reklama

Kutilská přípravka: Jak použít vrtačku a kde se při vrtání nejčastěji chybuje

Jak správně používat vrtačku a jakým způsobem stroj dobře uchopit, kolik otáček nastavit a jaké vrtáky zvolit? Otázek může být pro začínajícího kutila mnoho. Na všechny ale existuje jednoduchá odpověď. Následující text vás do používání vrtačky zasvětí a přidá několik tipů, které vám vrtání výrazně usnadní.

Použití vrtačky skrývá několik úskalí. Seznamte se s nimi (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Důležitý je správný úchop

Každá vrtačka má hlavní rukojeť se spouští a většinou i rukojeť přídavnou. Ať už budete vrtat do jakéhokoli materiálu, snažte se držet vrtačku oběma rukama. Zvýší to její stabilitu a pomůže udržet správný úhel vrtání. Vrták musí do materiálu zajíždět pod pravým úhlem – tak je totiž optimalizováno ostří vrtáku. Pro lepší udržení správného úhlu můžete vrtačku uchopit pravou rukou za zadní část jejího těla (nad hlavní rukojetí). Často má vrtačka v tomto místě vybrání a měkčený plast, důvodem je právě lepší úchop stroje.

Snažte se držet vrtačkou oběma rukama. Pravou ruku nemusíte mít bezpodmínečně na rukojeti, vrtačka se dá držet i za vybrání v horní části krytu motoru
Snažte se držet vrtačkou oběma rukama. Pravou ruku nemusíte mít bezpodmínečně na rukojeti, vrtačka se dá držet i za vybrání v horní části krytu motoru (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Jak nastavit otáčky

Obecné pravidlo zní takto – menší vrtáky mohou mít větší otáčky, větší vrtáky menší otáčky. Je to proto, aby se ostří nástroje nepřehřívalo. Při vrtání musíte na vrtačku tlačit přiměřenou silou tak, aby vrták do materiálu plynule zajížděl a měl, pokud možno, konstantní otáčky.

Jak poznáte, že vrtáte správně? Z kovového materiálu by měly odlétávat dlouhé špony, vrták nesmí „kvičet“. Do dřeva se vrtá snáze, nemusíte moc tlačit. Pokud vrtáte větší hranol, občas během vrtání nástroj vytáhněte, abyste otvor očistili od třísek a pilin. Zvýšíte tím rychlost vrtání.

Zásadní věc, na kterou kutilové občas zapomínají – při vrtání do kovu musíte vrták průběžně mazat olejem, jinak jeho ostří brzy otupíte. Stačí obyčejný olej na jízdní kola. A pozor – nasaďte si ochranné brýle. Špony vám mohou vletět do oka a nenávratně poškodit zrak!

Hadovitý vrták je optimalizován pro nižší otáčky. Všimněte si závitu v jeho horní části – umožňuje lepší průchod materiálem. Tento druh vrtáku využijete při vrtání v masivním dřevu - typicky například na trámy
Hadovitý vrták je optimalizován pro nižší otáčky. Všimněte si závitu v jeho horní části – umožňuje lepší průchod materiálem. Tento druh vrtáku využijete při vrtání v masivním dřevu - typicky například na trámy (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Kdy použít vidiák, kdy haďák

Základní materiály pro vrtání jsou tři – ocel, dřevo a beton. Pro vrtání do oceli použijte vrtáky do kovu. Vrták do dřeva má středicí hrot, který umožňuje přesnější navrtání otvoru. Má také jinou geometrii pro lepší odvod třísek. Pro vrtání hlubokých průchozích otvorů použijte hadovitý vrták, takzvaný haďák. Má speciální spirálovitý tvar a na středicím hrotu závit, který umožní rychlejší navrtání. Při vrtání do betonu nebo zdiva sáhněte po vidiovém vrtáku. Používá se na vrtačkách s příklepem a má speciální tvar špičky, takzvanou korunku.

Zleva: vrták do dřeva se středicím hrotem, vrták do kovu a poslední - vrták do betonu
Zleva: vrták do dřeva se středicím hrotem, vrták do kovu a poslední - vrták do betonu (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Jak pracovat se sklíčidlem

Pro upnutí vrtáku se používá sklíčidlo. Sklíčidla jsou dvojího druhu – rychloupínací a klasické s kličkou. Obsluha rychloupínacího sklíčidla je snadná – levou rukou ho uchopíte za zadní část a pravou šroubujete předním dílem – tím dojde k upnutí, nebo naopak uvolnění vrtáku – záleží, na kterou stranu předním dílem otáčíte. Sklíčidlo s kličkou je klasika – kličku vsuňte do otvoru ve sklíčidle tak, aby zubový věneček na kličce zapadl do ozubů na sklíčidle, pak už stačí kličkou otáčet a čelisti sklíčidla dotahovat či povolovat – opět záleží na směru otáčení.

Sklíčidlo na klasickou kličku
Sklíčidlo na klasickou kličku (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Návod na přesnou díru do dřeva, železa i betonu

Správné navrtání otvoru je základ přesné práce. Důležité je si bod, kde má díra být, označit. Lépe tak udržíte vrták ve správné pozici. Při vrtání do dřeva vám práci ulehčí středicí hrot vrtáku. Jemně ho přiložte na dřevo a spusťte vrtačku. Přiměřeným tlakem začne vrták do materiálu zajíždět. Těsně předtím, než otvor provrtáte, přítlak povolte – jinak by se dřevo na vnější straně otvoru vyštíplo.

Vrtání do kovu je náročnější. Střed díry si označte důlčíkem. Důlčík zajistí, že vám vrták nebude z kovu sjíždět, což platí dvojnásob při vrtání trubek. Potřebujete-li vyvrtat větší díru, navrtejte si napřed otvor menším vrtákem, až pak použijte nástroj většího průměru. Snažte se na vrtačku tlačit tak, aby vrták odváděl pravidelné „špony“. Pokud se nedaří, upravte počet otáček nebo změňte sílu přítlaku.

Otvory v betonu nebo zdivu se vrtají vidiovým vrtákem. Opět si místo vrtání označte a při navrtání díry vypněte příklep. Až si budete jisti, že vám vrták z vyznačeného místa nesklouzne, zapněte příklep. Během příklepového vrtání je důležité vrták pravidelně z díry vytahovat a umožnit tak odvod prachu. Jinak výrazně klesne rychlost vrtání a dojte k otupení vrtáku. Opět platí, že vrtáte-li větší díru, začněte menším vrtákem.

Rychloupínací sklíčidlo nemá žádnou kličku ani ozubený věnec. Dotahuje se rukou
Rychloupínací sklíčidlo nemá žádnou kličku ani ozubený věnec. Dotahuje se rukou (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Tipy a triky:

  • Na tenké vrtáky netlačte, dokážou se snadno zlomit nebo ohnout.
  • Vrták do kovu můžete použít i na dřevo, obráceně to nefunguje.
  • Potřebujete-li vyvrtat otvor přesné hloubky, použijte posuvný doraz, který se upíná k rukojeti vrtačky. Pokud ho nemáte, můžete si hloubku otvoru vyznačit na vrtáku. Ideálně se k tomu hodí elektrikářská páska.
Trik – pokud potřebujete vyvrtat určitou hloubku díry, označte si ji na vrtáku třeba elektrikářskou páskou. Až vrták projede materiálem na místo, kde je nalepena, poznáte, že můžete vrtání ukončit
Trik – pokud potřebujete vyvrtat určitou hloubku díry, označte si ji na vrtáku třeba elektrikářskou páskou. Až vrták projede materiálem na místo, kde je nalepena, poznáte, že můžete vrtání ukončit (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
  • Při vrtání do oceli mažte vrták olejem. Až práci dokončíte, odstraňte mazivo technickým benzinem a lihem, jinak by v místě, kde vzniknou olejové skvrny, nedržela barva.
  • Rozsah vrtáků, které je možné upnout do sklíčidla, je vyražen na těle sklíčidla.
  • Pozor při vrtání do zdi! Ujistěte se, že v prostoru nevede elektroinstalace nebo potrubí.

Zdroj: autor

Podívejte se na další kutilské tipy:

Publikováno: tento týden, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto) , Profil autora: Jaroslav Kropáč