reklama

Objevili jste plíseň na stropě? Neškrábat! Neutírat! Zlikvidovat!

Objevila se vám plíseň v bytě kolem vany nebo dokonce na stropě? Jako první dejte ruce pryč! Ať už se plíseň vyskytuje na jakémkoliv místě, nikdy ji neodstraňujte bez předchozího ošetření a určitě ne suchou cestou. Podívejte se, jak správně postupovat a jaké přípravky můžete použít a zvládnout i opravdu hodně silné napadení.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Plíseň nejen na stropě je skutečnou hrozbou, odstraňte ji rychle! (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Najděte a odstraňte zdroj

Jako první se musíte zbavit zdroje plísně. Ta vzniká díky vlhkosti, proto hledejte kudy a z čeho vám vlhkost do zdi, resp. stropu proniká. Může se jednat o prasklou trubku ve zdi, špatně utěsněnou střechu nebo kapající radiátor o patro výš. Pokud zdroj neodstraníte, bude celá práce zbytečná. Časem se určitě vytvoří plíseň znovu a navíc budete mít poškozené zdivo a vše v okolí daného místa. Navíc nadměrná vlhkost a plísně jsou hodně škodlivé pro náš organismus, proto takovou situaci nepodceňujte.

Pokud jste konkrétní zdroj nenašli, může se jednat také o kondenzaci vlhkosti přímo z místnosti, například v koupelně a kuchyni. Tady je důležité pravidelné větrání. Při vaření používejte odsavač par, pokud možno na oknech mikrocirkulaci. Koupelnu po použití vytřete a podle možností vyvětrejte. Ponechte také dveře od koupelny častěji raději mírně otevřené, aby se měla kam vlhkost odvádět. Další možností je pořídit do koupelny dveře s mřížkou v horní nebo spodní části, čím zabezpečíte pravidelné odvětrávání místnosti a zároveň si zachováte soukromí.

Koupelnu pravidelně větrejte, abyste předešli tvorbě plísně
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Koupelnu pravidelně větrejte, abyste předešli tvorbě plísně

Plíseň nikdy neškrábejte bez předchozího ošetření

Najděte všechna postižená místa a překontrolujte i zdi v okolí a na druhé straně. Pokud je to možné, oslovte sousedy, zda na své straně nemají také tento problém. Pokud bydlíte ve vlastním domě, projděte okolí, tedy vedlejší místnosti, patro, podkroví a střechu. Plíseň je potřeba zastavit a zlikvidovat kompletně, jinak se velmi rychle opět obnoví. A pozor! Jde to i bez chemických přípravků. Více se dozvíte ve videu.

Když najdete všechna místa s plísní, jako první je ošetřete účinným přípravkem. Doporučujeme neodstraňovat aktivní plíseň a určitě ne suchým škrábáním. Pustíte tak plíseň do prostoru, kdy ji dáte velkou šanci se uchytit na jiných místech a také ji budete zbytečně vdechovat. Pracujte proto nejdříve s roztokem proti plísní, v ochranných rukavicích a ideálně i s respirátorem, abyste nic škodlivé nevdechovali. 

Pokud máte v blízkosti místa tapety, bude nutné podívat se i pod ně. Jestli zjistíte napadení, tapety raději odstraňte. Pokud vypadají čistě, pro jistotu je jemně ošetřete zředěným roztokem proti plísni. Dávejte pozor, ať si tapety nezmáčíte a nepoškodíte, prevenci ale nepodceňujte.

Tapetu napadenou plísní bezpodmínečně odstraňte a plíseň pod ní zlikvidujte
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Tapetu napadenou plísní bezpodmínečně odstraňte a plíseň pod ní zlikvidujte

Roztok a přípravky vhodné pro likvidaci plísně

Než se tedy pustíte do odstranění plísně, nastříkejte na ni roztok, který plíseň zahubí a zamezí jejímu dalšímu šíření. Klasikou je Savo proti plísni, případně na trhu najdete další podobné přípravky. Účinný je také Bref proti plísni nebo Remal, který seženete v prodejnách stavebnin a je určený na likvidaci plísní na zdech. V drogeriích určitě najdete celou škálu podobných přípravků, včetně těch méně páchnoucích a více přírodních. Ty se hodí na malé plochy, začínající plíseň v koupelně apod. Na velké plochy už raději použijte silnější a účinnější přípravek. Z domácích surovin vám skvělé poslouží například ocet, jedlá soda a borax.

Ocet můžete použít neředěný nebo ho zředit vodou 1:1 a pomocí rozprašovače nastříkat na postižená místa. Nechte působit 20-30 minut. Z jedlé sody je ideální vytvořit řidší kašičku takovou, aby neskapávala, ale dala se natřít na zeď i strop. Také nechte působit 20-30 minut nebo déle. Soda má navíc bělicí účinek. Borax v domácnosti asi běžně nenajdete, ale je to skvělý a účinný pomocník. Jedná se o tetraboritan sodný a hodně se používá při ošetření půdy v zahradničení. Při boji s plísní si připravte roztok s 200-300 ml boraxu na 3,5 l vody. Doporučujeme použít při větší invazi plísně.

Pokud doma najdete čistou vodku, i tu můžete v boji proti plísní použít. Je to další účinný a v podstatě přírodní koncentrát. Jednoduše houbičkou naneste vodku na postižená místa a nechte chvíli působit. Podobně můžete použít i peroxid vodíku. Zabíjí plísně, viry a působí antibakteriálně. Seženete ho v lékárně, drogerii nebo prodejně s kadeřnickými potřebami. Smíchejte 2 díly vody a jeden díl 3% peroxidu vodíku, aplikujte na plíseň a nechte cca 10 minut působit.

Při ošetření ploch s plísní raději použijte ochranné rukavice
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Při ošetření ploch s plísní raději použijte ochranné rukavice

Plíseň jsme zlikvidovali a co dál?

Při malé ploše stačí pak plíseň odstranit drsnější stranou houbičky a případně přemalovat vzniklou šmouhu. Při větší ploše a hlubším napadení, co bude asi už náš případ, je nutné starou barvu i s plísní seškrábat a poté vymalovat místo znovu. Pro rychlou a snadnou výmalbu použijte kvalitní malířské nářadí. Použijte ochranné rukavice a respirátor a pomocí špachtle napadená místa, a pro jistotu i část okolí, odstraňte. Pokud jste odstranili tapetu, ošetřete a odstraňte i plochu pod ní.

Zeď nechte proschnout, místnost vyvětrejte, a poté můžete vymalovat. Naneste vhodný penetrační roztok a zvolte barvu, která je přímo určená do vlhkých místností s vyšší možností výskytu plísní. Můžete zvolit také omítku či barvu přímo s protiplísňovými účinky.

Po likvidaci plísně strop nově vymalujte protiplísňovými barvami
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Po likvidaci plísně strop nově vymalujte protiplísňovými barvami

Podívejte se, jak ochránit zeď před plísní:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

TIP

Přečtěte si 7 dalších tipů jak se zbavit plístě v domě a nebo jí předcházet jí. Skvělým tipem jak předcházet vlhnutí nemovitosti je kvalitní hydroizolace

Publikováno: 7. 10. 2021, Autor: Silva Pokorná (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Silva Pokorná