reklama

Zubaté pomocnice při řezání dřeva: Jaké pily existují a kdy po které sáhnout?

Jak už to dnes u nejrůznějšího nářadí a nástrojů bývá, pil je také na trhu nepřeberné množství. Liší se druhem, velikostí, pohonem i cenou. Správný kutil samozřejmě dobře ví, že na řezání dřeva využije všechny, a vždy sáhne po té, která je zrovna potřeba. Jak se ale ve výběru zorientovat, když nejste zrovna kutilská superstar a máte před sebou například kopu dřeva čekající na nařezání?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zubaté pomocníky, kterým říkáme pily, využívá lidstvo od nepaměti (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Ještě než se podíváme na zoubek jednotlivým pilám, je dobré ukázat si základní rozdělení těchto nástrojů na řezání dřeva. Nejstarším zástupcem jsou ruční pily, které nepohání nic jiného než lidská síla. Jejich mladší sourozenci jsou ruční pily elektrické. Ty stále unesete v ruce, ale se samotným řezáním už vám pomůže elektrická energie.

Jejich většími příbuznými jsou pak pily stolní, se kterými se nejčastěji setkáte v dílnách a venkovských zahradách. A zapomenout nelze ani na pily, které proslavil jeden slavný horor z Texasu – motorové pily. My se s nimi ale mnohem spíše setkáme v lese při řezání stromů než v opuštěných staveních.

Pila stála u zrodu civilizací

Rodokmen ručních pil sahá až do starověku. I když jsou dnes často nahrazovány modernějšími elektrickými nástroji na řezání dřeva, zřejmě jen tak nevymizí. A to je dobře. Kromě nařezaného dřeva vám totiž nadělí také pocit dobře odvedené poctivé práce. I ruční pily se ale vyvíjejí, zdokonalují a rozdělují na nejrůznější druhy. Mezi ty nejpoužívanější patří pila břichatka, oblouková pila, pila ocaska, rámová pila, lupénková pila, čepovka nebo děrovka. A každá má své pro a proti.

Lidská síla: ideální pohon

Pokud je vaším cílem dřevo pilou prostě nařezat, sáhněte po některé z úvodní trojice. Oblouková pila je ta největší klasika. Pilový list, tedy kovovou zubatou část, kterou se řeže, má napnutou nejčastěji v ocelovém oblouku. Kromě řezání dřeva se s ní můžete pustit i do menšího stromu. Ocaska se zase hodí tam, kde je třeba zbavit se větví. Nemá totiž rám, ale pouze rukojeť, proto je při práci obratnější a dosáhne i tam, kam oblouková pila ne.

S ruční pilou to může být dřina. Dobře odvedená práce je ale adekvátní odměna
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
S ruční pilou to může být dřina. Dobře odvedená práce je ale adekvátní odměna

Někdy ale není na obratné zacházení prostor – když je například třeba pokrátit dřevěnou kulatinu. V takovém případě je nejlepší přizvat někoho na pomoc a společně se chopit dvojmužné pily břichatky. A až vám bude práce mizet pod rukama, můžete si i zazpívat - podobně jako to známe z pohádky Lotrando a Zubejda.

Objevte kouzlo detailní práce se dřevem

Občas jen řezat nestačí. Potřebujete pilu, která svede i jemnější práci. Pro tyto účely jsou ideální takzvané pily stolařské: rámová pila, lupénková pila nebo třeba čepovka. První zmíněná je oblíbeným nástrojem mezi truhláři. Úzký list napnutý v dřevěném rámu je velmi výkonný a přesný. A to jak při přímém, tak zakřiveném řezu. Pro kvalitní zakřivený řez je pak vhodná lupénková pila s krátkým, jemným listem, který je napnutý ve vysokém kovovém oblouku.

Je oblíbená zejména mezi uměleckými truhláři a modeláři, a to kvůli skvělým výkonům při řezání tenkých desek a překližek. Ve výběru zbývá ještě čepovka, která je, jak už název napovídá, skvělá pro vytváření mělkých čepů ve dřevě. Díky vyztuženému hřbetu se neohýbá a pevně drží ve dřevě, což je zárukou rovného řezu pro tvorbu čepů.

Pomocník jménem elektřina

V případě, že jste kutil moderní, nebo vás už dokonce tradiční způsob řezání dřeva ruční pilou omrzel, můžete sáhnout po ručních pilách s elektrickým pohonem. Výběr je široký, mezi nejoblíbenější ale patří tyto tři druhy elektrických ručních pil: přímočará, okružní a šavlová. Přímočaré elektrické pily jsou vhodné zejména pro pokročilejší kutily, kteří chtějí v dílně zkusit něco nového. Zvládnou snadno přímý řez i takzvané úkosy. Navíc se nemusíte bát, že byste pro ni doma nenašli využití. Stačí vyměnit list, a ta samá pila se rázem hodí také na řezání kovu, oceli nebo cihel.

Na řezání dřeva si dnes můžete přizvat nejrůznější elektrické pomocníky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na řezání dřeva si dnes můžete přizvat nejrůznější elektrické pomocníky

Čistý a moderní řez

Možnost využít pilu nejen na řezání dřeva, ale i na jiné materiály, platí i pro okružní a šavlové elektrické pily. Okružní pila je v podstatě taková ruční cirkulárka, ke které se dostaneme později. Hodí se pro dlouhé a rovné řezy a snadno s ní zpracujete velké množství dřeva. Nejnovější modely mají navíc různé vychytávky, jako je laserová vodicí čára pro přesný řez. Šavlové pily jsou naopak velmi flexibilní a univerzální, vhodné pro umělecké vyřezávání, ořezávání detailů a malých ploch či jiné dokončovací práce.

Kdo by ji neznal, takzvaná cirkulárka je u nás velmi populárním strojem k řezání dřeva
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kdo by ji neznal, takzvaná cirkulárka je u nás velmi populárním strojem k řezání dřeva

Zvuk cirkulárky a motorové pily zná každý

Je neděle ráno, všude klid, když v tom se ozve známý bzučivý rachot – cirkulárka nebo také stolní kotoučová pila. To je nezbytný pomocník každého, kdo si připravuje dřevo na zimu. Vysoký výkon a rychlá, relativně bezpečná práce, to jsou hlavní přednosti tohoto hlučného pomocníka. A zapomenout nesmíme ani na již zmíněnou motorovou pilu, které se také říká řetězová. V té si sice musíte hlídat dostatek benzínu a správný poměr oleje, ale odměnou vám bude skvělý výkon, který si sebou můžete vzít kamkoliv, i do hlubokých lesů.

Silný výkon a výsledek v podobě velkého množství nařezaného dříví, to jsou známky motorové pily
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Silný výkon a výsledek v podobě velkého množství nařezaného dříví, to jsou známky motorové pily

Nezapomeňte na bezpečnost

U motorové pily seznam nástrojů, které můžete použít k řezání dřeva, samozřejmě nekončí. Ve specializovaných obchodech a na internetu narazíte na další druhy pil, výběr je opravdu nepřeberný. Nyní už ale máte základní přehled o tom, k čemu se neznámější druhy zubatých pomocníků hodí. Přejeme vám šťastnou ruku při výběru toho pravého pomocníka pro vás. Myslete také na to, že při práci s pilou musíte být opatrní a dodržovat některá bezpečnostní opatření. Předejdete tak případným nehodám a budete se moci těšit z dobře odvedeného díla.

Zdroj informací: autor článku

Podívejte se, jak nabrousit pilu:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 26. 2. 2022, Autor: Marek Hadrbolec (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Marek Hadrbolec