reklama

Líbí se vám ladné křivky? Poradíme, jak se k nim dopracovat u dřeva

Lepší hezky křivé nežli škaredě rovné. Toto pořekadlo platí při vyřezávání dřeva dvojnásob. Podíváme se na to, jak a kterými nástroji můžeme řezat křivky do dřeva. Snadno si tak doma vyrobíte například ozdobné lišty na zábradlí nebo si pěkně natvarujete palubky pro podbití domu. Iniciativě ani představivosti se meze nekladou.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Řezání křivek ve dřevě nejlépe zvládnete přímočarou pilou (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Čím řezat křivky do dřeva?

Pojďme se nejdříve podívat na to, čím se dají křivky do dřeva vyřezávat. Asi nejdostupnějším nástrojem je obyčejná přímočará pilka. Nezáleží ani tak na výrobci nebo výkonu. Stěžejní pro dobrý řez je pilový plátek. Plátky pro řezání křivek mají speciální geometrii ostří a tvar. Křivky samozřejmě můžete na přímočarce vyříznout i obyčejným plátkem, kvalita řezu ale nebude moc vysoká.

Na řezání tenčích materiálů (typicky překližky) můžete použít také lupénkovou pilku. Ta se ale hodí opravdu jen na dřevo o velmi malé tloušťce. Jinak bude práce s vyřezáváním zdlouhavá a pracná, nemluvě o častém přetrhávání pilového plátku.

Další možností, kterou můžete na řezání křivek použít, je pásová pila. Ne každý ji má doma, ale pokud ano, má výhodu. Pásovka totiž dokáže řezat křivky i v tlustém masivním dřevu, přičemž řez zůstává kolmý. Nutné je však použití tenčího pilového pásu.

Překližkou projíždí pilový list jako nůž máslem
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Překližkou projíždí pilový list jako nůž máslem

Jak vyříznout křivku

V následujícím textu se budeme zabývat řezáním křivek pomocí přímočaré pilky, protože ta je ze všech nabízených řešení nejdostupnější. Přímočarkou se křivky skvěle řežou v překližce, OSB deskách a v masivním dřevu do tloušťky zhruba 6 cm.

Do pilky si upněte pilový plátek a předkmit nastavte na střední hodnotu. Počet otáček by měl být nižší, než když řežete dřevo přímo. Je to z toho důvodu, že v křivkách, respektive v místech, kde budete vytvářet rádius, s pilkou zpomalíte. Kdybyste nechali nastaven maximální počet otáček, list by mohl ve dřevě vypálit nehezké stopy.

Řezaný materiál si dobře upevněte, zapněte stroj a začněte řezat – na pilu netlačte, nechte ji, aby se materiálem prořezávala bez velkého odporu. Při řezání oblých tvarů nebo vyřezávání kruhů dejte pozor na odskakování pily. Dochází k němu, když list sevře řezaný materiál.

Hrany začistěte

Řeznou hranu, ať už v masivu nebo v překližce, po dořezání křivky vždy začistěte. Zpravidla bývá otřepená, a to i v případě, že použijete speciální pilový list. Při řezání masivu můžete hrany zaoblit rádiusovou frézkou – ideálně se k tomu hodí frézky s kopírovacím ložiskem.

Řez v masivu je náročnější. Zde více než kdekoli jinde platí zásada o kvalitním pilovém plátku
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Řez v masivu je náročnější. Zde více než kdekoli jinde platí zásada o kvalitním pilovém plátku

Proč je hrana křivá?

Především při řezání tlustého materiálu dochází k tomu, že řezaná hrana nebude kolmá k povrchu materiálu. Čím tlustší deska bude a čím menší bude poloměr křivky, tím bude odchylka patrnější. Je to důsledek principu přímočaré pilky – list je (na rozdíl od pásové pily) ukotven jen na jednom místě a při oblém řezu má tendenci vybočit z kolmého směru.

Příčina toho, proč není řez při práci v masivním dřevu zcela kolmý – pilový plátek se při řezání v „zatáčce“ ohne
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Příčina toho, proč není řez při práci v masivním dřevu zcela kolmý – pilový plátek se při řezání v „zatáčce“ ohne

Určitou výhodu mohou mít v tomto případě profesionální, ale patřičně drahé přímočaré pily, které mají promyšlenější systém uchycení plátku, jež zkroucení plátku předchází. Ani s obyčejnou pilkou ale nemusíte věšet hlavu. Zakřivený řez se dá napravit třeba pomocí pásové brusky, kterou řez srovnáte do pravého úhlu. Je to sice trochu pracnější řešení, ale funguje.

Tak hodně zábavy při práci!

Zdroj informací: autor článku

Při řezání dřeva využijte šikovný zlepšovák:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 13. 2. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč