reklama

Vypadl vám šuplík z rozklížené komody? Známe trik, jak vše snadno opravit

Dlouhodobé přetěžování šuplíků komody může vést k následnému rozklížení celého korpusu. Převážně starší kusy nábytku pak mohou přestat plnit svou funkci, šuplíky jsou vypadlé a celkový vzhled komody působí velice nevábně. Problém je sice vážný, ale nikterak neřešitelný.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Rozklíženou komodu s vypadlými šuplíky nevyhazujte, opravte je (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

V žádném případě to neznamená koupi nového kusu nábytku. Šikovné ruce si s takovým problémem hravě poradí a komoda může sloužit ještě mnoho let.

Vypadlý šuplík a rozbitá komoda

Neustálým a dlouhodobým přetěžováním šuplíků si můžete zadělat na nepříjemný problém. Komoda, která řadu let plnila svou funkci, se během několika okamžiků může proměnit v korpus hrůzy. Vypadlé šuplíky a rozklížené stěny komody vhání slzy do očí nejedné hospodyňky.

Mnoho lidí by tento problém řešilo koupí nového kusu nábytku. Nechali byste si však ujít příležitost dát naplno propuknout své tvořivosti a manuální zručnosti? Jednoduchá řešení bývají zpravidla ta nejúčinnější. Vypadlé šuplíky a rozklížený korpus se v šikovných rukách každého kutila promění v naprostou banalitu. S poničenou komodou si velice hravě poradí a díky pečlivému přístupu přivede rozbitý kus nábytku opět k životu.

Rozklížená komoda je jen pro zlost
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Rozklížená komoda je jen pro zlost

Řešení problému

Náš problém je sice nepříjemný, ale nejedná se o nic neřešitelného. Každá komoda či jiný kus nábytku je vlastně skládačka, kterou si můžeme sestavit v pohodlí domova. Jednotlivé stěny jsou spojeny kombinací lepených a nelepených spojů. Pro lepené spoje se nejčastěji používají spojovací kolíky, které se společně s lepidlem vkládají do předvrtaných děr. Pro větší pevnost spoje bývají tyto kolíky doplněny speciálním excentrickým spojovacím kováním.

V prvním kroku je velice důležité vyjmout všechny šuplíky z pojezdů a získat tím přístup ke korpusu komody. Mezi každým šuplíkem jsou bočnice komody propojeny dřevotřískovou lištou. Vzhledem k dlouhodobému a systematickému přetěžování šuplíků povolily právě zámky v těchto spojovacích lištách a došlo ke ztrátě stability jak komody, tak i jednotlivých šuplíků.

Každá propojovací lišta obsahuje dvě excentrická spojovací kování, a to vždy u boční stěny komody. Za pomoci šroubováku nastavíme zámek excentrické spojky do základní polohy tak, aby šroubovací hmoždinka, která je připevněna k bočnici, opět hladce vklouzla do vyříznutého otvoru ve spojce. Do inkriminovaného místa spoje naneseme navíc polyuretanové lepidlo. Tím získáme pevnější spoj.

Uvolněte zámek a do spoje naneste lepidlo
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Uvolněte zámek a do spoje naneste lepidlo

Dřevotřískovou desku musíme nyní přitisknout k bočnici a za pomoci šroubováku uzamkneme zámky excentrické spojky do polohy, kdy už nemá šroubovací hmoždinka šanci z tohoto speciálního spoje vyklouznout. Naprosto shodným způsobem uzamkneme všechny zámky spojovacího kování mezi bočnicemi a spojovací lištou.

Zadní stěnu komody tvoří dva díly překližky spojené středovou lepicí páskou. Zub času a postupné rozložení komody se neúprosně podepsaly na pevnosti této pásky. Starou pásku tedy musíme strhnout a nahradíme ji novou.

Veškeré povytažené hřebíčky zatlučeme kladivem. Všemi provedenými kroky docílíme nové pevnosti a stability opravované komody. Nyní už jen nasadíme šuplíky do pojezdových kolejniček a můžeme se těšit z dalších společných let.

Zdroj informací: pořad Minutový manžel, Pepa Libický

Podívejte se, jak na oblíbený vintage styl:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 11. 3. 2022, Autor: Beata Boháčová, Profil autora: Beata Boháčová