reklama

Má práce je moje hobby – aneb když vás živí deskové hry

Jmenuje se Matyáš Veselý a všem vřele doporučuje jedno: běžte prostorem, kterým před vámi ještě nikdo nešel. Může to být paradoxně ta nejkratší životní cesta k cíli. Co tím tento mladý muž myslel? Jako výrobce deskových her to neměl na počátku jednoduché. Úsilí se ale vyplatilo.

Vyrobit deskovou hru není jen tak, ale šikovné české ručičky si poradí (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Byla to láska na první pohled - deskové hry

Matyáš Veselý vyrůstal v době, kdy deskové hry nebyly ještě běžně dostupné. Setkal se s nimi v čajovně, kterou navštěvoval, a právě tam se do nich zamiloval. Díky tomu, že se jim začal intenzivně věnovat, objevil skryté možnosti. Již v patnácti letech odhalil tajemství a možnosti herního průmyslu. Došlo mu, že tohle má potenciál. Zároveň byl neskonale fascinován tím, co všechno herní svět chrlí. Několikrát se stal mistrem ČR v deskových hrách a nakonec proměnil svou vášeň v obživu – stal se výrobcem deskových her.

Deskové hry nejdřív sám hrál, pak je začal vyrábět
Deskové hry nejdřív sám hrál, pak je začal vyrábět (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Úplněk ve znamení deskových her

Vyrábět vlastní hry jej napadlo až v momentě, kdy přišel na svět jeho první syn. Ten moment si pamatuje celkem dobře, protože byl úplněk a on nemohl spát. Místo toho mu to v hlavě pěkně šrotovalo. Vycházel z témat, ke kterým měl v životě nejblíž. Ta se mu při přemýšlení v bezesné noci objevovala formou hry. Hra se stala nástrojem či spíš jazykem, kterým mohl pojmenovat určitá témata či koníčky. Vše si pak ráno zapsal a tím si vytvořil slušnou zásobu nápadů na pozdější realizaci vlastních deskových her.

Nápady českého řemeslníka vzešly z bezesných nocí
Nápady českého řemeslníka vzešly z bezesných nocí (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Metodou pokusů a omylů

A tak začal Matyáš Veselý v Liberci vyrábět deskové hry. Celkem se mu hodilo, že si jako muzikant "tykal" s improvizací. Ono totiž tvořit něco, co jste nikdy nedělali, není jen tak. Při hledání cesty, jak zhmotnit vlastní nápady, se učíte jednoduše za chodu. A to není vždy snadné. Nicméně vycházel z toho, co si hned na začátku stanovil. Líbilo se mu totiž dřevo a přišlo mu, že by právě tento materiál mohl být spojovacím prvkem jeho tvorby. A tak začal hledat cestu, jak zpracovat dřevo, aby vypadalo přesně tak, jak potřeboval.

Matyáš Veselý vyrábí deskové hry pouze ze dřeva
Matyáš Veselý vyrábí deskové hry pouze ze dřeva (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Nejdřív grafika potom technika

Dnes má Matyáš Veselý dílnu v liberecké čtvrti Harcov v prostorách odsvěceného kostela přímo pod lesem. V těchto místech už vdechl život nejméně patnácti hrám, přičemž všechny vznikaly podle pravidel, která si  tvůrce stanovil. Například lepidlo je pro něj tabu. Tvrdí, že kdo lepí, ten stárne. Všechny hry tak kompletuje pomocí kladiva. Vyrábí je z březové překližky. V rámci procesu samozřejmě používá barvy. Než ale dojde na ně, musí každý dílek navrhnout v grafickém programu. Když má obrysy nebo pokresy konkrétní části, může vše zadat jako úlohu stroji, který dílek zhotoví. Počítání jednotlivých komponentů s přesností na milimetry je nezbytné. Z tohoto důvodu používá více než přesný světelný laser. Ten řeže dílky optikou na tisícinu milimetru a přesně ví, kde se pohybuje.

Každý dílek je třeba nejprve navrhnout v grafickém programu
Každý dílek je třeba nejprve navrhnout v grafickém programu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

S kladivem a bez lepidla

Jakmile má vyřezané všechny komponenty, přichází na řadu kompletace. Kladivem zaráží do mřížek kousky, které se tam pak rozepnou. Vše touto metodou hezky drží. Dílky her jsou relativně malé. Vyřezává je z předem nabarveného a nalakovaného dřeva. Tudíž se nemusí bát, že by došlo na nežádoucí pracování samotného dřeva. Na tak malých a předem upravených kouscích je to prakticky vyloučené. No a kdyby náhodou k něčemu přece jen došlo, nabízí autor na vše doživotní záruku.

Poctivá ruční práce bez zbytečného lepení je základem tvorby Matyáše Veselého
Poctivá ruční práce bez zbytečného lepení je základem tvorby Matyáše Veselého (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Udržitelný potenciál

Budoucnost oboru tvoří tím, co dělá, věří Matyáš Veselý. O své práci hovoří jako o dlouhodobě udržitelném projektu globálního rozsahu, který se pohybuje na hranici umění a je postaven na aspektu sběratelství. Vychází z toho, že vyniká originálním přístupem, čímž má jistotu, že jeho hry nikdy nezapadnou v davu.

Dnes má Matyáš Veselý na svém kontě již několik her a expanduje do světa
Dnes má Matyáš Veselý na svém kontě již několik her a expanduje do světa (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

O deskových hrách

Lidé jsou tvorové hraví, není tedy divu, že se první deskové hry objevily již před více než 4 tisíci lety. Zajisté nedosahovaly kvalit, jaké od nich očekáváme dnes. Jednalo se již v dávné minulosti o společenské hry, které dokázaly zabavit a zaměstnat mozek. Nejsou ale hry jako hry. U deskových her je specifické to, že se odehrávají podle herního plánu na stolní desce, nikoliv kdekoliv v prostoru. Ač u nás nebyly v minulosti deskové hry příliš rozšířené, přece jen zde nějaké byly – například šachy, dáma, "Člověče, nezlob se!". Na ty moderní jako Monopoly nebo Scrabble  jsme si ale samozřejmě museli počkat.

Dnes je na trhu nepřeberné množství deskových her
Dnes je na trhu nepřeberné množství deskových her (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Vyrobte si zábavnou hru se žralokem:

Publikováno: 20. 10. 2021, Autor: Iva Dušková Zemánková (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto) , Profil autora: Iva Dušková Zemánková