reklama

Rybaříte rádi? Každý milovník chytání ryb ocení šikovný stojan, kam se vejdou všechny rybářské potřeby

Rybaření je oblíbeným koníčkem mnoha lidí a šikovný stojan, kam by se vešly veškeré rybářské potřeby, by zajisté ocenil nejeden příznivec vysedávání u vody. Rybářské pruty, podběrák, skládací židlička i batoh patří mezi nepostradatelné vybavení každého nadšence do chytání ryb. Prostor, kam veškeré věci prakticky uložit, často chybí. Proto si dnes vyrobíme šikovný stojan, který hravě pojme vše, co s rybařením souvisí.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Vyrobit stojan na všechny rybářské potřeby zvládne hravě každý kutil (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Milovníků tichého sportu neustále přibývá, stejně jako roste poptávka po nejrůznějších organizérech, poličkách či stojanech na všechny rybářské potřeby, kam by bylo možné veškeré rybářské pomůcky uložit. Ukážeme si, že vyrobit takový stojan není nic složitého. Každý šikovný kutil si hravě a rychle takový stojan vyrobí. Vše pak budeme mít pohromadě, a navíc se staneme pomyslnými králi dílny.

Na výrobu stojanu se předem vybavíme

Nejprve si připravíme spárovku a dřevěné kulaté tyče. Důležitým prvkem budou kovové vingly, které poslouží nejen pro jednoduché a praktické uchycení poličky, ale zároveň bude díky nim celý stojan zavěšen na stěně. Při realizaci projektu nám perfektně poslouží ruční pila na dřevo, aku vrtačka, smirkový papír a pokosnice. Pro získání přesných rozměrů použijeme metr a obyčejnou tužku.

Připravte si nářadí, nástroje a materiál
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Připravte si nářadí, nástroje a materiál

V první řadě si připravíme k ruce dřevěný materiál. Jako první přijde na řadu tyč, kterou si pečlivě rozměříme na čtyři díly po 20 cm. Z kulatiny vyrobíme kolíky. Délka kolíků je daná - díky této délce se vejdou na stojan hned dva rybářské pruty vedle sebe. Za pomoci pokosnice (zajistí rovné řezy)  nařežeme tyč a získáme čtyři stejně dlouhé kolíky. Jejich hrany začistíme smirkovým papírem.

Nyní přijde na řadu spárovka. Budeme potřebovat dva kusy tohoto dřevěného materiálu. Můžete zakoupit v hobby marketu, kde se nabízí jako již nařezaný a začištěný materiál, připravený k okamžitému použití. Rozměry spárovky závisí pouze na naší fantazii, jak velký stojan chceme vyrobit. Jediné, co musíme dodržet, je toto pravidlo : šířka zadní desky musí odpovídat šířce budoucí poličky. Je důležité, aby tyto dvě desky spolu krásně lícovaly. Vzhledem k tomu, že jsou obě desky zcela čisté a jejich hrany jsou sražené, nepotřebují žádnou větší údržbu. Smirkovým papírem pouze srazíme boční hrany desek.

Za pomoci pokosnice nařežeme čtyři stejné kolíky
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Za pomoci pokosnice nařežeme čtyři stejné kolíky

V tuto chvíli si připravíme dva vingly. Jedná se vlastně o kovové konzole, které se velice často používají pro uchycení a zavěšení poličky na zeď. Tato trojúhelníková konzole má navíc po obou kratších stranách materiál zahnutý pod úhlem 90 °, přičemž její roh je zcela volný. Zahnutí těchto konzolí slouží k jednoduchému (velice přesnému) uložení a přišroubování ke spárovce. Nic nemusíme měřit. V zahnuté části konzole jsou navíc připravené díry, které slouží k přišroubování k materiálu. 

Na pracovní stůl si položíme spárovku, která bude tvořit zadní desku stojanu, a na obou stranách vložíme z boku pod desku kovové konzole. Konzole se vysunou tak, aby první díra na kovovém držáku byla nad zadní deskou stojanu. Těmito dírami bude totiž připevněný stojan ke stěně. Konzole přišroubujeme ke spárovce, přičemž vždy pamatujeme, že použité šrouby nesmí být nikdy delší než tloušťka materiálu.

Nyní si vezmeme k ruce desku, která bude tvořit polici na stojanu. Díky použitým kovovým konzolím ji pouze zasuneme na příslušné místo a zafixujeme šrouby. Trojúhelníková část obou konzolí nám nyní tvoří ozdobné hrany nově vznikajícího stojanu na rybářské potřeby.

Kovové konzole přišroubujeme ke spárovce
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Kovové konzole přišroubujeme ke spárovce

Rodící se dílo si položíme na pracovní stůl a zaměříme se na prostor pod novou poličkou. V těchto místech přijdou uložit připravené kolíčky tak, abychom zde později mohli uložit rybářské pruty. Pro kolíčky musíme zaměřit správné místo. Každý kolíček bude usazen vždy 4 cm od horního či spodního okraje prostoru pod poličkou a ještě k tomu 4 cm od bočního okraje stojanu. Pečlivě tedy změříme a zakreslíme příslušná místa. V zakreslených místech vyvrtáme díry pro uložení kolíčků. Za pomoci aku vrtačky a vrtáku předvrtáme díry, které však nesmí projít skrz materiál.

Do děr vpravíme expanzní lepidlo a vsuneme kolíčky. Expanzní lepidlo má speciální vlastnost - jakmile jej vložíme do díry, nabude a zaplní přebytečný prostor mezi vyvrtanou dírou a kolíčkem. Pro větší pevnost kolíčků zajistíme navíc všechny čtyři kruhové tyčky šrouby s podložkou. Ty přijdou na zadní stranu stojanu.

Jako třešničku na dortu si rozměříme prostor mezi dvěma spodními kolíčky tak, abychom zde mohli připevnit tři háčky pro zavěšení bundy či podběráku. Dílo je hotové a nyní už jen stačí zabydlet stojan věcmi, které každý rybář potřebuje pro svůj koníček.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Zde se podívejte na celý postup:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 24. 1. 2022, Autor: Beata Boháčová, Profil autora: Beata Boháčová