reklama

Chimenea vás může rozhicovat víc než účet za plyn!

Ne, chimenea není žádná ošklivá nemoc, ani jméno indiánské dívky. Jde totiž o venkovní krb. A to ne ledasjaký, ale o výrobek s historií, která sahá několik století nazpět. Už z toho může být patrné, že jde o prověřený princip vytápění, i když v moderní společnosti se hodí spíš jako poutavá, ale funkční dekorace.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Chimenea může sloužit nejen jako krb, ale i jako povedená dekorace (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zatímco dnes venkovní krb používáme čistě kvůli estetickému hledisku či na lehké venkovní přitopení na terase, v minulosti tomu tak nebylo. Chimenea se používala nejen k vytápění, ale také k vaření. Rozšířena byla hlavně ve Španělsku a později v Mexiku. Topeniště bylo obvykle umístěné venku nebo uvnitř místnosti s kupovitou a částečně otevřenou střechou – ta sloužila k odvodu kouře ze spalování.

Dnes si můžete pořídit chimeneu v mnoha provedeních. Liší se velikostí, použitým materiálem i designem. Ten stále respektuje původní tvar připomínající naši českou hrušku – dole baňkovité topeniště pozvolna přechází do úzkého hrdla, které slouží jako kouřovod.

Patrně nejrozšířenější je chimenea vyrobená z litiny. Jde o malá venkovní kamínka – ideální na terasu. Moderně pojaté topeniště už nabízí popelník, některé modely disponují i komínovou klapkou, kterou se reguluje rychlost hoření.

Kovová mříž před topeništěm brání vylétávání uhlíků
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kovová mříž před topeništěm brání vylétávání uhlíků

Čím ve venkovním krbu topit?

Dřevem, jedině dřevem. A to pouze řádně proschlým. Vyzkoušet můžete i dřevěné brikety nebo dřevěné uhlí. Chimenea spalující polena tvrdého dříví vypadá nejlépe a také vydává nejvíce tepla. To je do prostoru vyzařováno jak samotným hořením, tak později i sáláním z rozžhaveného těla krbu. Ohniště se roztápí stejně jako klasický krb na dřevo nebo kotel (pomocí dřevěných třísek). Topeniště je většinou otevřené, takže přívod vzduchu ke spalování regulovat nejde, počítejte s větší spotřebou paliva. Dřevo nechte v ohništi přirozeně dohořet. V žádném případě se ho nepokoušejte násilně ochladit vodou. Mohlo by totiž dojít k prasknutí litiny nebo keramiky, ze které je krb vyroben.

V krbu topte pouze dřevem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
V krbu topte pouze dřevem

Pozor na požár

Lépe vybavené venkovní krby nabízí kovovou mřížku, která zakrývá otvor topeniště. Mřížka má jedinou funkci – omezit vylétávání jisker a žhavých uhlíků. Chimena je určena pouze k použití ve venkovním prostředí, a to jen na místech, kde nehrozí požár. Rozhodně by neměla stát na dřevné podlaze, ideální je například betonová dlažba. V blízkosti krbu nesmí být ani žádné jiné hořlavé předměty (například dřevěný zahradní nábytek).

Zdroj: Wikipedie, autor

Poradíme vám, jak se orientovat v krbech a krbových vložkách:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 12. 11. 2021, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč