reklama

Štve vás bláto na verandě? Vyrobit botník je tak snadné!

Zabavte se výrobou praktického botníku. Největším problémem nadcházejících dní je voda a bláto před vchodovými dveřmi. Zablácené boty pak můžeme odložit již přede dveřmi a podzimní marast nebude mít šanci dostat se k nám domů. Bláto, kterého je v těchto sychravých dnech opravdu mnoho, nám již nebude činit žádné potíže.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Výrobou botníku předejdete nepříjemnostem se špinavou obuví (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Největším uspokojením se pro nás stane podlaha, kterou nebudeme muset několikrát denně uklízet, a čas budeme moct věnovat např. svým ratolestem.

Výroba botníku... kde začít?

Vyrobit botník můžete i svépomocí. Která žena by nechtěla mít doma šikulu, který si hravě poradí i s takovým neduhem, jako je podzimní zablácený prostor před vchodovými dveřmi a následně i předsíň. Výrobou šikovného botníku přispějeme k naší vnitřní pohodě a ušetříme spousty času. Nebudeme už muset několikrát denně běhat s mopem po předsíni a čistit podlahu od nepříjemného blátíčka, které odpadne z bot.

Nejdůležitější je pečlivá příprava. Nachystáme si tedy nákres botníku, který se bude skládat z podsedáku, bočnic a odkapávače na boty. Podsedák bude polstrovaný. Přijde na něj molitan a látka. Odkapávač na boty bude umístěn ve spodní části botníku a vyrobíme jej ze slabých latí. Celá konstrukce se bude muset následně ošetřit bezbarvým ochranným lakem, aby se do dřeva nedostala voda.

Nejdůležitější je pečlivá příprava
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Nejdůležitější je pečlivá příprava

Pro výrobu botníku budeme potřebovat dřevěné hranoly, které použijeme na výrobu kostry konstrukce, a latě, z nichž vyrobíme odkapávač na boty. Dále budeme potřebovat ruční pilu, aku vrtačku, smirkový papír, metr, tužku a týble na propojení jednotlivých částí botníku. Na podsedák bude zapotřebí molitan, starší kus látky, překližková deska a spárovka.

Na výrobu botníku budeme potřebovat hlavně hranoly a latě
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Na výrobu botníku budeme potřebovat hlavně hranoly a latě

Z připravených hranolů je potřeba naměřit čtyři dlouhé díly. Dva budou tvořit základnu pro uložení podsedáku a dva budou jako propojky mezi bočnicemi (zároveň jako základ odkapávače z latí). Dále budeme potřebovat čtyři kratší části, z nich pak společně s krátkými propojkami sestavíme bočnice botníku.

U hranolů, které budou stejně dlouhé, jako jsou např. boční nohy či spojnice bočnic, stačí změřit a zakreslit potřebnou délku pouze na jednom díle. Ostatní potřebné hranoly následně položíme vedle naměřeného, zapřeme deskou, hranolem nebo latí a vyrovnáme do roviny. Za pomoci úhelníku můžeme následně potřebný rozměr obkreslit na všechny potřebné díly.

Vše se musí pečlivě naměřit
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Vše se musí pečlivě naměřit

Nyní musíme všechny připravené komponenty začistit tak, aby botník po estetické stránce vypadal jako od profíka. Srazíme tedy veškeré hrany v místě řezu smirkovým papírem. Jednotlivé díly máme připravené a můžeme se pustit do sestavování bočnic. Vezmeme si tedy k ruce dvě stojné nohy a mezi ně vsuneme dva krátké díly. První krátký díl patří do horní části bočnice a ten druhý bude v místě, kde se rozhodneme mít odkapávač na boty.

Abychom docílili toho, že stojné nohy budou v rovině, použijeme opět pro jejich zapření volnou desku či hranol. Na pracovním stole si jednotlivé díly připravíme tak, jak budou následně sestaveny. Pro propojení dílů použijeme kolíčkovací sadu. Kolíčky budou tvořit neviditelný spoj hranolů. Kolíčkovací sada se skládá z kolíčků a značkovacích hrotů. Abychom zamezili propadnutí kolíčků moc hluboko do dřeva, připevníme na vrták doraz. Tím vytvoříme díru hlubokou přesně tak, aby kolíček vytvořil neviditelný spoj a zároveň nezapadl zcela ani do prvního či druhého spojovaného dílu.

Díly spojujeme pomocí dřevěných kolíčků
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Díly spojujeme pomocí dřevěných kolíčků

Do obou stojných nohou nyní vyvrtáme vždy dvě díry a to v místech, která budou propojena s krátkým hranolem. Do děr vložíme značkovací hroty. Jednotlivé díly opět na pracovním stole sestavíme tak, jak budou na sebe navazovat. Kladívkem - jemným přiklepnutím všech spojovaných dílů k sobě - získáme místo pro vyvrtání děr v protikusech. Za pomoci vrtáku s dorazem vyvrtáme v těchto místech díry. Do děr naneseme lepidlo, vložíme kolíčky a veškeré části propojíme v celek. Naprosto shodným způsobem vyrobíme i druhou bočnici. Veškerá lepená místa zafixujeme svěrkami a necháme zaschnout.

Vyrobené bočnice necháme řádně zaschnout
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Vyrobené bočnice necháme řádně zaschnout

V tuto chvíli se můžeme pustit do výroby podsedáku. Pro sedací plochu budeme potřebovat spárovku, starou překližku, molitan a nějaký kus látky. Spárovku přiložíme k překližce a obkreslíme její tvar. Překližku nyní za pomoci ruční pily uřízneme na potřebnou velikost tak, aby se její rozměry shodovaly s rozměry spárovky. Připravený molitan vložíme mezi spárovku a překližku a pomocí odlamovacího nože jej uřízneme tak, aby lícoval s oběma tvrdými plochami.

Nyní si položíme připravenou látku na pracovní stůl, položíme na ni molitan a vše zakryjeme překližkou. Látku přehneme přes překližku a připevníme sponkovačkou. Přebytečné kusy látky odstřihneme a přiložíme spárovku, abychom zakryli rubovou část podsedáku. Za pomoci aku šroubováku připevníme spárovku k překližce.

Podsedák vytvoříme z překližky, molitanu a potahové látky
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Podsedák vytvoříme z překližky, molitanu a potahové látky

Nyní nás čeká spojit veškeré díly v kompletní celek. K propojení bočnic použijeme dlouhé hranoly společně s kolíčkovací sadou. Konstrukci máme hotovou. Po důkladném zaschnutí lepidel vytvoříme z latí ve spodní části botníku potřebný odkapávací rošt. Pro spojení jednotlivých latí k botníku opět použijeme kolíčkovací sadu. Celou konstrukci následně natřeme bezbarvým lakem a necháme pečlivě zaschnout. V posledním kroku položíme na vrchní část botníku podsedák. Botník máme hotový a podzimní bláto nám již nemusí přidělávat vrásky na čele.

Zdroj: pořad Receptář prima nápadů

Zde se podívejte, jak botník vznikal:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 25. 11. 2021, Autor: Beata Boháčová, Profil autora: Beata Boháčová