reklama

Přinášíme tipy, jak řezat kovový materiál v domácích podmínkách

Poradíme vám, čím a jak provádět řezání kovů. Každý z nás potřebuje občas něco opravit nebo upravit v domě či kolem něj a využívá k tomu kovový materiál. Nejde jen o plech na střechu, ale i konstrukční díly, jako je ocelová kulatina nebo různé duté profily.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Řezání kovových profilů kotoučovou pilou(Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Základním nástrojem pro řezání kovů je ruční pilka na železo. Během několika okamžiků s ní zkrátíte ocelovou kulatinu nebo jekl, který se chystáte použít pro výstavbu polic v garáži či do jiných kutilských projektů. Na díly, které potřebujte například do betonu, jako jsou kari sítě nebo roxor, vám stačí silné pákové nůžky na dělení kovů. Při větším množství materiálu je vhodné navštívit specializovanou dílnu s elektrickou pilou, kde vám nařežou vše podle vašich přání.

Hrubé otřepy a ostré hrany zabruste na klasické stolní brusce. Strojní pily se dělí na kmitací, pásové nebo kotoučové. Ve výbavě každé dílny nesmí chybět ani ruční nůžky na plech. Ty jsou levné, dostupné a vhodné pro vystřihování tvarů z plechu menších rozměrů. Jejich velikostní opak představují nůžky elektrické. Jsou běžnou součástí kovozpracujících dílen a provozů, kde s nimi přesně nastříhají plechové tabule na menší díly.

Ruční stříhání plechu nůžkami
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ruční stříhání plechu nůžkami

K řezání kovů velmi často použijete úhlovou brusku s vhodným kotoučem. Je to přístroj, který velmi výrazně pomůže například při likvidaci zarezlých šroubových spojů, pokud je nelze povolit. Je vhodný při řezání menších plechů, kde se často projeví nepřesnost ruky uživatele tohoto zařízení.

U plechových dílů větších velikostí si tyto díly nechte přímo nařezat ve specializované dílně, hotové kusy budou přesné a bez otřepů, jako by takto vyjely přímo z válcovny. Při použití rozbrušovačky mějte na paměti, že odletující jiskry mohou poškodit lakované povrchy, a proto je vhodné jejich důsledné zakrytí ještě před započetím práce. Malé i velké kovové díly, vyráběné velkosériově, jsou řezány nejčastěji laserovým paprskem.

Dělení plechu vláknovým laserem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dělení plechu vláknovým laserem

Technologie, která pronikla do všech odvětví v rámci zpracování plechů různých tlouštěk, překvapí svojí nesmírnou přesností a rychlostí výroby. Po vložení plechové tabule předepsané tloušťky (dle povahy výsledného výrobku) a spuštění zařízení je materiál dělen teplem. Žádný problém nečiní ani složité tvary.  Díky počítačově řízenému systému je snadná i změna výrobku. Podobným způsobem funguje také řezání vodním paprskem, ale s tím rozdílem, že pro dělení se používá kinetická energie vodního paprsku, ne tepelná energie.

Zdroj informací: LivingHome

Podívejte se, jak nýtovat plech:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 12. 2. 2022, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Radoslav Ptáček