reklama

10 nových řemesel, které byste v roce 2022 rozhodně měli vyzkoušet

Řemesla jsou žádanými koníčky i mezi mladými muži. Nevěříte? Člověk si má neustále rozšiřovat své obzory a učit se něco nového. A řemesla jsou skvělým nástrojem, jak toho docílit. Navíc jsou také výborným prostředkem pro vyčištění hlavy. Říkali jste si, že byste letos rádi zkusili něco nového?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Řemesla jsou žádanými koníčky i mezi mladými muži (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Máme pro vás hned 10 nejžhavějších tipů na řemesla, která byste si podle posledních trendů neměli nechat ujít a měli byste je minimálně vyzkoušet.

Řemesla a koníčky - trendy v roce 2022

Nějaké to řemeslo nebo koníček potřebuje každý. Volnočasové aktivity vám totiž mohou pomoci v tom, abyste se stali vyrovnanými a šťastnějšími. Představují něco, na co se můžete těšit na konci náročného dne. Pomohou vám vyčistit si hlavu.

Neváhejte. Nikdy není pozdě začít s něčím novým. S tím správným koníčkem se nejenže zbavíte stresu, ale také podnítíte vlastní kreativitu, a můžete si dokonce najít i nové přátele.

Rádi byste vyzkoušeli něco nového? I volnočasovým aktivitám vládnou trendy. Chcete vědět, jaká řemesla vládnou roku 2022 a která byste měli vyzkoušet? Máme pro vás tipy na deset zajímavých řemesel. 

Vaření piva nebo výroba vína

Většina mužů má v oblibě pivo a ten, kdo nemá rád pivo, povětšinou preferuje víno. Muži také poměrně rádi experimentují, a protože je jim chemie a fyzika zpravidla blízká, vaření piva a domácí výroba vína představuje takové malé dobrodružství. U obou těchto tradičních českých řemesel totiž můžete prozkoumat dosud nepoznané a vyzkoušet si lze nové, velmi kreativní techniky. Velkou výhodou tohoto koníčku je, že toho k provozování překvapivě zase tolik nepotřebujete. Dalším pozitivem pak je i společenská možnost pravidelně s kamarády testovat, co vyrobíte.

Pyrografie

Vysloveně žhavým koníčkem tohoto roku je pyrografie, což je umělecká technika zdobení dřeva nebo kůže vypalováním textu nebo obrázků. K pyrografii se obvykle používá světlé dřevo, tedy javor nebo lípa. V případě kůže je zapotřebí používat speciálně vyčiněnou kůži, jinak byste se mohli při tvorbě přiotrávit.

Pyrografie k tvorbě používá speciální pero, s nímž se do dřeva nebo kůže vypaluje vzorek
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pyrografie k tvorbě používá speciální pero, s nímž se do dřeva nebo kůže vypaluje vzorek

Včelařství

Dalším žhavým řemeslem tohoto roku je včelařství, a to paradoxně i přes to, že první záznamy o včelařství byly nalezeny již před 4500 lety ve starověkém Egyptě. Nejde tedy rozhodně o moderní řemeslo. Včelaře si navíc stále mnoho lidí představuje spíše jako staršího pána. S uvědoměním důležitosti včel se aktuální situace včelařství začíná měnit. Včelařství je totiž po dlouhých letech úpadku konečně na vzestupu. Ostatně, není se čemu divit, jde o jeden z nejúžasnějších, ale také  nejužitečnějších koníčků, který můžete tento rok vyzkoušet. Přidejte se tedy i vy. Zachraňte včely.

Včelařství se dnes již nevěnují pouze starší ročníky. Oblíbili si ho i mladí
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Včelařství se dnes již nevěnují pouze starší ročníky. Oblíbili si ho i mladí

Chov slepic

Popravdě je těžké říct, zda je možné chovatelství slepic označit za řemeslo. Faktem ale je, že jde o ohromný koníček, který má své nadšence v každém koutě světa. Chov slepic je spojen s řadou výhod. Můžete je krmit zbytky z kuchyně, produkují kvalitní hnojivo bohaté na dusík, které můžete použít na své zahradě. Dávají vejce a v neposlední řadě si z nich můžete něco dobrého uvařit. Chov slepic jednoduše šetří vaše peníze a chrání životní prostředí.

Nožířství

“Každý správný muž má u sebe nůž”, říkávalo se. Nožířství bylo v minulosti považováno za poctivé tradiční řemeslo. Bohužel s příchodem moderních technologií skoro vymřelo. Takřka ho pohltila tovární výroba. V posledních letech však zažívá hotové zmrtvýchvstání. Obliba ruční výroby nožů rok od roku roste. Stává se velmi žhavým koníčkem. A to natolik, že v roce 2022 patří k TOP 10 řemesel, které bychom měli rozhodně vyzkoušet. Věříme, že mu velmi rychle propadnete.

Každý správný muž má u sebe nůž, říkalo se. Ruční výroba nožů právě zažívá svůj comeback
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Každý správný muž má u sebe nůž, říkalo se. Ruční výroba nožů právě zažívá svůj comeback

Brašnářství

Práce s kůží je velmi příjemná a inspirující. Brašnáři patřili k tradičním řemeslníkům, kteří dokázali kůži zpracovat a dát jí podobu. Po letech, kdy se na toto řemeslo takřka zapomnělo, opět stoupá v oblibě. Pokud zvažujete vyzkoušet nějaké nové řemeslo a líbí se vám kožené výrobky, není nad čím váhat. Vyzkoušejte brašnářství. Když mu propadnete, třeba se také naučíte vyrábět opasky, klíčenky, peněženky, kožené tašky, pouzdra, nebo třeba dokonce sedla. Pravda, není to zrovna nejlevnější koníček, ale ohromně voňavý.

Brašnářství je velmi voňavým koníčkem, který má řadu pozitiv
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Brašnářství je velmi voňavým koníčkem, který má řadu pozitiv

Řezbářství motorovou pilou

Řezbářství je další tradiční řemeslo, které je tu s námi již po staletí. Řezbáři ze dřeva vyrábějí nejen umělecká díla, ale i předměty každodenní potřeby. Vyzkoušeli jste ho i vy a říkáte si, že byste letos rádi přidali na grádech? Pokud ano, tak musíte rozhodně vyzkoušet řezbářství motorovou pilou. Nezdá se vám to? Je to vcelku snadné.

Dláto jednoduše vyměňte za motorovku. V tomto případě vám však doporučujeme, abyste nezačínali sami. Pokud se chcete stát dřevořezbářem, porozhlédněte se po nějakém dobrém kurzu, kde vám vysvětlí, jaké pily jsou nejlepší, jak zvládnout techniku a na co si dát pozor.

Hodinářství

Sbírání hodin a hodinek je samo o sobě vzrušujícím koníčkem, který má už jen krok od toho, abyste se začali věnovat i samotnému hodinářství. Hodinářství je samo o sobě tradičním řemeslem, které je po letech úpadku opět na vzestupu. Ožívají i učební obory s tímto zaměřením. Pokud se hodinářství nechcete věnovat profesně, ale pouze v rámci svého hobby, budete si muset najít trochu jinou cestu, jak se to naučit. Hobby hodinářství se nezaměřuje jen na opravy hodinek, ale i jejich vlastní sestavení.

Pro nadšené hodináře dnes již existují i stavebnice hodinek. Hodinářství představuje poměrně komplikovaný koníček, který vyžaduje spoustu času i trpělivosti. Je to i drahý koníček, nicméně také zcela ojedinělý a naučí vás celé řadě dovedností. Kromě trpělivosti vás také třeba naučí jemným motorickým dovednostem a koncentraci.

Mladý muž se soustředí na malé díly v hodinkách
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mladý muž se soustředí na malé díly v hodinkách

Rybářství

Rybářství nepatří k ojedinělým koníčkům. Naopak, jde o ikonický mužský koníček, který však rozhodně není jenom pro muže. Na ryby s velkým nadšením chodí i ženy. Je to skvělý koníček, kde si můžete odpočinout, odreagovat se, zbavit stresu a také si popovídat s dalšími rybáři. Velkou výhodou je, že toho pro začátek příliš mnoho nepotřebujete. Vše potřebné navíc snadno seženete skoro v každém městě. Nezapomeňte však, že vedle rybářského vybavení potřebujete také rybářský lístek, povolenku k lovu a dobré je být i členem v některé z místních organizací Českého rybářského svazu.

Pozorování ptáků

Pozorování ptáků rozhodně není žádné řemeslo, nicméně je to bezvadný koníček, který zažívá celosvětový boom. Za nárůst v oblibě mohou poslední dva roky, byť popravdě řečeno tento koníček už existoval dávno před rokem 2019. Pozorování ptáků (nebo také birding) je mírumilovnou moderní alternativu tradičního lovu. Místo pušky u něj používáte dalekohled a fotoaparát.

Tento koníček rozvíjí znalosti a je také velmi společenský, protože je ohromně zábavné sdílet radost z objevů a fotografie s jinými nadšenci. Pozitivním bonusem tohoto koníčku je rovněž ochrana přírody.

Zdroj informací: menshaircuts.com; spy.com; hiconsumption.com; skillscouter.com; mensaxis.com

Troufnete si na pískovcové ministavby?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 17. 2. 2022, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Adriana Dosedělová