reklama

Pusťte se do renovace venkovních schodů poněkud netradičním způsobem

Renovace venkovních schodů je práce pro opravdového a zručného kutila. Chce to fortel a fištróna, aby schody byly nejen funkční, ale i bezpečné. Přeci jen se jedná o venkovní schody, na které působí počasí, a musí tedy být z takového materiálu, který nebude po dešti nebo v zimě klouzat. A jakmile máme vybraný materiál, můžeme se pustit do renovace.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Renovaci venkovních schodů můžeme provést i netradičním způsobem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Renovace schodů

Do renovace venkovních schodů se pustíme v okamžiku, kdy jejich stav nebo vzhled neodpovídá našim představám. Venkovní schody do domu by měly reprezentovat - stejně jako celý dům a vchod. Pokud máme zajímavě postavený dům a atypické vchodové dveře, nemohou ani venkovní schody působit nepatřičně.

Než vybouráme ty původní, měli bychom vědět, jaký materiál k renovaci využít. Venkovní schody musí snášet všechny rozmary počasí, musí být bezpečné, protiskluzové a snadno udržovatelné. Odpadá tedy přemýšlení, zda použít dřevo, protože takové schody zrovna protiskluzovou vrstvou neoplývají a jejich udržitelnost je v řádu několika málo let. Je nutné použít opravdu pevný a odolný materiál. 

Začátek je vždy s metrem a vodováhou v ruce
Začátek je vždy s metrem a vodováhou v ruce (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Potřebujeme znát i výšku schodů
Potřebujeme znát i výšku schodů (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Palisády

Znáte kamenné palisádové bloky, které se většinou používají na stavbu palisád v zahradách nebo parcích? Asi ano. A přesně tyto palisády my použijeme na schodiště. Pochopitelně je tam nebudeme stavět na výšku, ale využijeme jejich širší plochu a naskládáme si vedle sebe jako cihly. A tu stranu, která je štípaná a její povrch je nerovný, využijeme jako pohledovou stranu. 

Začneme vyměřením prostoru. Změříme výšku stávajících schodů + výšku plochy přede dveřmi a pokračujeme změřením délky schodiště. Bereme v potaz i výšku jednotlivých stupňů, aby se nám do schodů dobře šlo. Poté si poměříme rozměry palisád a propočítáme si, kolik jich budeme potřebovat. Výrobci nabízejí žulové štípané nebo řezané hranoly o průřezu 10x10 nebo 10x15 cm, v délkách 50 -100 cm. Palisády jsou vždy na individuální poptávku. Potřebujete-li speciální rozměry, kontaktujte vybraného výrobce a domluvte s ním objednávku přesně na míru.

My jsme si vybrali palisády BEST – PALISÁDA STONE, které se dodávají v rozměrech 500x160x160 mm. Jsou pevné, mrazuvzdorné a perfektně odolávají působení chemických rozmrazovacích látek. Konečná struktura bočních stěn palisád se může lišit v závislosti na výrobní technologii, štípáním jsou opracovány dvě protilehlé strany a horní strana palisády. 

Dalším krokem bude příprava podkladu před schody. Ideální je, pokud zde máte jen trávník nebo holou zem, na kterou plánujete položit dlažbu. Původní schody bude potřeba vybourat, jestliže jsou betonové, přijde ke slovu bourací kladivo, krumpáč a lopata. V některých případech není potřeba vybourávat celé schodiště, ale třeba jen nevyhovující část a do zbylého základu nainstalovat novou dlažbu nebo jiný zvolený povrch.

Rozbitý beton a kameny odstraníme z podkladu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Rozbitý beton a kameny odstraníme z podkladu

Bourací kladivo Scheppach AB 1600 je výkonný nástroj. Primárně je určeno pro bourací a demoliční práce v soukromém sektoru nebo ke krátkodobému nasazení v profesionálním stavebnictví. Štíhlý tvar těla stroje dovoluje pracovat i ve stísněných podmínkách. Síla úderu 50 joulů dodá tomuto nástroji opravdu mistrovskou sílu. Mohutný a vyspělý systém úderníku produkuje opravdu mohutný ráz.

