reklama

Pojízdný grilovací stoleček z palety bude hitem sezóny

Pojízdný stoleček na zahradu se hodí nejen ke grilu, kdy potřebujeme mít po ruce desetitisíce věcí najednou, ale také třeba na zahradnické náčiní a pomůcky. Hodil by se i kutilům do dílny, kde jej mohou využít jako pojízdnou dílnu a zásobník na kdesi cosi. Díky jednoduchému, ale vychytanému nápadu jej můžete mít i vy.

Pojízdný grilovací stoleček z palety bude hitem sezóny (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pojízdný stoleček

Grilujete rádi? A také se vám stává, že kvůli grilování potřebujete mít okolo sebe minimálně dva pomocníky na "podej, přines a podrž"? A co na zahradě? Odbíháte neustále od práce, protože jste si zapomněli připravit to a ono? Nebo neustále po své kutilské dílně hledáte zatoulané nářadí a šroubky? 

Prostě, je potřeba mít všechno po ruce. A co si vyrobit nějaký pěkný, praktický a nenáročný multifunkční stoleček a nejlépe ještě pojízdný? Nic není nemožné, a proto tu máme šikovný návod na opravdu jednoduchý stoleček na kolečkách.

Co budeme potřebovat:

  • 1 paletu
  • několik starších prken
  • 4 plastová nebo kovová kolečka
  • závitovou tyč
  • spojovací materiál
  • háčky
  • přímočarou pilu
  • vrtačku
  • brusku
Na výrobu bude potřeba koupit kolečka a závitovou tyč, a také si opatřit paletu a prkna
Na výrobu bude potřeba koupit kolečka a závitovou tyč, a také si opatřit paletu a prkna (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Na začátku všeho nejprve očistíme a obrousíme celou paletu. Nebylo by asi úplně ideální, kdybychom si pak při manipulaci s ní zapíchli třísku do ruky. Při broušení rovněž zahladíme všechny hrany dokulata.

Nejdůležitější částí stolečku bude dřevěná paleta
Nejdůležitější částí stolečku bude dřevěná paleta (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Police můžeme dát buď stylem "cikcak" nebo po celé délce palety
Police můžeme dát buď stylem "cikcak" nebo po celé délce palety (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Změříme si délku palety. Podle toho pak uřízneme dvě prkna, která budou představovat dno přihrádek. Tyto přihrádky vytvoříme ze zadní části palety. Přední část palety využijeme na police a jako věšák. Police můžeme mít buď z poloviční délky palety, nebo od kraje ke kraji. 

Nejprve vyvrtáme otvory pro protažení závitové tyče
Nejprve vyvrtáme otvory pro protažení závitové tyče (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Přistoupíme k připevnění koleček. Spodní prkno bude potřeba na dvou místech co nejvíce ke kraji provrtat a protáhnout závitovou tyčí.

Na závitovou tyč nasadíme podložku a matku
Na závitovou tyč nasadíme podložku a matku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Tu si uřízneme podle potřeby na požadovanou velikost. Z obou stran závitové tyče pak nasadíme podložku a utáhneme matku.

Kolečka z obou stran zpevníme matkami
Kolečka z obou stran zpevníme matkami (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Potom našroubujeme další matku, která bude sloužit jako zarážka pro kolečko. Pak nasadíme kolečka a opět podložku a matku. 

Dna přihrádek přišroubujeme pomocí vrutů
Dna přihrádek přišroubujeme pomocí vrutů (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nařezaná prkna na police a přihrádky obrousíme, zahladíme rohy a začneme s kompletací. Zezadu na paletu přišroubujeme pomocí vrutů prkna, která budou sloužit jako dna přihrádek. Potom bude nutné paletu otočit vzhůru nohama. 

Police zpevníme spodními kovovými držáčky
Police zpevníme spodními kovovými držáčky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Zbylá prkna (ideální je použít širší nebo přímo desky) potom pomocí rohových úchytů upevníme na přední stranu palety tak, aby nám vznikly police. 

Na závěr našroubujeme háčky
Na závěr našroubujeme háčky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Volná místa na přední straně palety pak můžeme vyplnit věšáčkem nebo samostatnými háčky, které mohou sloužit na utěrky, zavěšení náčiní na grilování, ale také na pověšení květináčů či dílenského nářadí. Háčky pak můžeme připevnit i po stranách palety, která jinak zůstanou nevyužitá. 

Pro lepší manipulaci bychom si mohli na boční hranolek palety připevnit i nějaké praktické držadlo, abychom mohli se stolečkem popojíždět. A na závěr neuškodí, pokud dáme stolečku vhodný nátěr, abychom se nemuseli být, že nám venku zmokne a dřevo se poškodí. Natírat jej můžeme jak lazurou, tak barvami na dřevo. Jaký kabátek váš multifunkční a vychytaný stoleček bude mít, už záleží jen na vás. 

Vyrobte si zahradní stolek z palet podle Ládi:

Publikováno: 5. 10. 2021, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto) , Profil autora: Martina Pilzová