reklama

Jaké ruční nářadí zvolit pro opracování dřeva?

Kombinace šikovnosti, chuti do práce a toho správného nářadí je ten správný recept na domácí opracování dřeva. Právě práce se dřevem je nejen mezi českými kutily velmi oblíbená. Výsledkem bývají nejrůznější předměty denní potřeby, nábytek nebo ozdoby domácnosti.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Práce se dřevem je krásná věc, stejně krásné jsou i nástroje pro jeho opracování (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Možností práce se dřevem je spousta. Méně není ani nejrůznějšího ručního nářadí, které při ní lze využít. Představíme si základní nástroje, které by ve vaší výbavě neměly chybět. Na nářadí vhodné pro opracování dřeva se podíváme pěkně od začátku. Základem dobré přípravy je přesné označení rozměrů a vyznačení řezů.

K tomu samozřejmě nepotřebujete nic speciálního. Svinovací metr a úhelník pro správné měření,  tesařská tužka nebo univerzální nůž pro značkování jsou dostatečnou výbavou. Pro detailní měření a složitější díla vám pak dobře poslouží posuvné měřítko, které si stejně jako ostatní nářadí seženete bez větších problémů.

Lepší než almužna, lepší než lup

Další kapitolou opracování dřeva v dílně bývá řezání, pila bude samozřejmě vaším největším pomocníkem. Který z druhů ale vybrat, a jaké jsou vůbec na výběr? V dílně by se vám mohla hodit břichatka, oblouková pila, ocaska, čepovka, lupenková a truhlářská pila. Některé z nich, například pilu ocasku, lze dnes koupit i ve výkonnější elektrické variantě.

Pil na opracování dřeva je mnoho druhů, patří mezi ně i ocaska bez rámu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pil na opracování dřeva je mnoho druhů, patří mezi ně i ocaska bez rámu
  • Břichatka: Je známá také jako dvojmužná pásová pila. V dílně poslouží při té nejhrubší práci – například při krácení kulatiny. Pilu obsluhují dva lidé současně a při řezání s ní je zapotřebí vést řez obloukovitě, abyste se zbytečně nenamáhali.
  • Oblouková pila: Menší sestra břichatky se hodí k řezání menších kusů dřeva. Řeže v tahu i tlaku a snadno s ní pracuje jedna osoba. Při práci je možné ji naklánět do žádoucí polohy.
  • Ocaska: Oblíbená jednoruční pila, které chybí rám. Díky tomu se hodí pro práci s velkoplošnými materiály. Řeže obousměrně, práce s ní je snadná a velmi efektivní.
  • Čepovka: Speciální varianta pily ocasky stvořená pro přesné a mělké řezy. Nejvíce se hodí k vytváření do sebe zapadajících spojů u dřevěných dílů, takzvaných čepů.
  • Lupenková pila: Pila k opracování tenkých destiček, překližek a dýh. Pila je drobná, s kovovým rámem a jemným listem. Nejlépe poslouží při modelování dřeva nebo restaurování nábytku.
  • Truhlářská pila: Má tenký pilový list v dřevěném nebo kovovém rámu. Je pevná, zároveň ale neodebírá při řezu příliš materiálu, proto je rychlá a přesná.

Bez hoblin to nepůjde

Když je dřevo nařezané, můžeme pokračovat v jeho opracování. Na řadu přichází hoblík, kterým se vytváří hladká plocha dřeva. Želízko v hoblíku, kterým se dřevo opracovává, je nejčastěji z oceli a může mít různou šířku podle toho, kolik třísky chceme ubrat. Navíc existuje několik druhů tohoto nástroje rozdělených podle hrubosti původního povrchu. Hoblík nejenže dřevo vyhlazuje, zvyšuje také jeho trvanlivost a odolnost. Obdobou hoblíku je pak takzvaný římsovník, určený k vytvoření drážek a profilů ve dřevě. Stejně jako pily, tak i hoblíky si dnes můžete zakoupit ve výkonnějších, tzn. elektronických variantách.

Pro uhlazení dřeva při jeho opracování slouží hoblík, který navíc dělá krásné hobliny
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pro uhlazení dřeva při jeho opracování slouží hoblík, který navíc dělá krásné hobliny

S paličkou i bez ní

K opracování nařezaného dřeva se často hodí také nejrůznější dláta. Kutilové nejčastější rozlišují dva hlavní druhy tohoto nářadí. Dláta hraněná, se kterými se dřevo odsekává s pomocí paličky - tou se do hrany dláta při práci tluče. A dláta nehraněná, které mají silnější vrstvu nože, díky které je takzvané dlaby možné ve dřevě vysekávat bez použití paličky. Jestliže se chcete opracování dřeva věnovat spíše umělecky, hodit by se vám mohlo také dláto duté, kterým je možné vytvořit dlaby oblé.

Chybět by vám ve výbavě na opracování dřeva nemělo ani dláto
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Chybět by vám ve výbavě na opracování dřeva nemělo ani dláto

Finální úpravy povrchu

Jakým dalším způsobem a nářadím je možné dřevo opracovat? Poslední větší skupinou jsou nástroje na jeho povrchovou úpravu. Mezi ně patří brusné papíry, kartáče, pilníky a rašple. Brusné papíry jsou odstupňované podle velikosti brusných zrnek. Nejhrubší papíry jsou dobré na začátku práce, jemnější pak pro finální úpravy dřeva. A ještě před brusnými papíry se vám někdy bude hodit také kartáč na dřevo, ten je nejúčinnější při odstraňování starého laku a dalších nečistot na neupraveném povrchu.

Zdaleka nejen na nehty

Univerzálním nástrojem při opracování nejen dřeva, ale třeba kovů, je pilník. Jedná se o kovový nástroj se seky, které brousí povrch materiálu. Vybírat můžete z nepřeberného množství tvarů a velikostí. Obecně platí, že kratší pilníky jsou určeny pro jemnější práci, jejich delší sourozenci slouží k hrubější úpravě větších ploch. Při práci s pilníkem je důležité pohybovat s ním nejen dopředu a dozadu, ale také do stran, aby se zamezilo vzniku vrypů.

K finální úpravě povrchu dřeva se skvěle hodí nejrůznější pilníky a rašple
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
K finální úpravě povrchu dřeva se skvěle hodí nejrůznější pilníky a rašple

Rašple: pilník pro truhláře

Posledním nářadím pro ruční opracování dřeva, které si představíme, jsou rašple nebo také struháky. Rašple se podobají pilníku, pro práci se dřevem jsou ale díky hrubším sekům na svém povrchu vhodnější. Rašple jsou pevné, ale pozor, také křehké. Pokud s nimi budete pracovat jinak, než se má, můžete je poničit. Dbejte také na to, aby se rašple neotupily o jiné kovové nářadí – nedají se totiž nijak znovu nabrousit.

Pomocník jménem elektřina

Jak už bylo zmíněno v úvodu, nářadí na ruční opracování dřeva je mnohem více. Jeho počet ještě stoupá v případě, že zahrneme také elektronické varianty nejrůznějších nástrojů. Kromě výše zmíněných by vám však pro práci se dřevem neměly chybět například šroubováky, truhlářské svěrky pro uchycení dřeva nebo vrtačka. A v případě, že se z nostalgie chcete elektronice vyhnout, sežeňte si namísto vrtačky šídla nebo nářadí s krásně znějícím názvem – nebozez.

Zdroj informací: autor článku

Nezanedbávejte údržbu nářadí:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 2. 2. 2022, Autor: Marek Hadrbolec (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Marek Hadrbolec