reklama

Rekonstrukce pokračuje zateplením koupelny a instalací sádrokartonu

V letním sídle nás tentokrát čekají práce spojené s rekonstrukcí koupelny. Na řadě je zateplení stěn a instalace sádrokartonu. K tomu budeme potřebovat minerální vatu a sádrokartonové desky odolné proti vlhkosti. V této fázi jsou již v koupelně hotové rozvody vody a elektřiny, vyznačena místa pro instalaci zásuvek, vypínačů a osvětlení. Připravena je i konstrukce z kovových profilů, která se vyplní tepelnou izolací.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Je potřeba renovovat koupelnu. Jdeme na to (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Při rekonstrukci koupelny nám tentokrát k práci výborně poslouží flexibilní pracovní stůl firmy Ramia, vhodný nejen do dílny, ale i na zahradu nebo pro jiné účely. Stůl je vybaven truhlářským svěrákem a otvory pro poděráky. Využít ho lze nejen v dílně, hodí se i pro jiné účely a činnosti, například natírání, přesazování rostlin nebo grilování.

Rekonstrukci koupelny začneme izolací stěn

Připravíme si minerální vatu, v našem případě o síle 20 cm, a zaměříme jednotlivé úseky konstrukce. K tomu použijeme pravítko a nůž na řezání izolace. Vatu nařežeme na potřebnou míru a vyplníme jí postupně celou konstrukci. Použijeme-li vatu o síle 10 cm, je vhodné ji skládat přes sebe, čímž se důkladněji vyplní veškeré mezery i prostor kolem trubek vodovodního systému a elektroinstalace.

První stěna koupelny zaizolovaná minerální vatou
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
První stěna koupelny zaizolovaná minerální vatou

Protože prostor v konstrukci na druhé stěně je o něco větší, ponecháme u zdi vzduchovou mezeru a izolací vyplníme tak, aby lícovala s přední hranou konstrukce. V místech, kde budou dvířka, tedy u odpadu pod vanou a kolem uzávěrů vody, vyplníme prostor jen zčásti, aby zůstal přístupný.

Izolace kolem otvorů s rozvody a uzávěrem vody
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Izolace kolem otvorů s rozvody a uzávěrem vody

Výběr sádrokartonu

Než se pustíme do připevňování sádrokartonu, je vhodné si uklidit a vyčistit pracovní prostor. Zejména je nutné vysát zbytky vaty, a to nejen na pracovním stole, ale i kolem kovové konstrukce a modulů. Do koupelny je nezbytné použít speciální sádrokartonové desky zelené barvy - odolné proti vlhkosti. Ty se připevňují ke kovové konstrukci až po jejím vyplnění izolací. Desky si nejprve rozměříme, v místech řezu označíme tužkou a nařežeme na potřebný rozměr. 

Výřez otvorů

Po uříznutí desky na potřebnou míru je nutné vyřezat i otvory pro sifon a připojení pračky, případně sušičky. Stejně tak je nutné změřit armaturu a místa, kde budou zásuvky, vypínače, světla a odpadní trubky. Jejich tvar zakreslíme na sádrokartonovou desku a otvory vyvrtáme nebo vyřízneme vykružovákem podle nákresu. 

Na větší otvory čtvercového nebo obdélníkového tvaru lze použít přímořeznou pilku
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Na větší otvory čtvercového nebo obdélníkového tvaru lze použít přímořeznou pilku

Desky, ze kterých je potřeba vyříznout větší plochu (nutnost udělat dlouhý a rovný řez), lze řezat ponornou pilou. Abychom při řezání sádrokartonu příliš neprášili, je ideální napojit pilu na vysavač. Desky uřízneme nejprve po obou stranách, poté odlamovacím nožem nařízneme horní stranu, desku přes hranu odlomíme a dořízneme.

Spoje a připevnění desek

Otvory vyřízneme i v místě vyústění odpadních trubek, přípojky WC a bidetu. Desku pak připevníme, protáhneme vyvrtanými otvory všechny kabely, dotáhneme a přišroubujeme. Tam, kde desky nesahají až k podlaze, uděláme  dořezy. Při spojování sádrokartonových desek je nutné provést na hraně desky takzvané véčko. Ideální je použít při práci hoblík, kterým hrany srazíme.

Tmelení spár

Při tmelení spár je nutné dbát na správnou konzistenci sádry. Ta by měla držet na lžíci i při jejím obrácení. Při tmelení první vrstvy desek se nepoužívá armovací páska, tmel se nanáší pouze do spár mezi jednotlivé desky a do otvorů s vruty. Teď bude následovat druhá vrstva sádrokartonu a finální tmelení.

Spáry zatmelíme, přelepíme spárovací páskou a ještě jednou přetáhneme tmelem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Spáry zatmelíme, přelepíme spárovací páskou a ještě jednou přetáhneme tmelem

Postupuje se jako při zakládání první vrstvy, s tím rozdílem, že sádrokarton připevníme tak, aby desky překryly spoje na spodní vrstvě desek. Opět si vše rozměříme, nařežeme a desky přišroubujeme. Dvě vrstvy sádrokartonu zaručí pevnost stěn pro zavěšení zrcadla, osvětlení či poliček. Systém tmelení je stejný jako u první vrstvy, přičemž použijeme pro zpevnění spojů (kromě tmelu) zpevňovací armovací pásku. 

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického

Na podrobný postup se podívejte zde:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 6. 1. 2022, Autor: Běla Nedorostová, Profil autora: Běla Nedorostová