reklama

Při stříhání plechu je nutné dodržovat základní zásady a nepodcenit bezpečnost práce

Stříhání plechu není tak častá záležitost, a to zejména pro hobby kutily. Pokud potřebujete něco kovového upravit a nastříhat si například plech jako opláštění pro komín, je dobré k tomu přistupovat opatrně, zodpovědně a vědět, jak máte správně postupovat.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Stříhání plechu klasickými nůžkami je vhodné i pro domácí kutily (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Občas i hobby kutil potřebuje naporcovat kus plechu. Můžete se obrátit na specializované firmy, nechat si plech zpracovat podle potřeby nebo zakoupit už přesné kusy, které pak už jenom použijete, kam potřebujete. Pravděpodobněji ale budete potřebovat doma plech ještě upravit nebo si chcete plech jednoduše nastříhat sami. Jak tedy na to?

Stříhání plechu nůžkami

Pro stříhání plechu si můžete pořídit ruční, pákové či elektrické nůžky. Při výběru je směrodatné, jaký typ kovu budete stříhat a zda potřebujete řezat rovně, nebo zda budete plech vystříhávat do stran. Zejména je pak důležitým parametrem tloušťka daného materiálu. Pro plech o malé tloušťce do 1,5 mm stačí základní ruční nůžky. Pro vyšší tloušťku zvolte raději pákové nůžky, které se zvládnou zakousnout i do 3 mm tlustého plechu.

Dalším parametrem pro výběr nůžek na plech je jejich samotné sestavení. Důležité je, zda mají jeden nůž, nebo jsou vybaveny dvěma noži. Nůžky s jedním nožem jsou vhodné pro vystřihování plechu do stran, tedy stříhání různých křivek a oblých tvarů. Nůžky se dvěma noži vám výborně poslouží při stříhání rovných linek. Technicky pak jeden nůž je pevně ukotvený s plechem a druhý provádí samotný řez.

Jednoduché stříhání pomocí ručních nůžek
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jednoduché stříhání pomocí ručních nůžek

Zásady správného stříhání plechu

Vždy zvolte správnou velikost nůžek podle tloušťky plechu. Používejte stále pracovní ochranné rukavice a ideálně i ochranné brýle. Plech umístěte tak, aby mohla čepel nůžek směrovat kolmo na plech. Hlídejte si správné uchopení nůžek. Rukojeti nůžek držte na jejich okrajích, nebude to tak namáhavé. Ostří veďte vždy podle rysek a stříhejte pomalu.

Neotvírejte nůžky úplně, stříhejte vnitřní části nůžek. Zároveň nedokrajujte nůžky až na doraz, aby vám zůstal čistý řez. Po zastřihnutí do vhodné délky ostří posuňte nůžky a proveďte nový střih. Hrany po stříhání vždy ihned zapilujte, aby nezůstaly ostré a nebezpečné. Pomocí ručních nůžek ustřihnete cca 2 m plechu za 5 až 10 minut.

Jaké nůžky pro stříhání plechu pořídit

Základní a jednoduché nůžky na stříhání tenkých plechů pořídíte zhruba od 100 korun. Pro takto jednoduché úkony to tedy není žádná velká investice, proto je vhodné je mít doma po ruce. Pokud potřebujete stříhat silnější pláty a s nůžkami pracovat častěji (více je opotřebovávat a namáhat), tak si rozhodně připlaťte. Nejen z důvodu trvanlivosti a kvality nůžek, ale také pro vaši vlastní bezpečnost a pohodlí. S kvalitními nůžkami bude stříhání pohodlnější, rychlejší a nebudete si tolik namáhat ruce.

Zvolte nůžky, které vám dobře padnou do ruky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zvolte nůžky, které vám dobře padnou do ruky

Poohlédněte se tedy po známějších a prověřených značkách nůžek z kvalitní oceli a kvalitního plastu. Nůžky si ideálně prohlédněte přímo na prodejně, vezměte si je do ruky, a pokud to prodejce umožní, zkuste si také i přímo stříhání plechu. Kvalitní nůžky na plech jsou často vhodné i pro práci s jinými materiály, např. tvrdými plasty či mědí. Ptejte se na bližší informace, dobrý prodejce vám je ochotně poskytne. Můžete využít nabídku větších stavebnic, železářství či přímo prodejny známých značek s nabídkou nářadí.

Další možnosti opracování plechu

Další možnosti jsou vhodné spíše pro pravidelné stříhání a práci s plechem. Pouvažujte nad nimi v případě, že máte větší dílnu a opravdu často pracujete s plechovými díly. Využívají se zejména ve větší výrobě.

Laserem se stříhá plech nejsnadněji
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Laserem se stříhá plech nejsnadněji

Pro pravidelnou práci s plechem můžete využít také:

  • pilník na plech
  • pákový lis na plech
  • elektrické nůžky
  • pokosovou pilu na plech
  • laserové řezání plechu
  • plazmovou řezačku plechu

Zdroj informací: chatar-chalupar.cz; jakopravit.cz

Domácí kutil jistě využije i ohýbačku na plech:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 1. 2. 2022, Autor: Silva Pokorná (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Silva Pokorná