reklama

Kutilská přípravka: S elektrickým kladivem můžete bourat zdi i míchat barvu

Klasickým sekáčkům a ručním kladivům už téměř odzvonilo – alespoň na větších stavbách a při rekonstrukcích. Přinášíme vám návod na práci s elektrickými kladivy. S jejich pomocí můžete bourat například otvory pro okna, betonovou podlahu, odsekávat dlaždičky, ale také míchat barvu nebo stavební směsi. Důležitý je správný výběr elektrického kladiva.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Návod na práci s elektrickým kladivem vám pomůže při práci (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kombinovaná kladiva

Výhoda kombinovaných kladiv vychází z jejich názvu – umožňují kombinované použití, tedy nejen sekání, ale také vrtání s příklepem nebo bez příklepu, míchání barev a stavebních směsí. Jde o skutečně univerzální stroje, které najdou uplatnění v každé dílně. Bez problémů s nimi můžete vysekávat drážky ve zdivu nebo otvory pro překlady. Hodí se také pro vrtání velkých otvorů do betonu, protože mají mnohem větší sílu a lepší příklep než běžné příklepové vrtačky.

Odsekávání kachliček jde s kladivem lehce a rychle
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Odsekávání kachliček jde s kladivem lehce a rychle

Bourací a sekací kladiva

S bouracími a sekacími kladivy nic nevyvrtáte, ale můžete s nimi rozbíjet betonové podlahy nebo zdi. Skvělé se hodí na demoliční práce, kde by kombinovaným kladivům docházel dech. Nevýhodou bouracích kladiv je naopak jejich cena a hmotnost – při práci nad hlavou jsou prakticky nepoužitelná.

Speciální kategorii tvoří demoliční kladiva, která ale pro běžného kutila příliš využití nemají. Používají se například při bourání betonových monolitů, jako jsou základy a podobně. Nevyplatí se je však kupovat, demoliční kladivo vám půjčí v každých lepších stavebninách.

K čemu jsou dobré jouly

Při výběru elektrických kladiv hraje roli nejen výkon motoru, ale také hmotnost kladiv, respektive energie úderu, kterou jsou schopny vyvinout. Ta se označuje v jednotkách joul. Kombinovaná kladiva mají obvykle tuto hodnotu někde mezi 1,5 až 4J, demoliční kladiva třeba až 20J.

Typický ovládací prvek kombinovaného kladiva. Volit si můžete mezi dvěma rychlostmi vrtání, vrtáním s příklepem a sekáním
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Typický ovládací prvek kombinovaného kladiva. Volit si můžete mezi dvěma rychlostmi vrtání, vrtáním s příklepem a sekáním

Klasický vrták do kladiva neupnete

S kombinovaným kladivem sice můžete vrtat, ale ne vrtáky s obyčejnou válcovou stopkou. Kombinovaná kladiva mají totiž upínání nástrojů pomocí SDS-Plus. Zatímco v obyčejné vrtačce se vrták do sklíčidla upne jeho dotažením, v případě SDS-Plus se nic nedotahuje. Na sklíčidle se jen pootočí kolečkem, vrták zasunete dovnitř a povolením kolečka dojde k jeho uchycení.

Stejným způsobem se uchycují nejen vrtáky, ale také sekáče. Systém SDS-Plus je typický pro kladiva o hmotnostní třídě 2 – 5 kg. Pro bourací a sekací kladiva se používá podobný, ale větší systém SDS-Max. Na rozdíl od varianty Plus má Max větší průměr stopky nástroje, a to 18 mm.

Jinak se sklíčidlo vybavené tímto mechanismem používá úplně stejně jako v předchozím případě. TIP: Do kladiv můžete upnout také metly na míchání barev a stavebního materiálu.

Vlevo SDS-Plus a vpravo SDS-Max upínací stopka
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Vlevo SDS-Plus a vpravo SDS-Max upínací stopka

Jaký vybrat sekáč

Sekáče se upínají stejným způsobem jako vrtáky. Vybrat si můžete z různých druhů sekáčů – ploché se hodí třeba na odstraňování dlažby nebo sekání drážek ve zdivu, špičaté jsou zase lepší pro demoliční práce. Do kladiva můžete upnout také speciální truhlářská dláta, hodí se ale spíš jen na hrubou práci.

Plochý sekáč je vhodný na drážkování nebo odsekávání kachliček, špičatý se hodí na bourací práce
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Plochý sekáč je vhodný na drážkování nebo odsekávání kachliček, špičatý se hodí na bourací práce

Práce se elektrickými kladivy

Důležitou zásadou je, že na kladiva netlačíme. Energii jejich úderu tím totiž nijak zásadně nezvýšíme, ta je daná jejich konstrukčním řešením. Při sekání i bourání stačí kladiva jen pevně přidržovat a vést požadovaným směrem. Pokud budete sekat drážky ve zdivu, nejprve si je rozměřte a nařežte úhlovou bruskou, aby byly okraje drážek rovné – až pak je můžete začít vysekávat.

Jestliže pracujete také nad hlavou, snažte se, aby odsekávaný materiál zbytečně nepadal na kladivo. Jemný prach může zanést drobné mechanické díly, jako je například vypínač nebo kolečko regulace otáček.

Elektrická kladiva mají speciální sklíčidla. Nástroj se do nich upevňuje vložením a zajištěním, nic se nešroubuje
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Elektrická kladiva mají speciální sklíčidla. Nástroj se do nich upevňuje vložením a zajištěním, nic se nešroubuje

S vrtacími kladivy můžete pohodlně vrtat velké otvory do betonu. Pro přesnější navrtání otvoru je ale lepší použít menší průměr vrtáku, až poté nasadit nástroj s požadovaným konečným rozměrem. Při rozbíjení podlahy postupujte od kraje místnosti. Nejprve si odsekněte malou část betonu a poté postupně přidávejte další.

Sekáč držte pod mírným úhlem a nesnažte se jím materiál vypáčit – mohli byste nástroj i kladivo poškodit. Až poté, co se kus betonu nebo zdiva odštípne, můžete materiál jemným tlakem do strany vyvrátit. TIP: Pokud budete bourat otvor do cihlové zdi, snažte se sekat do spáry, kde cihly pojí malta. Ta je měkčí než samotné zdivo, a práce vám tak půjde rychleji od ruky.

Pozor na uši

V každém případě myslete při práci s elektrickými kladivy na bezpečnost. Samozřejmostí musí být brýle a ochranná sluchátka – kladiva totiž vydávají poměrně velký hluk a při delší práci mohou poškodit sluch.

Zdroj informací: autor článku

Podívejte se, jak vyčistit nářadí před uložením:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 9. 2. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč