reklama

Aby měl váš pes pohodlí při krmení, vyrobte mu jednoduchou krmicí stanici

Krmicí stanice pro psy je báječný nápad, jak esteticky vylepšit stolování našich mazlíčků. Misky s granulemi již nebudou pejsci honit po místnosti. Přijdou totiž zasadit do dřevěné konstrukce, která dovede gastronomický zážitek našich miláčků k dokonalosti. Prostor, jež ocení všichni čtyřnozí mazlíčci, zvládne vyrobit každý alespoň trochu šikovný kutil a my vám ukážeme, jak na to.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Krmicí stanici ocení každý čtyřnohý mazlíček (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Naši čtyřnozí kamarádi si zaslouží zažít stejný požitek z jídla jako páníčkové u vkusně prostřeného stolu. Krmicí stanice pro psy je skvělý nápad, jak zajistit pevné umístění misek na granule na jednom místě. Díky křížovému podstavci budou pejsci svému jídlu blíž, a navíc se tento pomocník stane i elegantním doplňkem každé místnosti. Náš projekt není nijak složitý. Díky našemu návodu si každý alespoň trochu šikovný kutil vyrobí svou krmicí stanici a vyslouží si obdiv svého čtyřnohého mazlíčka.

Na samotném začátku je vždy dobré vytvořit jednoduchý technický výkres, díky kterému získáme jasnou představu o vyráběném díle. Vždy je potřeba vědět, co přesně budeme vyrábět a jaké jsou přesné rozměry jednotlivých dílů, jež vytvoří kompletní krmicí stanici.

Co budeme potřebovat

Pro realizaci našeho projektu budeme potřebovat šest dřevěných hranolů, které budou tvořit stojny celé stanice, a mezi nimi budou vloženy dva podstavce pro misky. Podstavce vyrobíme z dřevěných prkýnek a spojíme je do kříže metodou tzv. plátování.

Pro nařezání dřevěného materiálu použijeme ruční pokosovou pilu a jednotlivé díly spojíme dřevěnými kolíky. Pro výrobu krmící stanice budeme dále potřebovat aku vrtačku, dláto, smirkový papír, kladivo, lepidlo a svěrák pro získání pevného lepeného spoje. Při tomto projektu využijeme také speciální šablonu, díky které získáme přesná místa pro předvrtání děr pro dřevěné kolíky. Pro získání přesných rozměrů použijeme metr a obyčejnou tužku.

Krmicí stanici vyrobíme z dřevěných hranolů a spojíme dřevěnými kolíky
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Krmicí stanici vyrobíme z dřevěných hranolů a spojíme dřevěnými kolíky

Výrobní postup krmicí stanice pro psy

V první řadě si vezmeme k ruce dřevěné hranoly a za pomoci pokosové pily uřízneme šest stojných noh vyráběné krmící stanice. Pokosová pila je výborný pomocník v každé malé rodinné dílně. Jedná se o pilu, která vždy a za každých okolností drží přesně směr požadovaného řezu. Dřevěné hranoly tedy naměříme na délku 250 mm, což je výška potřebná pro uložení misek na jídlo každého průměrného psa, a nařežeme šest naprosto stejných dílů. Veškeré hrany srazíme smirkovým papírem.

Nyní si vezmeme k ruce dřevěná prkénka a připravíme si díly, které budou tvořit podstavce pro misky. Jejich rozměr závisí na průměru misek, pro které krmící stanici vyrábíme. Prkénko tedy upevníme do pokosové pily a postupně nařežeme čtyři díly, které následně spojíme plátováním do potřebného kříže. Vzhledem k tomu, že chceme, aby hrany přesně doléhaly na stojné hranoly, nebudeme těmto dílům srážet hrany smirkovým papírem.

Plátování je tradiční způsob, jak spojit dřevěné prvky a získat tím opravdu pevný spoj, který bude tvořit nosný prvek pro naše misky. Jedná se o pevné konstrukční spojení, kdy zhotovíme výřezy, jež do sebe navzájem zapadnou. Plátování je rychlé a jednoduché spojování dřeva, které však vyžaduje velice přesné měření, řezání i dlabání.

Plátování je tradiční způsob, jak spojit dřevěné prvky a získat tím opravdu pevný spoj
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Plátování je tradiční způsob, jak spojit dřevěné prvky a získat tím opravdu pevný spoj

Vezmeme si tedy k ruce prkénko a zjistíme jeho přesný střed, jak na délku, tak i na šířku prkénka. Rozměr celkového výřezu odpovídá tloušťce protilehlého prkénka, které následně do vyříznutého místa zapadne. Obě protilehlá prkénka tedy musí být vyříznuta přesně do poloviny jejich hloubky, aby oba komponenty do sebe perfektně zapadly a vytvořily kříž.

Při zhotovování výřezu musíme brát v úvahu i prořez. Vše tedy přesně naměříme a materiál, který přijde následně pryč, obkreslíme tužkou. Pokosovou pilou řežeme do požadované hloubky, a to po obou stranách odstraňované plochy. Ke konečnému zbavení přebytečného materiálu použijeme dláto. Přiložíme ho na spodní stranu odstraňované plochy a jemným poklepáním kladivem na dláto odstraníme přebytečný materiál. Celou akci opakujeme čtyřikrát.

Nyní se pustíme do předvrtání děr pro následné vložení dřevěných kolíků. Pro tento úkon nám perfektně poslouží připravená šablona, která nám pomůže jak v případě předvrtání děr do hranolů, tak i do zplátovaných křížů.

Abychom nemuseli neustále měřit, vložíme postupně do šablony všech šest hranolů a po otočení šablony budeme mít přesně daná místa, kde předvrtat díry. Tak docílíme naprosto shodných míst předvrtaných děr u všech hranolů. Je nutné si uvědomit, že hranoly, které budou umístěny na stranách krmicí stanice, budou mít vždy po dvou dírách, naopak hranoly, ke kterým se ve středové části připevní zplátované kříže, musí obsahovat díry čtyři.

Stejnou šablonu použijeme také pro zplátované kříže. Do šablony musíme navíc vložit zarážku, do níž vsuneme zplátovaná prkénka, a opět budeme mít přesná místa pro předvrtání potřebných děr. Zplátovaná prkénka budou díky tomu perfektně lícovat s dřevěnými hranoly.

Pro zjištění míst, kde předvrtat díry, použijeme šablonu
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Pro zjištění míst, kde předvrtat díry, použijeme šablonu

Plátované spoje nyní musíme spojit lepením. Do výřezů středových prkének naneseme lepidlo, spojíme plátovaná prkénka a lepené místo zatížíme ve svěráku, aby bylo docíleno pevného spoje. Ve chvíli, kdy jsou zplátované kříže zaschlé, použijeme šablonu se zarážkou, kam postupně vložíme oba dřevěné kříže. Předvrtáme vždy po dvou dírách na všech čtyřech stranách kříže.

Díry máme předvrtané a pustíme se do kolíkování. Celá krmicí stanice bude spojena dřevěnými kolíky, které se společně s lepidlem vkládají do předvrtaných děr. Nejprve si vezmeme k ruce dřevěné hranoly a do všech předvrtaných děr vložíme lepidlo společně s kolíkem. Nyní se zaměříme na středovou část stanice, to znamená, že nás zajímají oba středové hranoly a oba zplátované kříže.

Spojíme vždy po jednom středovém hranolu s jedním dřevěným křížem. Vzniknou nám dvě části, které následně propojíme a získáme kompletní středovou část krmicí stanice. V tuto chvíli chybí pouze krajní hranoly, které připevníme k zplátovaným prkénkům, a stanice je na světě. Celé dílo natřeme lazurou, aby se nám perfektně hodilo do interiéru.

Nyní už jen stačí připravit našim mazlíčkům pořádnou hostinu. Kromě oblíbených granulí můžeme misky naplnit např. super prémiovým krmivem pro psy PROMINENT nejrůznějších příchutí. Jedná se o kompletní řadu skvěle vyváženého krmiva pro psy, které se vyznačuje pestrým složením, vyváženým obsahem surovin, ale hlavně vysokým podílem masa. Nejen, že touto stravou přispějeme k lepšímu zdravotnímu stavu našich mazlíčků, ale navíc se jedná o ryze český výrobek, který budou naši čtyřnozí kamarádi milovat.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Podívejte se na video:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 17. 3. 2022, Autor: Beata Boháčová, Profil autora: Beata Boháčová