reklama

Kutilská přípravka: Naučte se pracovat s lamelovací frézkou

Lamelovací frézka vám značně ulehčí práci při výrobě nábytku. Pomůže vám sesadit jednotlivé kusy nábytku přesně, pevně a ještě k tomu rychle. Výhodně ji můžete použití také při výrobě spárovek. V následujícím návodu si ukážeme, jak postupovat, aby šla práce od ruky a nic se nepokazilo. Samotná lamelovačka funguje na principu frézování otvorů, do kterých se vlepují lamely – spoj ve výsledku není vidět, je velmi pevný a jeho sestavení přesné.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Práce s lamelovací frézkou najde uplatnění při spojování dřevěných dílů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Na rozdíl od vrtaček a brusek nepatří lamelovací frézka mezi úplný základ vybavení dílny. Až si ji však pořídíte, budete litovat toho, že jste si ji nekoupili dřív. Lamelovačky nejsou úplně levné. Pokud na podezřele laciný výrobek narazíte, dobře jeho koupi zvažte.

Aby totiž lamelovací frézka bezvadně fungovala, musí mít naprosto precizní vedení lamelovacího kotouče, a to u levných výrobků často nebývá. Proto si stroj na prodejně dobře vyzkoušejte, zda nemá nadměrné vůle. Pozor si dejte také na to, zda je lamelovačka vybavena přepínačem, kterým se volí hloubka zářezů pro jednotlivé lamely. Ty se vyrábějí ve třech velikostech 00, 10 a 20. Jim musí odpovídat hloubka zářezu, kterou frézovací nástroj vytvoří.

Zde se nastavuje velikost lamel
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Zde se nastavuje velikost lamel

Nastavení frézky

Na frézce je několik elementů k nastavení. Především už zmiňovaná hloubka drážky, kterou je potřeba zvolit podle konkrétní lamely. Menší lamely se používají na méně náročné spoje, velké lamely na pevnostní spoje. Dále si musíte nastavit úhel frézování – nejčastěji půjde o pravý úhel. K tomu slouží doraz na těle frézky. Nakonec seřiďte frézku tak, aby řezný kotouč procházel středem materiálu. Na těle frézky naleznete také dvě rysky, které vyznačují polohu kotouče ve vertikální i horizontální rovině.

Na frézce najdete vyznačené čáry nebo zářezy, které ukazují linii řezu lamelovacího kotouče
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Na frézce najdete vyznačené čáry nebo zářezy, které ukazují linii řezu lamelovacího kotouče

Výroba rohového spoje

Lamelovací frézka se skvěle hodí pro výrobu rohového spoje a je jedno, jestli jde o masivní dřevo, překližku nebo dřevovláknité desky. Základem je, aby oba spojované díly byly uříznuty rovně. Pak je stačí přiložit k sobě, měkkou tužkou si načrtnout linku do míst, kde budete lamely frézovat. TIP: Tužka musí být opravdu měkká, aby šla z materiálu lehce odstranit. Tvrdá tužka udělá v masivu rýhu, která jde špatně vybrousit.

Místa, kde budete frézovat, si vyznačte měkkou tužkou
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Místa, kde budete frézovat, si vyznačte měkkou tužkou

Pak si můžete jednotlivé díly položit na pracovní stůl a vyfrézovat drážky pro lamely. Lamely by měly být umístěny zhruba v polovině tloušťky spojovaného dílu a přibližně pět centimetrů od okraje desky. Jakmile drážky vyrobíte, vložte do nich lamely a nasucho zkuste, zda oba díly pasují. Pokud ano, vyplňte drážky lepidlem, znovu vložte lamely, díly spojte a zajistěte svěrkami. Přebytečné lepidlo utřete. TIP: Při práci držte frézku oběma rukama.

Nasucho osazené lamely. Vidět jsou rysky, které slouží k vedení frézky
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Nasucho osazené lamely. Vidět jsou rysky, které slouží k vedení frézky

Výroba "T" spoje

Často se lamelovací frézka používá také při výrobě „T“ spojů. Postup je podobný jako v předchozím případě. Jen je potřeba důslednější rozměření. Místo, kudy bude procházet spoj, si vyznačte na opracovaném dílu tužkou. Na linku přiložte kus latě a k dílu ji přichyťte svěrkami. Latě budou sloužit jako opěrka frézky. Dále si vyznačte místa frézování jednotlivých lamel. Ve stejné poloze musí být i na připevňovaném dílu.

Zde je „T“ spoj. Důležité je přesné rozměření drážek
Zde je „T“ spoj. Důležité je přesné rozměření drážek (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
„T“ spoj provedený lamelovací frézkou. Pokud jste pracovali přesně, svírají díly pravý úhel
„T“ spoj provedený lamelovací frézkou. Pokud jste pracovali přesně, svírají díly pravý úhel (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Pak už stačí vyfrézovat díry pro lamely jako v předešlém případě, aplikovat lepidlo a díly spojit. Při použití frézky v masivním dřevě můžete pro spoj použít více lamel, které umístíte nad sebe. Tento způsob provedení je náročnější na přesnost provedení.

Zdroj informací: autor článku

Podívejte se, jak používat speciální kotouč na dřevo:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 18. 1. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč, Profil autora: Jaroslav Kropáč