reklama

Vyrobte si karnevalový převlek s dešťovou tématikou

V šestém dílu reality show DREAM TEAM – Mistři dílny dostali soutěžící za úkol vytvořit karnevalový převlek. Pusťte se i vy do výroby vlastní originální masky, neboť období masopustu a karnevalových rejů je tady. Máme pro vás několik nápadů, jak masku realizovat.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Vyrobte si originální karnevalový kostým s bouřkovou tématikou (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Než se pustíte do pořizování vhodného materiálu, nakreslete si návrh, jak by mohla maska vypadat. Důkladně si rozmyslete, jaké materiály při výrobě použijete. Připravte si vše potřebné. Pro karnevalový kostým s tématikou deště budete potřebovat starou helmu (popř. čepici), polystyrenové koule různých velikostí, vhodnou látku, také nesmí chybět různé korále a perličky, které budou déšť imitovat.

Nakreslete si, jak by měl kostým vypadat
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Nakreslete si, jak by měl kostým vypadat

Základem kostýmu je bouřkový klobouk. Ten vyrobíte z polystyrenových koulí, které přilepíte tavnou pistolí na helmu či starou čepici. Další koule napícháte na špejle, které zafixujete opět tavnou pistolí. Střídejte větší a menší kouličky, ať je mrak pořádně bouřkový. Díky tomuto postupu můžete vytvarovat mrak i do šířky, vše bude držet dobře pohromadě. Průběžně zkoušejte, zda ještě zvládnete klobouk udržet na hlavě a nebudete se cítit nepohodlně. Karneval si chcete především užít a ne se celou dobu strachovat, jestli vám maska nespadne z hlavy. 

Polystyrenové koule přilepíte tavnou pistolí
Polystyrenové koule přilepíte tavnou pistolí (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Klobouk zkoušejte na modelovi, Vojta si tuto roli náležitě užil
Klobouk zkoušejte na modelovi, Vojta si tuto roli náležitě užil (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Mezi polystyrenové koule můžete pro zvýšení efektu bouřky připevnit LED pásku, zdrojem energie budou baterie. Přeci jen páska se světly nevypadá moc dobře, zamaskujte ji kousky zmuchlaného tylu, vatelínovými chuchvalci či můžete využít zbytky dutého vlákna. Materiál musí propouštět světlo. 

Bouřkový klobouk doladíte vhodně zvolenými barvami. Zde se fantazii meze nekladou. Jednodušší je použít barvy ve spreji, popřípadě stříkací pistoli. Použijte několik odstínů modré a šedé, stejně jako mají skutečné bouřkové mraky. Vrchní část nechte bílou, postupujte od nejsvětlejší až po nejtmavší směrem dolů. Nakonec tavnou pistolí nalepíte pásky z třpytivé látky a provázky, na kterých visí perličky a korálky, které budou imitovat dešťové kapky. Tyto prvky přišijte i na plášť.

Michal s Romanem barví mrak do bouřkových barev
Michal s Romanem barví mrak do bouřkových barev (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Ledky prosvítí kouličky a vše má správný efekt
Ledky prosvítí kouličky a vše má správný efekt (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Na výrobu pláště si odměřte potřebnou délku látky. Můžete šít v ruce nebo na stroji, záleží, jak jste technicky vybaveni. Základní tělo tvoří jednoduchý obdélník s otvorem na hlavu. Na něj pak přišijte další barevné pruhy v modrém odstínu. Vybírejte také různé materiály. Například základní tělo vytvoříte z bavlny či plátna, na další barevné pruhy pak zvolte například blankytně modrý satén, který dodá kostýmu lesk, tmavě modrý tyl, který dodá vzdušnost apod. 

Ivana stříhá látku na bouřkový hábit
Ivana stříhá látku na bouřkový hábit (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Použijte nejen různé barvy, ale i různé typy látek
Použijte nejen různé barvy, ale i různé typy látek (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Náš tip - vytvořte si na jednobarevné látce zajímavý vzor:

Pokud vám připadne plášť barevně nudný, vezměte do ruky váleček, barvu a třeba králičí pletivo. Přes něj celý plášť natřete. Ale pozor, ať celé dílo není příliš rozbité použitím několika barev, vhodné je sáhnout po opačném odstínu barvy, jakou má látka pláště. Nechte důkladně zaschnout, než budete pokračovat v další práci. Mezi tím se pusťte do navlékání korálků. K této činnosti můžete přizvat i děti.

Lída s Miladou se pustily do navlékání korálků
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Lída s Miladou se pustily do navlékání korálků

Plášť si pověste na ramínko, lépe na zavěšenou násadu od koštěte či šňůru na prádlo. Rozprostře se v celé své velikosti a lépe se vám bude následně zdobit.

Na kostým připevněte pruhy s korálky
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Na kostým připevněte pruhy s korálky

K bouřce patří déšť. Ten se dá vytvořit různým způsobem. Od ramen například přišijte či přilepte lesklé stuhy či proužky látky, doplňte provázky, na které jste navlékli a tavnou pistolí zafixovali perličky a korálky. Fantazii se meze nekladou.

Kostým nesmí při tanci nijak překážet
Kostým nesmí při tanci nijak překážet (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Detaily doladíte přímo na těle
Detaily doladíte přímo na těle (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Zdroj informací: pořad DREAM Team – Mistři dílny

***Upozorňujeme, že výrobek zpracovávaný soutěžícími v rámci pořadu DREAM TEAM - Mistři dílny je amatérským soutěžním projektem. Pracovní postup soutěžních týmů pro vás může být inspirací, nejedná se však o návod na výrobu, neboť nejsme schopni garantovat správnost, vhodnost a bezpečnost zvolených materiálů, konstrukce ani celkovou bezpečnost či soulad výrobku s technickými nebo jinými normami. Dodržujte, prosím, vždy zásady bezpečnosti práce a v případě dotazů se vždy poraďte s kvalifikovaným odborníkem.

Čas masopustů a karnevalů je tu, oblečte se do své originální masky
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Čas masopustů a karnevalů je tu, oblečte se do své originální masky

Publikováno: 14. 2. 2022, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček