reklama

Michal Gorec je mladý muž, který naprosto propadl lásce k ruční výrobě papíru

Papír, tak jak ho známe dnes, prošel tisíciletým vývojem. Různé druhy ručně vyráběného papíru bývají obohaceny o originální látky a příměsi, které tvoří tento papír výjimečným. V malé rodinné tiskárně na úpatí Ještědského hřebene se rozhodli v tomto řemesle pokračovat. Vyrábí zde papír s duší, neboť se jim stala tato profese osudovou a papír vyrábí s láskou.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Michal Gorec miluje ruční výrobu papíru (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Ruční papír vyráběný s láskou

Michal Gorec je mladý muž, který naprosto propadl lásce k ruční výrobě papíru. I když je pro něj jeho práce zábavou, koníčkem i splněným snem, rád tráví volné chvíle v lese. Poslouchá jeho zvuky, užívá si jeho rytmus. Michalovi les pomáhá najít cestu k sobě a život bez lesa si snad ani neumí představit.

K prvnímu seznámení Michala s ruční výrobou papíru došlo na studijním pobytu v Izraeli. Tento zážitek ho natolik nadchl, že ani po návratu z exotické země nepřestal (ani na okamžik) snít o vlastní papírně. Realizace snu trvala celých 14 let. Nic nespadne samo do klína a než Michal rozeběhl vlastní podnikání, strávil dlouhou kariéru v bankovnictví. Po nějaké době se v jeho životě sešlo pár zásadních okamžiků, které vedly k otevření vysněné papírny.

Michal vyrábí papír s opravdovou láskou. Přimíchává do něj nejrůznější ingredience a příměsi, jako např. květinové lístky či staré látky, které jsou blízké lidem, jež si papír z dílny kupují. V papírně tak vznikají různé papírové příběhy. Svůj produkt dodává tento podnikatel jako např. přebaly na sešity, různá svatební oznámení, ale hlavně do chráněných dílen, kde si jeho práce velice váží. Tento papír je pro ně jedinečný. Na trhu zatím neobjevili nic, co by alespoň z povzdálí mohlo Michalovu ručně vyrobenému papíru konkurovat. Pro chráněné dílny jsou zajímavé alternativní materiály, což nalezli právě v této papírně. Zdejší produkt je originální, nádherný a estetický.

Michal do svého papíru přimíchává nejrůznější příměsi
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Michal do svého papíru přimíchává nejrůznější příměsi

Michalova manufaktura se nachází v malebném prostředí v zákoutí Ještědského hřebene. Příběh každého listu papíru začíná u papírenského stroje Holedr, kde se rozemílají nejrůznější vlákna vlny a konopí. Mohou se použít i jiné alternativní materiály, jako jsou např. staré hadry či látky z bavlny. Mlýn všechny příměsi rozemílá ve vodě po dobu 6 až 8 hodin, až z nich vznikne hustá kaše. Kašovitá papírovina se následně lije do kádě. Zde se do této směsi vmíchávají další příměsi, což jsou různé okvětní lístky či traviny. Pak už Michal přechází k vlastní výrobě papíru.

Srdcem papírenské dílny je papírenský stroj Holendr
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Srdcem papírenské dílny je papírenský stroj Holendr

Papírovina se nabere na papírenské síto, což je vlastně drátěná rohož. Nabraná hmota se přecedí a jemně se s ní zatřese. Tento třes zajistí propojení a zaplstění jednotlivých vláken. Po tomto úkonu je nutné, aby Michal vyčkal, až okape veškerá přebytečná voda v sítu.

Papírovina se nabírá na papírenské síto
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Papírovina se nabírá na papírenské síto

Jakmile voda okape, sundá se horní rám síta a polotovar se překlopí na plst. Jednotlivé vyrobené listy papíru se musí prokládat plstěnými podložkami, aby nedocházelo k jejich nalepení na sebe. Rozměr vyráběného papíru vždy závisí na použité dřevěné mřížce, která zajistí takový rozměr, který Michal právě chce vyrábět. Vyhne se tak následnému řezání jednotlivých listů papíru. Naštosovaný papír dále putuje do ručního lisu. Za pomoci tyče a pákového efektu Michal pořádně dotáhne lis, aby odstranil co největší množství přebytečné vody.

Ruční lis je nedílnou součástí papírenské manufaktury
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Ruční lis je nedílnou součástí papírenské manufaktury

Slisovaný papír se suší v sušáku. Samotné sušení probíhá 2 až 3 dny, v závislosti na počasí a vlhkosti vzduchu.

Papír se suší v sušáku
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Papír se suší v sušáku

Usušený papír však stále zůstává prohnutý a hrbatý. I s tímto neduhem si mladý řemeslník hravě poradí. Suchý papír opět vkládá do ručního lisu, čímž docílí krásně srovnaného - ručně vyrobeného papíru. Po tomto posledním kroku je papír připravený k odeslání zákazníkovi.

Michal rád nechá vyzkoušet každého návštěvníka ruční výrobu papíru
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Michal rád nechá vyzkoušet každého návštěvníka ruční výrobu papíru

Michal si svou profesi vysnil. Přináší mu lásku a vnitřní uspokojení, což je největší výhrou v životě. Dělat to, co vás baví, a navíc přinášet radost i druhým lidem je dar, kterého bychom si měli cenit. Budoucnost tohoto řemesla nevidí Michal vůbec černě, ba naopak. Lidé milují originalitu a papír s příběhem - jsou ochotni si cestu k takovému výrobku najít. Díky originalitě nejrůznějších přísad, které Michal přidává do svého ručně vyrobeného papíru, se zakázky jen hrnou.

Obrovský potenciál skrývá výroba papíru i v zážitkové turistice. Ty tam jsou doby, kdy se lidé vydali na dovolenou, kde celou dobu pouze leží na lehátku u moře. Stále častěji jsou v kurzu nejrůznější poznávací exkurze, workshopy či víkendové pobytové kurzy s možností vlastního vyzkoušení daného řemesla. Zážitky vám nikdo nevezme a Michal je člověk, který každého návštěvníka velice rád nechá vyzkoušet ruční výrobu papíru.

Cílem tohoto mladíka je zapříčinit se o budoucnost tak krásného řemesla, jakou bezpochyby ruční výroba papíru je. Své podnikatelské záměry by rád rozšířil o knihařskou a tiskařskou dílnu. Rád by tím přinášel lidem ještě více radosti do života.

Zdroj informací: pořad Řemeslo nenahradíš

Papír je variabilní materiál, vhodný i k výrobě originálního nábytku:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 15. 12. 2021, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Beata Boháčová