reklama

Čarujte se špagátem, vyrobte si z něj například podložku pod horké hrnce

Každý jistě zažil ten pocit při vaření, když si potřebuje v kuchyni odložit horký hrnec. Ideálním pomocníkem je v tomto případě podložka, která ochrání desku vaší kuchyňské linky nebo stolu. Můžeme si ji koupit, ale větší radost budeme mít z vlastnoručně vyrobené, která nám bude navíc barevně ladit s interiérem kuchyně či jídelního koutu. Při výrobě lze využít staré prostěradlo, které jsme už dávno chtěli vyhodit.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vyrobte si podložku pod hrnec ze špagátu podle našeho návodu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Na výrobu podložky pod hrnec si připravte:

  • hobby špagát nebo nastříhané pruhy starého prostěradla
  • silnější provaz Ø cca 4 cm
  • bavlnku na dozdobení
  • jehlu
  • nit
  • lepicí pásku
  • silnější a tenčí háček
  • nůžky
Potřebný materiál a nástroje na výrobu podložky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Potřebný materiál a nástroje na výrobu podložky

Nejprve si připravíme dostatečně dlouhý pruh látky ze starého prostěradla nebo můžeme využít hobby špagát, který je české výroby. Vzniká jako odpad při výrobě tričkoviny. Rovněž bavlnku, která bude sloužit jako barevné oživení, si ustřihneme ve stejné délce jako hobby špagát. Celou podložku vytvoříme ze silného provazu, který jsme na jeho konci opatřili lepicí páskou.

Silný provaz na konci obalíme hobby špagátem a zapošijeme za pomoci nitě navléknuté do jehly. Vznikne nám malý tunýlek, kterým tenčím háčkem provlékneme bavlnku.

Omotávejte provaz špagátem a bavlnkou
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Omotávejte provaz špagátem a bavlnkou

Vytvoří se středový šneček, od kterého budeme následně točit střed podložky. Bavlnku se snažíme omotávat uprostřed špagátu tak, aby byla vidět, protože je určena k ozdobení. Pokud se nám nepodaří ji umístit přesně na střed, nevadí, je to přeci ruční páce. Jakmile máme pevný střed podložky hotový, odstřihneme nit a můžeme začít provazovat celou podložku. Nejprve obtočíme cca 10 cm provazu špagátem společně s bavlnkou, obtočíme kolem šnečka a provážeme pro zpevnění.

Po provázání omotáme další část provazu, postačí tři otočky a špagát provážeme za pomoci většího háčku. Tímto se nám podložka stáhne. Pokud máme pocit, že je ještě příliš volná, můžeme ji zpevnit prošitím nití. V průběhu práce nám bude ustřižený hobby špagát nebo staré prostěradlo docházet. Nevadí, navážeme ho jednoduchým zastrčením do již smotané části podložky. Stejný způsobem dokončíme celý průměr podložky.

Špagát provážeme pomocí háčku, případně prošijeme
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Špagát provážeme pomocí háčku, případně prošijeme

Před ustřižením je důležité provaz zafixovat lepicí páskou, aby se nám nerozmotal. Provaz ustřihneme mezi dvěma páskami tak, aby se nám nerozmotala žádná z jeho ustřižených částí. Konec provazu omotáme zbytkem hobby špagátu a zapošijeme. Tímto praktickým pomocníkem předejdeme nevzhledný spáleninám, které se velmi špatně čistí.

Tip:

Provaz na podložku můžeme koupit barevný a jen omotat barevnou bavlnkou, která nám bude ladit s interiérem. Stejně tak hobby špagát vyladíme podle barvy, která nám bude pasovat do interiéru, ale nemusíme jím překrývat celý provaz. Podložky si můžeme vyrobit v různých velikostech (průměrech) přímo na míru podle rozměru dna našich hrnců či kastrolů.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Vyrobte si vázu z PET lahve:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 17. 1. 2022, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská