reklama

Pusťte se také do instalace podlahového topení. Na co si dát pozor?

Zima je ideálním obdobím pro práce v interiéru, a tak se Pepa rozhodl provést pokládku podlahového vytápění v letním sídle. Než se pustí do práce, je nutné místnost důkladně vysát a vytopit. Při provádění hydroizolace by mělo být v místnosti alespoň 10 °C. Potřebný materiál má už Pepa na stavbě, a tak se může pustit do nanášení hydroizolace, do které bude rovnou lepit podlahový polystyren.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Podlahové topení si zvládnete položit i sami (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Na polystyren se pak položí speciální desky určené pod elektrické podlahové vytápění. Důležité je předem si promyslet, v jakém směru se budou tepelné pásy pokládat. Poté se rohože zafixují a vylije se na ně nivelační hmota.

Co budeme potřebovat a čím začít

Před každou prací je důležité vybrat si správný materiál a spočítat spotřebu. To se týká jak množství hydroizolace, lepidla, samonivelační hmoty, tak i podlahového polystyrenu a samozřejmě zvoleného typu vytápění a podlahové krytiny.

Důležité je mít dobře spočítanou i skladbu, tedy výšku výsledné podlahy, všechny vrstvy, které se budou aplikovat. To znamená spočítat si sílu podlahové krytiny, v našem případě to bude vinyl, dále tloušťku nivelační hmoty, sílu topných rohoží a polystyrenových desek. Teprve pak přistoupíme k nanášení první vrstvy, kterou je hydroizolační hmota. 

Před zahájením prací je nutné místnost důkladně vysát
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Před zahájením prací je nutné místnost důkladně vysát

Postup při nanášení hydroizolace

Dokonale promíchaná hydroizolační hmota se na zem nanáší ve dvou vrstvách. Nejprve se aplikuje první vrstva silná 2 mm, která se nechá zaschnout, a až poté se nanáší druhá, stejně silná vrstva. Pracuje se s pomocí zednické lžíce a nejlépe nerezového hladítka. Běžně se hydroizolace proti zemní vlhkosti provádí navařením lepenky, ale dnešní moderní materiály nabízí snazší a dokonalejší možnosti. V našem případě je to použití izolační hmoty, kterou lze natáhnout jednoduše hladítkem.

Jak pracovat s polystyrenem

Polystyren se lepí na horní vrstvu hydroizolační hmoty. Ta se natáhne a upraví hladítkem se zubem a rovnou do ní se lepí podlahový polystyren. Polystyren je dobré naformátovat a desky skládat na vazbu, to znamená střídavě velkou a malou. Během lepení polystyrenu je důležité používat vodováhu a ujistit se, že podklad je rovný. Polystyrenové desky řežeme na potřebnou velikost - například termonožem.

Práce s plastovým hladítkem se zubem a položení první polystyrenové desky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Práce s plastovým hladítkem se zubem a položení první polystyrenové desky

Co předchází pokládce topných rohoží

Topnou rohož vybíráme podle požadované topné plochy, kterou chceme pokrýt. Než se ale pustíme do pokládky, je dobré si udělat plán a nákres půdorysu místnosti. Plánek je možné navolit si také v PC programu - v konfigurátoru. Je dobré si zakreslit i místa, kam se nedávají topné rohože, například pod kuchyňskou linku, sprchový kout, pračku nebo skříně. Vycházíme ze základní šíře rohože, což je většinou 50 cm.

Podle plochy pak volíme délku rohoží. Rohože si do plánku zakreslíme v pruzích. V našem případě máme dvě větve, směr pásu je označen šipkami. Než začneme topné rohože pokládat, měli bychom zkontrolovat, zda dodané zboží skutečně odpovídá danému příkonu. V návodu najdeme záruční list, který je nutné vyplnit. Změříme odpor u všech rohoží, přičemž správné hodnoty (s mírnou tolerancí) najdeme na štítku. 

Příkon a umístění termostatu

Na některé úkony je nutné myslet ještě před pokládkou tepelné izolace. Velmi důležitý je například příkon uváděný ve wattech. Pro koupelny se využívá 160 W, pro obytné místnosti je běžných 100 W a u pasivních domů to může být dokonce jen 80 W. K místu, kde bude umístěný termostat, je nutné předem přivést elektrický kabel.

Lepení podlahových desek

V našem případě použijeme podlahové desky o síle 1 cm, které zabraňují úniku tepla do podlahy. Desky se lepí před pokládkou rohoží. Na jejich lepení je vhodné použít lepicí a stěrkovou hmotu v prášku, které se ředí vodou. Použijeme správné množství záměsové vody, aby vznikla pasta zhruba o konzistenci bramborové kaše. Lepicí směs je nutné důkladně promíchat a nechat chvíli odstát a poté ještě jednou promíchat.

Směs se pak natáhne a rovnoměrně rozetře pomocí zubatého hladítka. Do směsi se pokládají a lepí jednotlivé desky. Opět je důležité desky převazovat, jednu spáru nechat průběžnou, druhou převázat. Než se pustíme do pokládky rohoží, necháme směs minimálně do druhého dne zaschnout.

Pokládka rohoží

Rohože pokládáme v pruzích - vždy 5 cm od kraje, to znamená od zdi. Začínáme pásem rohože, na jejímž konci je připevněný kabel, který povede k termostatu. Natáhneme první pás, rozvineme ho a na druhém konci ustřihneme. Pozor ale na kabel, stříháme pouze tkaninu. Na druhém konci pás otočíme a pokračujeme v rozvinutí pásu v opačném směru, na druhou stranu místnosti.

Tkaninu ustřihneme, pás otočíme a rozvineme v opačném směru
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Tkaninu ustřihneme, pás otočíme a rozvineme v opačném směru

Důležité je dodržet zhruba 5 cm odstup mezi jednotlivými pásy, aby kabely nebyly příliš blízko u sebe. Do topné plochy (mezi dvě rohože) asi 0,5 m od stěny, na které bude termostat, položíme husí krk pro čidlo. Nesmí ale ležet v blízkosti kabelů (viz obrázek). Do husího krku pak zastrčíme čidlo a na jeho konec nasadíme měděnou koncovku.

Po pokládce rohoží znovu změříme odpor a hodnoty zapíšeme do záručního listu. A ještě jedna důležitá věc! Před litím nivelační hmoty je nutné rohože v některých místech a na koncích přilepit, aby se neshrnuly. Pracujeme opatrně s plastovým hladítkem nebo lžící, abychom neprořízli elektrický kabel. 

Topné rohože se po položení zalijí nivelační hmotou
Topné rohože se po položení zalijí nivelační hmotou (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Desky se pokládají a lepí na lepicí a stěrkovou hmotu
Desky se pokládají a lepí na lepicí a stěrkovou hmotu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Zalití rohoží nivelační hmotou

Než se pustíme do míchání nivelační hmoty, je nutné nalepit podél stěn diletační pásku. Pro optimální konzistenci hmoty je důležité správné množství záměsové vody. Na jeden pytel směsi použijeme 5 l vody. Za stálého míchaní postupně přisypáváme směs a mícháme. Necháme stát a po třech až pěti minutách znovu promícháme. Dobře promíchanou směs vylijeme na plochu s rohožemi a válečkem ji rozvrstvíme a odvzdušníme.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického

Podívejte se, jak na to:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 20. 3. 2022, Autor: Beata Boháčová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Běla Nedorostová