reklama

Zútulněte svoji chatu stylově bez zbytečných výdajů

V dnešní uspěchané době může být malá chata na kraji lesa nebo rybníka tím nejlepším antidepresivem. Zpěv ptáků, vůně borovic a praskání ohně v kamnech je zkrátka všelék. Jak ale ze starého stavení vytvořit útulné útočiště, ve kterém se budeme cítit dobře nejen my, ale i celá rodina? Máme pro vás pár ostřílených rad a tipů, které zcela jistě perfektně zafungují i bez velkolepých investic.

i (Zdroj: MALL.cz)
Při zařizování chaty buďte styloví (Zdroj: MALL.cz)

Při zařizování chaty je základem dřevo

Začněme u toho nejpodstatnějšího, tedy u správné volby nábytku. Při zařizování chaty zapomeňte na plastový či kovový minimalismus, chata potřebuje materiál s historií. Prolezte půdy svých kamarádů, vydejte se na bleší trh či prozkoumejte vesnické truhlářské dílny. Nebojte se recyklovat, repasovat a opravovat. I ze starých kusů můžete vlastními silami vykouzlit krásný, rustikální nábytek a někdy naopak stopa předchozích majitelů dodává vybavení osobitost a styl.

Uklidňující pohled do plamenů

Plápolající oheň v krbu či kamnech funguje naprosto dokonale. Pohled do plamenů uklidňuje a červené světlo ohně dodává světnici teplo a klid. Pokud není v chatě vestavěný krb, pořiďte si kanadská kamna, která lze umístit volně do prostoru a mohou se tak stát ústředím bodem místnosti.

Kamna
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zažijte pohodu při plápolajícím ohni

Pohodový gauč

Ke kamnům se samozřejmě skvěle hodí i útulný gauč, na kterém můžete lenošit sami nebo s celou rodinou. Gauč by měl být pohodlný, dostatečně velký a s dobrým výhledem po celé světnici. Pak už jej jen stačí doladit polštáři, dekou či plédem ideálně přírodních tónů v kombinaci s neutrálními barvami jako šedá nebo bílá.

Gauč
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pohodlný gauč láká k odpočinku

Vzory našich babiček

Pokud vybíráte vhodné látky na ubrus, závěsy či záclony, vyvarujte se syntetickým materiálům a křiklavým barvám. Vzpomeňte si, jak jste se jako malí cítili na chalupě u prarodičů a sáhněte po kvalitních přírodních tkaninách. K rustikálnímu dřevěnému nábytku se skvěle hodí jednoduché nestárnoucí vzory jako je puntík, kostka nebo drobné květy.

Kuchyň jako od Rettigové

Zapomeňte na nákup plastového nekvalitního kuchyňského vybavení. Chata snese i omšelé, ale zato trvalé hodnoty starého nádobí po prarodičích. Vybavte se tlustostěnným sklem, kameninovými miskami, pečícími keramickými nádobami a malovanými džbány. Projděte kredence a půdy přátel, na kterých jistě odhalíte mnoho odložených pokladů.

Nádobí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dbejte na všechny detaily

Z domácích zásob

A nakonec nezapomeňte na drobné doplňky, které dotvoří tu pravou chalupářskou atmosféru. Sbírejte sezónní, květy a byliny, nakládejte ovoce, sušte léčivky, houby a jeřabiny… Spojte se s přírodou a naučte se využívat možností, které nabízí. Sušené snopy bylin a květin skvěle doladí kuchyň, ale i světnici či verandu.

Buďte těmi pravými chalupáři!

Jak zateplit dveře chalupy:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 30. 8. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce