reklama

Pokud máte děti, neměly by na vaší zahradě chybět chytré hrací prvky

Hrací prvky pro děti jsou snad povinností, pokud máte děti a zahradu. Určitě neváhejte a poskytněte dětem dostatek možností a prostoru se vyřádit a zabavit. Ideální jsou možnosti, které rostou s nimi a odpovídají jejich potřebám a zájmům.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Hrací prvky pro děti často ocení i dospělí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Hrací prvky na zahradě ocení nejen děti, ale i vy. Vaši miláčci budou spokojení a věřte, že vám tak ponechají více času pro sebe. Stačí je zpovzdálí pohlídat, ale kafe si u toho určitě vypít v klidu zvládnete, dokonce možná i v klidu přečíst knížku. A dovádění na skluzavce či trampolíně by mohlo bavit i vás. Po náročném týdnu si můžete užít trochu legrace v jakémkoliv věku.

Hrací prvky s houpačkou

Houpačky jsou oblíbené u malých i velkých dětí. Můžete pověsit samostatnou houpačku na pevnou větev stromu, postavit bytelnou konstrukci pro jednu či dvě houpačky nebo vystavět přímo hrací sestavu s houpačkou, skluzavkou a malým domečkem. Na trhu najdete spousty dřevěných, kovových i plastových konstrukcí. Do krásné zahrady se hodí rozhodně dřevěná houpačka. Hodně parády určitě udělá i jednoduché prkno či kulatina zavěšená na větvi bez dalších kudrlinek.

Jednoduchá houpačka na stromě potěší každé dítě
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jednoduchá houpačka na stromě potěší každé dítě

Schovávačka musí být

Postavte dětem domeček na stromě, indiánské týpí nebo jakýkoliv jiný domeček, kde se můžou schovat, hrát si na bunkr, zřídit klubovnu apod. Skvěle může posloužit malý zahradní domek na nářadí, jen tam neuskladníte nářadí, ale hračky, knížky, sedací vaky a cokoliv, co vás napadne. Nebo nechte samotné děti, ať si svůj brloh zařídí podle sebe.

Můžete také jednoduše zasadit vrbové proutí do kruhu kolem sebe a v určité výšce konce svázat k sobě. Vrbové týpí bude růst společně s dětmi. Proutí zasaďte ideálně na jaře nebo na podzim a postupujte podle pokynů k dané odrůdě. Pro základovou konstrukci vysaďte pruty o délce několika metrů a větší tloušťce. Po výsadbě zamulčujte a nezapomínejte na pravidelnou zálivku. Pokud se vám některý prut neuchytí a uschne, jednoduše ho nahraďte novým, ale pěstování vrby je obyčejně hodně úspěšné a snadné.

Stany a úkryty děti milují
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Stany a úkryty děti milují

Jednoduché hrací prvky

Nic nezkazíte ani zařazením jednodušších hracích prvků, jako jsou bezpečně upravené kulatiny, přes které můžou děti skákat, prolézat. Můžete přidat staré pneumatiky a vytvořit skvělou a zábavnou tzv. “opičí dráhu”. Ideální jsou různé klády, špalky a kmeny stromů. Správně pojaté hrací prvky mohou sloužit nejen k zábavě, ale mají význam také jako skvělý balanční trénink pro zdravý vývoj a motoriku dětí.

Zvolte různě rozměry a výšky, aby si děti mohly užít prolézání a zdolávání. Pokud máte svažitou část zahrady a umístíte hrací prvky přímo tam, pak lze herní část poskládat tak, abyste vytvořili přírodní lezeckou část. Směrem dolů je možné umístit skluzavku. Na konci můžete nasypat písek. Vytvoříte tak báječnou zábavu pro děti a jejich kamarády.

I malé děti ocení dřevěnou kulatinu pro své hrátky a objevování světa
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
I malé děti ocení dřevěnou kulatinu pro své hrátky a objevování světa

Domečky pro ptáčky a hmyz

Skvělým a hodně oblíbeným hracím prvkem na zahradě můžou být i takové drobnosti, jako jsou budky pro ptáčky, misky s vodou nebo misky s oříšky pro veverky. Oblíbenou zábavou je pak stavba hmyzího domečku a sledování života, bzukot hmyzu, až se tam zabydlí. Děti můžou hmyzí domeček postavit i úplně samy, stačí jim dřevěná nebo kartónová krabice, kterou naplní různými klacky, slámou, šiškami, suchými stébly a jinými přírodními materiály.

Jak postavit domeček pro hmyz z plechovky

Z plechovky odstraňte papír či fólii a pořádně ji umyjte. Pokud budete používat čisticí odmašťovací prostředek, plechovku poté důkladně vypláchněte horkou a čistou vodou. Naplňte celou plechovku různými klacíky, šiškami a jinými přírodninami. Naplněnou plechovku umístěte stranou na klidné místo, aby se mohli malí broučci pohodlně zabydlet.

Hmyzí domeček můžete vybudovat i v plechovce od kompotu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Hmyzí domeček můžete vybudovat i v plechovce od kompotu

Zapojte děti do práce hravou formou

Hracím prvkem na zahradě může být i malá zahrádka určená pro zkoumání přírody malým zahradníkem. Vyčleňte dětem jenom menší místo, kde jim zasadíte ovocné keře, které jsou nenáročné na péči. Malé snaživce odmění sladkou odměnou.

Zároveň je nechte pěstovat různé kytičky, bylinky, a třeba i drobnější ovoce a zeleninu, aby se naučily, jak celý proces pěstování funguje. Na rozkvetlou malou zahrádku jim určitě zavítají včelky a motýli - děti tak mohou pozorovat propojení rostlin s hmyzím světem.

Zdroj informací: homeincube.cz

Vyrobte dětem indiánské teepee:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 15. 2. 2022, Autor: Silva Pokorná (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Silva Pokorná