reklama

Chcete si vyrobit stolek ze starého kufru? Máme pro vás návod

Řešíte, jak lze vyrobit stolek? Ideálním adeptem je starý lodní kufr a frézovaná dřevěná  noha ze staré lampy. Spojte je dohromady a máte skvělý výsledek. Opravdu stačí tak málo. A pomocí suché metody celému kousku dodáte šmrnc a elegantní patinu.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Ze starého lodního kufru vyrobíte snadno stylový stolek (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Jak vyrobit stolek? Odkládacích míst a úložného prostoru není nikdy dost. Jednoduchý stolek se šuplíky nebo odkládací spodní poličkou máte doma určitě. Ale stylový stolek s úložným prostorem z lodního kufru si vyrobíte právě teď s námi.

Připravte si:

  • starý lodní kufr
  • dřevěné frézované nohy
  • dřevěnou desku
  • ruční nářadí
  • vruty s podložkou
  • tužku a pravítko
  • suchý hadr na čištění
  • barvu a štětec
Připravte si kufr, bytelnou nohu a nářadí
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Připravte si kufr, bytelnou nohu a nářadí

Jako první vše očistěte. Kufr i dřevěnou nohu důkladně vyčistěte a podle potřeby zabruste. Můžete pracovat ručně smirkovým papírem nebo elektrickou bruskou. Pracujte ale opatrně, abyste si kufr i nohu nepoškodili, stačí strhnout vrchní popraskaný nátěr a uhladit povrch.

Dřevěné prkno si připravte pro přidělání, bude sloužit jako středový a podpůrný spojovací materiál. Pomocí pravítka a tužky najděte střed desky. Načrtněte spojnice protilehlých rohů a v místě, kde se linky protnou, vyvrtejte díru. Zápustným vrtákem vyvrtáte do dřeva také prohlubeň pro zapuštění šroubu. Povrch desky musí zůstat rovný, aby na něj bylo možné přidělat kufr. Desku přišroubujte k noze a důkladně utáhněte.

Přišroubujte dřevěnou desku k noze, na ni přijde kufr
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Přišroubujte dřevěnou desku k noze, na ni přijde kufr

Kufr položte na připravenou desku s nohou. Vyměňte si místa - po stranách desky přišroubujte kufr. Vyvrtejte si pomocné dírky a pomocí vrutů připevněte kufr k desce. Šrouby umístěte do rohů desky zhruba dva centimetry od okraje. Vruty důkladně utáhněte, aby se vám kufr od nohy neuvolnil.

Nakonec celý stolek dokončete tzv. suchou metodou. Nejdříve si nohu i kufr očistěte suchým hadrem od nečistot. Pokud by bylo nutné stolek umýt mokrou cestou, nechte povrch nejdříve dobře vyschnout. Nakonec použijte suchý štětec, vhodnou barvu. Suchou cestou (suchým štětcem) naneste barvu tupováním, abyste dosáhli patiny - efektu starožitnosti.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Vyrobte si stylovou uvítací lucernu:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 1. 3. 2022, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná