uvolněná střešní taška nebo obyčejní ptáci ve vzduchu mohou s vířivkou nadělat opravdu nečekané trable. Pořiďte si proto odpovídající kryt, který zvládne i možnost nečekané zátěže (např. vysoká vrstva sněhu).

Vana
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vířivá vana potřebuje stabilní podklad

Revize

Pravidelná revize trysek, filtrace a dalších komponentů vám může ušetřit peníze. Tuto revizi samozřejmě můžete provádět sami, ale minimálně jednou za rok se vyplatí objednat si servisního technika, který vířivku prohlédne profesionálně. 

Zima

Pokud nechcete vířivku používat celoročně, v zimním období byste jí měli míz zazimovanou. To znamená vypustit vodu, nechat vanu řádně vyschnout, případně jí vysušit, vyčistit filtraci a oběhový systém cirkulace vody, odpojit vířivku od přívodu vody i elektrické energie a umístit do místnosti, která nemusí být vytápěná, ale nesmí zde mrznout. Ideální je dodržení stálé teploty a mírné cirkulace vzduchu.

Opravář
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jednou za rok investujte do profi servisu

Renovace povrchu vířivky

Akrylátové povrchy vířivek se snadno poškrábou. Pokud jsou rýhy už silně viditelné a také vám mohou způsobit oděrky na kůži, je na čase myslet na renovaci povrchu vířivky. Renovace se provádí pomocí přípravků na opravy akrylátu. Seženete je ve specializovaných obchodech. Oprava spočívá v nanesení přípravku na akrylát a následné rozleštění do povrchu, čímž dojde k zatmelení rýh a škrábanců a povrch vířivky bude opět hladký. U venkovních vířivek je nutno takovou operaci provádět za jasného počasí bez dešťových přeháněk v následných 48 hodinách, při teplotě minimálně 12 °C.

Kromě akrylátu uvnitř vířivky je také nutné ošetřit opláštění vířivky. Pokud je opláštění dřevěné, rozhodně nezapomínejte na každoroční ochranný nátěr, který prodlouží životnost vířivky a také zabrání prostupu hniloby do dřeva či škůdců dřevokazů.

Opravy
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Některé opravy zadejte specializovanému servisu, mohli byste napáchat velké škody

Trysky a cirkulační systém 

I když používáte ve vířivce nezávadnou pitnou vodu, přeci jen její chemický rozbor odhalí vyšší přítomnost tu chloru, vápníku nebo železa. Záleží na zdroji, ze kterého vodu odebíráte. A tyto prvky vám mohou po čase ucpat trysky a zanést cirkulační vodní systém. Pokud trysky netryskají, jsou ucpané. Mohou za to nejen tyto příměsi ve vodě, ale také nejrůznější kaly nebo biofilmy. Pokud máte přístup k tryskovému systému, neuškodí jej po nějaké době překontrolovat a v případě, že objevíte stopy po usazeninách, nechte si specializovanou firmou udělat průplach a hloubkově systém vyčistit. Ani zde není na místě opravovat systém svépomocí, neboť se jedná o složitý mechanismus, který bychom mohli neodborným zásahem nevratně poškodit.

Vířivou vanu bychom měli umístit do vhodného prostoru:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 18. 9. 2021, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)) (foto), Profil autora: Martina Pilzová