reklama

Podívejte se, co dokáže Filip vyčarovat z obyčejného šrotu

Kovový šrot je všude kolem nás. Většina lidí by se ho okamžitě zbavila a odvezla na skládku, ale existují jedinci, pro které je kovový šrot materiálem, ze kterého vyrábí nejrůznější věci. Některá díla jsou vyráběna pouze pro radost a plní funkci estetickou, jiná vznikají za určitým účelem. Pan Filip je automechanik, pod jehož rukama se staré díly z aut přemění v nevídané výtvory.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Z kovového šrotu se dají vyrobit nejrůznější věci (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Umění má různé podoby a díla, která spatří světlo světa v dílně Filipa Štrunce, se nemají zač stydět. Úžasné výtvory z vyřazených dílů do auta jsou unikátní nejen svým zpracováním, ale názorně zde vidíme, že žádná věc nemusí přijít nazmar. Spousta z nás by kovový šrot odvezla na skládku. Tento mladý umělec dokáže proměnit starou vyřazenou převodovku či zapalovací svíčky v dílo, které by si doma vystavit každý z nás.

Pro Filipova díla je důležitým bodem jejich konečná povrchová úprava. Např. žralok vyrobený ze staré převodovky byl zpočátku krásně lesklý. Vzhledem k tomu, že toto dílo vzniklo jako pocta potápěčům, měl s konečným vzhledem naprosto jiné úmysly. Cílem bylo dosáhnout efektu, kterým se vyznačují kovové předměty vytažené po mnoha letech z moře.

Zkrátka žralok musel být potažen uměle vytvořenou rzí. Nejprve si tedy vyrobil kompletního žraloka, kterého obrousil, vyžíhal teplem a za pomoci roztoku octa se solí začal čarovat. Díky tomuto speciálnímu roztoku urychlil proces potřebné koroze. V konečné fázi žraloka zastříkl bezbarvým lakem, aby nešpinil.

Homokinetické klouby jsou nedílnou součástí poloosy každého auta
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Homokinetické klouby jsou nedílnou součástí poloosy každého auta

Dalším Filipovým dílem je elegantní lampička. Stojná noha je vyrobena z vačkové hřídele sportovního automobilu. Hřídel je dutá, tudíž není problém tudy protáhnout kabel pro přívod elektrické energie. Podstavec lampičky tvoří vačkové kolo.

Vánoční stromeček z homokinetických kloubů

Aby nám Filip ukázal, že šikovnost je jeho obrovskou předností, pustil se do výroby vánočního stromečku, který bude celý z homokinetických kloubů. Homokinetické klouby jsou nedílnou součástí poloosy každého auta. Díky nim automobil jede a zároveň může i zatáčet. Filip si připravil čtyři klouby, které postupně svaří do jednoho celku.  

Pro svařování použije metodu svařování CO2, což je svařování použitím přídavného materiálu a ochranného plynu. Při svařování musí vždy dbát na bezpečnost a ochranu zdraví při práci, proto má po ruce kuklu, rukavice a nehořlavé oblečení. Ve chvíli, kdy jsou klouby svařené, může se Filip pustit do zbroušení vzniklých svarů. Docílí tím krásného hladkého vzhledu a jemného přechodu jednotlivých svařených dílů. V dalším kroku přijde na řadu barevný vzhled.

Filip svařuje pomocí CO2
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Filip svařuje pomocí CO2

Mladík celý stromeček ožehne plamenem, aby docílil duhového vzhledu. Tím, jak bude jednotlivé homokinetické klouby postupně zahřívat, začíná kalené železo měnit svou barvu. Přechází od žluté až po fialovomodrý odstín. Důležité je však daný kloub zchladit v ten správný okamžik vodou, aby barevný odstín nevyprchal a zůstal konstantní.

Zbarvený stromeček se musí pečlivě ofouknout vzduchem, aby přebytečná voda použitá pro zchlazení nedělala neplechu. V konečné fázi už jen stačí výtvor nalakovat bezbarvým lakem a krásný designový vánoční stromeček je na světě.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Svařováním vytvoříte hotová umělecká díla:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 21. 3. 2022, Autor: Beata Boháčová (text), Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima (foto), Profil autora: Beata Boháčová

Mohlo by vás dále zajímat

Rychlá oprava odlepené podrážky u boty

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Víte, jak rychle opravit například podrážku u obuvi? Dnes už se nepoužívá ševcovský pop, ale speciální vteřinová lepidla.