reklama

Co dělat, když vám teče do střechy. Nejedná se o konec světa, má to řešení

Jak opravit děravou střechu? Možností je více, záleží na tom, jak velké je poškození a z čeho je střecha vyrobena. Na menší poškození se ale vždycky hodí tmel. Jeho pomocí zacelíte drobné díry i praskliny. Pokud je otvor větší, nepomůže nic jiného, než poškozený díl vyměnit. U betonových tašek je to snadné, v případě plechové krytiny trochu náročnější.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Děravá střecha je tikající bomba. Problém neodkládejte (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kdy na děravou střechu použít tmel

Střešní bitumenový tmel můžete použít na zacelení menších prasklin a děr. Obvykle platí, že tmelem se dá zacelit otvor o velikosti maximálně 25 milimetrů. Omezení je i na druhé straně škály – minimální šířka tmelené spáry by měla mít alespoň dva až tři milimetry. To proto, aby se do ní tmel vůbec dostal. Pokud jsou tyto parametry splněny, můžete tmel použít.

Pozor na teplotu

Práce s bitumenovým tmelem má svá specifika. Prvně je potřeba dodržet aplikační teplotu. Nesmí mrznout, ani být tropické vedro. S tmelem pracujte v rozmezí teplot plus 5 až plus 30 stupňů Celsia. Jinak riskujete, že tmel nebude mít parametry, které u něj výrobce deklaroval. Po dobu několika hodin po aplikaci tmelu nesmí přijít do kontaktu s vodou, takže pokud se schyluje k dešti, práci raději odložte.

Jak tmelit

Kromě samotného tmelu budete potřebovat také aplikační pistoli na kartuše. A to je všechno. Kartuši s bitumenovým tmelem vložte do pistole, odřízněte její ucpávku, našroubujte aplikační špičku a můžete začít pracovat. Povrch, který budete tmelit, musí být zbaven nečistot, prachu a nesmí být mastný. Jinak můžete tmel použít jak na plechovou, tak i na betonovou střešní krytinu. Pokud plech v místě aplikace koroduje, korozi odstraňte a postižené místo přetřete barvou.

Tmel můžete uhladit špachtlí nebo štětcem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Tmel můžete uhladit špachtlí nebo štětcem

Tmel se musí dostat přímo do škvíry nebo otvoru. Poté, co jím otvor vyplníte, zahlaďte místo štětcem namočeným do roztoku mýdlové vody. Samotný nástroj pak po práci umyjete v technickém benzínu. Po vytvrzení tmelu, což trvá několik hodin, ho můžete přetřít barvou, která dopovídá odstínu vaší střechy.

Není to na furt

Bitumenový tmel není samospásné řešení a používá se hlavně na provizorní opravy poškozené střechy. Je-li to možné, děravý střešní díl můžete vyměnit.

Tmel se kromě nouzových oprav střechy hodí také na tmelení střešních lišt nebo okapů. Při práci se tmelem pracujte v rukavicích – bitumen totiž skvěle drží nejen na plechu a betonu, ale ještě líp na pokožce a z rukou jde velmi špatně umýt.

Zdroj: autor článku

Podívejte se, jaké použít střešní bezpečnostní prvky:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 9. 3. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč