reklama

Máte rádi beton i trávu? Zkuste tuhle zatravňovací dlažbu

Pokládka zatravňovací dlažby je ideálním kompromisem mezi estetikou a funkčností. Beton zajistí zpevněnou plochu, mezery mezi dlažbou dají prostor vegetaci. Moderní zatravňovací dlažba se rychle pokládá a hodí se k novostavbám i k rekonstrukci starších rodinných domů. Její výhodou je také to, že neodvádí vodu z pozemku, což se v posledních suchých létech hodně počítá.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pokládka zatravňovací dlažby jde rychle od ruky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pokládku začněte dobrým naplánováním – dlážděnou plochu si vyměřte metrem tak, abyste museli co nejméně dořezávat. K šířce každého kusu zatravňovací dlažby připočtěte rezervu zhruba jeden centimetr. Zatravňovací dlažbu můžete usadit i bez obrubníků, lepší ale je, když dlážděnou plochu obrubníky ohraničíte. Tip: Na rozdíl od klasické dlažby nemusíte u zatravňováků řešit spád vody – déšť se vsákne do spár mezi jednotlivými kusy dlažby.

Dlážděnou plochu si dobře rozměřte
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Dlážděnou plochu si dobře rozměřte

K dobrému usazení zatravňovacích dlaždic budete potřebovat štěrk dvojí frakce, a to velikost 16 – 32 mm na podklad a 4 – 8 mm jako kladečskou vrstvu. Hlubší frakce by měla mít výšku zhruba 20 cm, na kladecí vrstvu stačí 5 cm. Připočtete-li k těmto mírám výšku zatravňovací dlažby, dostanete hloubku zeminy, kterou musíte odkopat.

Odkopaný a dobře srovnaný podklad musíte zhutnit vibrační deskou. Ještě předtím se snažte zeminu srovnat co nejvíce do roviny – k doladění plochy můžete použít kovové hrábě. Vibrační deska musí podklad zhutnit tak, aby se již dále nepropadl. Pak můžete začít s pokládkou štěrku frakce 16 – 32 mm. Opět se snažte, aby byl rozprostřen rovnoměrně po celé ploše.

Kamenivo zhutněte vibrační deskou
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Kamenivo zhutněte vibrační deskou

Teď přijde na řadu uložení kladečské vrstvy štěrku. Zde se snažte pracovat velmi pečlivě – usnadníte si tak práci při pozdějším usazování dlažby. Pro vyrovnání jemného štěrku můžete použít vodováhu. Často se pro srovnání plochy používají ocelové trubky, které se do štěrku uloží, srovnají do roviny a pak se pomocí nich rozprostře štěrk. Trubky se poté vyndají a prázdná místa dosypou kamenivem.

Rovinu kladecí vrstvy kontrolujte vodováhou
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Rovinu kladecí vrstvy kontrolujte vodováhou

Teď můžete začít se samotnou pokládkou dlažby. Zatravňováky je vhodné překládat podobně, jako se staví zeď – nejlépe o polovinu jejich délky. K řezu můžete použít lamačku nebo úhlovou brusku. Každou dlaždici usaďte do kladečského štěrku a jemně poklepejte gumovou paličkou. Tip: Použijte paličku s bílou gumou – černá může na povrchu dlažby zanechávat šmouhy. Při dělení dlažby nemusíte jednotlivé tvarovky prořezávat celé – stačí je naříznout zhruba do dvou třetin tloušťky a pak poklepáním paličky odlomit.

Zatravňovací dlažbu o polovinu překládejte
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Zatravňovací dlažbu o polovinu překládejte

Když máte dlažbu položenou, můžete ji zhutnit vibrační deskou. Pozor – deska musí mít nasazen ochranný gumový kryt, jinak byste dlažbu mohli poškodit! Následuje vysypání spár zeminou. Použijte kvalitní a suchý substrát. Je mnohem lepší než mokrá hlína. Substrát do spár vmeťte koštětem. Travní semeno můžete do substrátu zamíchat ještě předtím, než ho použijete do dlažby. Každopádně je vhodné čerstvě zasetou trávu pravidelně zalévat, dokud v dlažbě pevně nezakoření.

Kamenivo zhutněte vibrační deskou
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Kamenivo zhutněte vibrační deskou

Scheppach HP 1200S je ideální vibrační deskou pro domácí a hobby použití. Je dostatečně výkonná, ale přitom není extrémně těžká, takže s ní dokážete pohodlně manipulovat. Hodí se při pokládce zámkové dlažby, zatravňovacích panelů i při vysprávce cest. V balení obsahuje gumovou podložku, která zabrání poškození dlažby. Přepravu stroje usnadňují manipulační kolečka.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického

Podívejte se, jak na to:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 23. 12. 2021, Autor: Jaroslav Kropáč, Profil autora: Jaroslav Kropáč