reklama

S touhle karnevalovou maskou vytřete zrak každému! Nevěříte?

Masku čerta, draka, víly nebo dalších pohádkových postav umí vyrobit kde kdo. Co takhle vytvořit ptáka fénixe i s pohyblivými křídly? Soutěžící z reality show DREAM TEAM – Mistři dílny se do nové výzvy pustili s chutí a výsledek ohromil porotu i televizní diváky. Vyrobte si i vy originální masku podle svého vlastního návrhu, která každému vyrazí dech.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
S maskou fénixe budete zlatým hřebem každého karnevalu (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Jako děti jste se rádi převlékali do různých masek a chodili na karneval. V dospělosti si už asi nevystačíte s obligátní muchomůrkou, princem nebo kuchtíkem. Zkuste to tentokrát jinak, proměňte se v magického ptáka fénixe. Přinášíme několik zajímavých nápadů, které můžete při výrobě své masky uplatnit. Pánové, počítejte s tím, že budete muset zapojit i své drahé polovičky. Stejně jako svářečka totiž přijde ke slovu tentokrát i jehla s nití.

Vůbec nejdůležitější je vize a dobré naplánování výrobního postupu. Tvar masky si nejprve načrtněte na papír, abyste se vyvarovali případných přešlapů při samotné výrobě. Pokud si nejste jisti, můžete jednotlivé části kostýmu vyrobit nejprve z kartonu a vyzkoušet si, jak na sebe díly pasují. Maska musí být barevná a originální. K výrobě budete potřebovat barevné plátno, korálky, dřevo, polystyren a také několik metrů slabší pásoviny. Korunku vytvoříte z tenkého plechu – třeba hliníkového, který je lehký a dobře se tvaruje.

Připravte si nákres, jak by mohla maska ve finále vypadat
Připravte si nákres, jak by mohla maska ve finále vypadat (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Látky jsou při výrobě masky důležité
Látky jsou při výrobě masky důležité (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Začněte nejprve výrobou těla kostýmu. Tady přijde ke slovu šikovná švadlenka a šicí stroj. Oblek fénixe je ušit přímo na míru, takže záleží na přesném rozměření postavy. Pokud chcete kostým věnovat jako dárek, a tedy překvapení, za model si vyberte někoho s podobnou postavou, jakou má obdarovaný. Snažte se využít co nejvíce barev – v případě ptáka fénixe půjde o směsici žlutých, zelených, oranžových a červených odstínů.

Gábina je v šití kostýmů zkušená
Gábina je v šití kostýmů zkušená (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Kostým je důležité šít na míru
Kostým je důležité šít na míru (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Pokud se nemůžete nebo nechcete pustit do šití složitějšího těla masky, vezměte staré triko s dlouhým rukávem, které pošijete látkovými pírky. Ta si vyrobíte jednoduše podle papírové šablony. Vystřihněte si ze čtvrtky či kartonu několik velikostí pírek a podle nich si pak nastříhejte z různě barevných látek peříčka. K tričku je přišijete či přilepíte tavnou pistolí.

Pavla vystřihuje podle šablony látková pírka
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Pavla vystřihuje podle šablony látková pírka

Samotná konstrukce křídel fénixe je tvořena několika částmi. Připevněna je na dřevěný rám, který na zádech drží popruhy. Jestli jste na sobě někdy měli starý turistický batoh, kde se dřevěné výztuže používaly, můžete si udělat slušnou představu o tom, jak bude taková opora křídel vypadat.  

Kostru křídel a čelenku vyrobte třeba z plechu
Kostru křídel a čelenku vyrobte třeba z plechu (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Plechovou kostru přišroubujete k dřevěnému základu
Plechovou kostru přišroubujete k dřevěnému základu (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Konstrukce musí být pevná, ale zároveň i lehká – to platí dvojnásob, pokud kostým vyrábíte pro děti. Mechanismus rozpínacích křídel tvoří několik tenkých prutů ocelové pásoviny, která je spolu spojena pomocí šroubů, jež zároveň složí jako čepy pro ohyb křídel. Pro zajištění šroubů použijte matky s nylonovou vložkou. Jejich výhodou je, že na šroubu pevně drží i bez dotažení – a právě konstrukce křídel obsahuje několik pohyblivých prvků, které musí zůstat na volno, aby se mechanismus perutí nezablokoval.

Míra zkouší funkčnost křídel
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Míra zkouší funkčnost křídel

Opeření „letek“ můžete vyrobit z látky, papíru nebo slabého molitanu. Jednotlivá pírka snadno vystřihnete a ke konstrukci křídel je připevníte nýty nebo šrouby. A podobně jako v případě těla kostýmu i zde platí, že křídla mohou zdobit pestré, možná až křiklavé barvy. Pokud vyrábíte masku pro děti, je jednodušší udělat křídla bez kovové konstrukce buď celé z papíru, nebo nalepením "pírek" na rukávy trička.

Péra ke kostře přinýtujte
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Péra ke kostře přinýtujte

Korunku ptáka fénixe, která zdobí jeho hlavu, vytvoříte jednoduše – z papíru nebo tenkého plechu. Papírovou korunku volte spíše pro děti, pokud má kostým něco vydržet a budou ho používat dospělí, je lepší vyrobit ji z tenkého plechu – vydrží déle. Jednotlivá pírka korunky přibodujte k čelence svářečkou. Všechny hrany musí být zabroušené a bez otřepů, aby nedošlo ke zranění. K čelence dále přivaříte nos ptáka. Jak maska sedí, zkoušejte průběžně na modelu.

Adam bodově svařuje části čelenky
Adam bodově svařuje části čelenky (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Zobák může být součástí čelenky
Zobák může být součástí čelenky (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Na závěr je třeba vyrobit fénixovi nohy s pořádnými drápy. Drápy vyříznete ze dřeva, zabrousíte do tvaru a nalakujete černou barvou. Zaschlé drápy obalíte molitanem, který jste si nastříkali žlutou barvou, sešijete k sobě a ovážete černým provázkem. Prsty pak připevníte k nohavicím, které jste také obalili žlutě nabarveným molitanem a ovázali provázkem. Je lepší toto vytvářet přímo na modelu, aby nohy dobře seděly. 

Pavel si rozumí i s jehlou a nití
Pavel si rozumí i s jehlou a nití (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Nohy fénixe můžete nastříkat barvou ve spreji
Nohy fénixe můžete nastříkat barvou ve spreji (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Tím je výroba kostýmu u konce. Dobrou zábavu při jeho tvoření i předvádění!

Užijte si karnevalový rej v originální masce
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Užijte si karnevalový rej v originální masce

Zdroj informací: pořad DREAM Team – Mistři dílny

***Upozorňujeme, že výrobek zpracovávaný soutěžícími v rámci pořadu DREAM TEAM - Mistři dílny je amatérským soutěžním projektem. Pracovní postup soutěžních týmů pro vás může být inspirací, nejedná se však o návod na výrobu, neboť nejsme schopni garantovat správnost, vhodnost a bezpečnost zvolených materiálů, konstrukce ani celkovou bezpečnost či soulad výrobku s technickými nebo jinými normami. Dodržujte, prosím, vždy zásady bezpečnosti práce a v případě dotazů se vždy poraďte s kvalifikovaným odborníkem.

Publikováno: 14. 2. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč, Profil autora: Jaroslav Kropáč