Pomocí bouracího kladiva odstraníme beton pod schody
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pomocí bouracího kladiva odstraníme beton pod schody

Příprava betonu a první stupeň

Po vybourání původního schodiště nebo jeho části bude potřeba připravit betonové lože, které zpevní nestabilní povrch, do něhož se budou betonové palisády ukládat. Beton si můžeme namíchat sami, ale v rámci úspory času není ani od věci si v betonárce nechat namíchat beton profesionálně a přesně podle norem. 

Na připravený a očištěný podklad naneseme beton
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Na připravený a očištěný podklad naneseme beton

Beton, který máme namíchaný, nesmíme nechat přeschnout. Je proto důležité, abychom po namíchání betonu začali co nejdříve pracovat, dokud je konzistence betonu zavlhlá. My začneme tím, že si připravíme první spáru, do které nasypeme beton, natáhneme do roviny pomocí vodováhy a do takového lože začneme skládat první řadu palisád. Každý díl palisády po uložení doklepneme do roviny pomocí gumové paličky a ověříme rovinu vodováhou. 

Okraje první řady palisád zpevníme betonem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Okolo dveří bude potřeba vybourat starý beton

Podle našich výpočtů bude potřeba některé kusy palisády nařezat na vhodnější rozměry. Protože jde o betonové dílce, budeme potřebovat úhlovou brusku s diamantovým řezným kotoučem. Při řezání palisád musíme brát v potaz boční distanční články, které zajišťují odvod vody z povrchu. Nám by ale vznikla velká mezera, takže tyto články bez milosti odbrousíme.

Na okrajích jsou distanční drážky, ty musíme ubrousit
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Na okrajích jsou distanční drážky, ty musíme ubrousit

Scheppach AG 1200 je výkonná úhlová bruska s kotoučem 150 mm, vhodná pro všechny běžné typy řezání a broušení, odstraňování barvy a rzi, zabrušování svárů, začišťování hran, řezání kamene, obkladů apod. Silný motor má výkon 1200 W. Bruska má odolnou kovovou převodovkou, která zajišťuje vysoký točivý moment, a rukojeť, kterou lze nastavit do třech různých poloh podle typu práce (vhodná pro praváky i leváky), snadno nastavitelný kryt kotouče bez použití nářadí, aretaci vřetene pro snadnou výměnu kotouče a velký spínač pro pohodlnou práci. Rukojeť má komfortní protiskluzové zóny. Díky štíhlému tělu a příznivé hmotnosti se bruska snadno ovládá i ve stísněných prostorech.

Na řezání palisád použijeme brusku s diamantovým kotoučem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Na řezání palisád použijeme brusku s diamantovým kotoučem

Předsazený stupeň

Jakmile máme první stupeň palisád uložen, přihrneme zepředu k palisádám beton a necháme zatuhnout. Mezitím se pustíme do úpravy podloží pro předsazený stupeň. Musíme odstranit všechnu zeminu, kameny, trávu a další překážky. Předsazený stupeň budeme pokládat stejně jako první stupeň. V připraveném pokladu vyryjeme spáru na šířku palisády, vysypeme betonem, zahladíme do roviny a pokládáme palisády. Opět z obou stran přihrneme beton a necháme zatvrdnout. Ideální je nechat beton a palisády odpočívat do druhého dne.

Boční uříznutou palisádu použijeme na zakončení prvního schodu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Boční uříznutou palisádu použijeme na zakončení prvního schodu

Prostor, který nám vznikl mezi předsazeným a prvním stupněm, můžeme zasypat vyhrabanými kameny z původního podloží před domem. Kameny bude potřeba důkladně zhutnit. Pokud nám zbyl beton, neuškodí jej prosypat mezi kameny. 

Protože v našem případě nedošlo k vybourání celého schodiště, ale jen k drobné úpravě, zůstaly nám původní dva stupně do domu vcelku. Před nimi máme prostor, kde je připraven první stupeň z palisád, a ještě před ním je předsazený stupeň. Celý prostor je vysypán kamením.

Korpus prvního schodu v betonu necháme nejlépe do druhého dne zaschnout
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Korpus prvního schodu v betonu necháme nejlépe do druhého dne zaschnout

Na první stupeň budeme dále pokládat druhou řadu palisád. Místo betonu můžeme zvolit pěnové stavební lepidlo na dlažbu. To naneseme známým způsobem na první stupeň palisád a začneme na něj skládat druhou řadu. Snažíme se, aby nerovná strana byla stranou pohledovou.

Pomocí elektrického bouracího kladiva potom odstraníme nevyhovující dlažbu, která měla tendenci v zimních měsících namrzat, a byla kluzká. Měli bychom mít také spočítáno, zda nebude na dalším stupni schodů potřeba odstranit část původního betonu. Při výpočtech musíme být přesní a nesmíme zapomenout připočítat výšku vchodové prahu, případně otevírání dveří ven. Bylo by docela hloupé zjistit, že máme sice krásně položené schody, ale neotevřeme dveře.

Okolo dveří bude potřeba vybourat starý beton
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Okolo dveří bude potřeba vybourat starý beton

Schody

Povrch původních schodů je zbaven staré dlažby, je opracovaný i původní beton - na vyhovující výšku, všechny nečistoty jsou odklizeny a povrch je zameten. Můžeme použít stavební pěnu a začít lepit další řady palisád. Vzniklý prostor mezi schody opět vysypáváme kamením a betonovou drtí. Jako poslední vrstva pod dlažbu potom bude nasypán drobný štěrk.

Než položíme dlažbu, nasypeme vrstvu štěrku
Než položíme dlažbu, nasypeme vrstvu štěrku (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nasypaný štěrk je potřeba srovnat do roviny
Nasypaný štěrk je potřeba srovnat do roviny (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Dlažba

Jako konečný povrch použijeme betonovou dlažbu ve stejné dekoru, jaký mají palisády. My jsme použili reliéfní dlažbu s názvem BEST – TERASOVÁ RAVERTINO v šedém provedení. Tato dlažba je mrazuvzdorná, pevná, odolná vůči všem chemickým rozmrazovacím látkám i vodě. Vydrží mnoho let, záruka na dlažbu je 20 let. Vzhledem k palisádám byly vybrány obdélníkové díly, které bude - stejně jako palisády - nutno nařezat do odpovídajících rozměrů. 

Dlažba se uloží do podkladu pomocí speciálního držáku na betonové dlaždice. Tento držák se používá pro ukládání dlažeb, má samosvorné sevření. Díky němu docílíme jednoduché a přesné manipulace s dlažbou, kterou tak nemusíme přenášet přímo v rukách, a nehrozí nám nebezpečí přiskřípnutí prstů mezi dlaždicemi při pokládce. Držák dlažby s nastavitelnou roztečí (rozteč 30 - 50 cm, nastavitelná po 5 cm) má maximální nosnost 20 kg a plastovou ergonomickou rukojeť.

Těžké dlaždice přenášíme bezpečně pomocí speciálního držáku
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Těžké dlaždice přenášíme bezpečně pomocí speciálního držáku

Jakmile položíme poslední kousek dlažby, zbývá nám už jen finální úprava celého schodiště. Spáry mezi dlaždicemi i palisádami bude potřeba vysypat jemným pískem, který do spár vpravíme obyčejným koštětem. Z odřezků dlažby nebo palisád pak můžeme dotvarovat obkladové pásky okolo schodiště a ty na stěnu domu přilepíme opět pomocí montážní pěny.

Položenou dlažbu na závěr prosypeme jemným pískem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Položenou dlažbu na závěr prosypeme jemným pískem

Nezapomínejte při každé práci s těžkou dlažbou i elektrickým nářadím na bezpečnost práce, používejte ochranné pomůcky (pracovní rukavice, ochranné brýle, případně chrániče sluchu). Pracujte pouze s takovým nářadím, které nejeví známky poškození, a zkontrolujte si i přívodní kabely, zda nejsou prodřené nebo poničené. Nezapomínejte na to, že nářadí je pod proudem. Ochrana vašeho zdraví je totiž k nezaplacení.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického

Zde se podívejte na video:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 29. 11. 2021, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Martina Pilzová