reklama

Natírání kovů má svoje pravidla. Víte jaká?

Jaro se blíží pomalými kroky a stejně tak i my přicházíme na to, že někde máme rezavé kovové sloupky od plotu, brána by také snesla opravu nátěru a plech na střeše od kůlny už také není v nejlepší kondici. Natírání kovů má svoje pravidla, která jsou uvedena v následujících řádcích, k tomu přidáváme pár praktických tipů na rychlé opravy bez použití základu.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Natírání kovového povrchu provádějte vždy po očištění a odmaštění (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Natírání kovových povrchů má svoje specifika. Jakýkoliv kov, který je zapotřebí natřít, nejprve zbavte rzi. Použijte k tomu úhlovou brusku s nasazeným smirkovým kartáčem, vrtačku s miskovým brusným kartáčem nebo brusku vibrační, která dokonale doladí detaily. Menší plochy zvládnete obrousit i ručně brusným kartáčem a smirkovým plátnem, ale na větších plochách je zapotřebí vzít do ruky elektrické nářadí, jinak bude příprava velmi zdlouhavá a namáhavá. Natírejte až tehdy, když kromě rzi odstraníte i zbytky staré barvy, která se z povrchu odlupuje.

Natírejte vždy v teplotách, které se pohybují nad 5 °C. Teploty nižší jsou pro barvy problematické, protože dochází ke zpomalení zasychání nebo popraskání z důvodu mrazu, kdy povrch ještě nevytvořil souvislou ochrannou vrstvu. Také dejte pozor na přílišnou vzdušnou vlhkost, která taktéž zpomaluje proces schnutí a vytvrzení nátěru.

Důležité je odmaštění povrchu. Použijte osvědčenou domácí směs v podobě saponátu ve vodě, ale pak nechte povrch řádně oschnout. Mnoho z vás použije k odmaštění technický benzín, ale dejte pozor na provedení podkladu, aby se nedostal tam, kam nemá. Při odmašťování v boxu je pak problém vyřešen.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Po oschnutí se pusťte do prvního nátěru, který je zpravidla proveden odolnou matnou základovou barvou. Základování se provádí všude tam, kde je nutné, aby svrchní vrstva nátěru dobře na kovu držela. Základová červenohnědá barva se používá na všech venkovních kovových konstrukcích, ale také tam, kde by pouhý nátěr finální barvou dlouho nevydržel.

Jde hlavně o hladký plech nebo kusy konstrukcí přicházející do přímého styku s deštěm a dalšími nepříznivými vlivy. Základový nátěr proveďte i jako vícevrstvý, jen jednotlivé vrstvy ponechejte v klidu zaschnout po dobu alespoň 24 hodin nebo dle návodu k použití.

Štětcem nanášený základový nátěr
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Štětcem nanášený základový nátěr

Finální barvu naneste potom taktéž ve více vrstvách, pokud natíráte štětcem. Zajistí to téměř dokonalou barvenou stálost, druhý nátěr také odstraní případné chyby natěračovy práce v první vrstvě, jako je například nedokonalé naředění barvy. K ředění použijte vždy doporučené ředidlo a dávejte pozor na správné dávkování. I na kovy je možné využít kromě syntetických hmot také moderní - vodou ředitelnou barvu.

Finální nátěr proveďte podle potřeby v jedné nebo více vrstvách
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Finální nátěr proveďte podle potřeby v jedné nebo více vrstvách

Nátěry kovů bez nutnosti základování, to je ta největší přednost nátěrových hmot s příměsí polyuretanu. Obsah protikorozních pigmentů má pozitivní vliv na dlouhodobou životnost nátěru i po jeho aplikaci na očištěný zrezavělý povrch, není nutno využít klasický základový nátěr. Ideální například při opravy nátěrů na výrobcích z litiny.

Kromě ručního natírání různými nátěrovými hmotami sáhněte třeba i po stříkací pistoli, která odvede dobrou práci především na větších kovových dílcích a površích větší velikosti. Velkým přínosem posledních let jsou práškové lakovny, které nabízejí lakování kovových dílů za solidní ceny.

Detail nanášení barev v práškové lakovně
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Detail nanášení barev v práškové lakovně

Na povrch je po otryskání a odmaštění nanesen barvený prášek. K jeho vytvrzení dochází při teplotách nad 150 °C ve vypalovací peci. Tímto krokem se prášek změní na dokonale hladký a lesklý povrch. Aby prášek před spojením v peci na dílech držel, je využito elektrostatického náboje - prášek má kladný náboj a stříkaný díl náboj záporný.

Zdroj informací: dumbarev.cz; natri.to

Podívejte se, jak správně postupovat při natírání:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 7. 2. 2022, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Radoslav Ptáček