reklama

Vchodové dveře by měly zajistit vaši bezpečnost. Jak vybrat ty pravé?

Vchodové dveře musí splňovat několik základních požadavků, a tím nejhlavnějším je, že by měly zajistit vaši bezpečnost. Není tedy možno jako vchodové dveře použít první dveře, které jste zahlédli. Víte, podle čeho a jakých parametrů vybírat bezpečnostní vchodové dveře?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pořiďte si bezpečnostní dveře a zloději nemají šanci (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Nejsou dveře jako dveře

Úkolem dveří je oddělovat prostory a chránit před nezvanými hosty. Mají také funkci okrasnou. Zejména vchodové dveře, které zajišťují, nebo by aspoň měly zajišťovat bezpečnost naši i našeho majetku, musí splňovat v bytech i domech celou řadu kritérií, aby je bylo možno považovat za dveře bezpečnostní.

Nemyslete si, že když máte jako vchodové dveře takové, které jste koupili levně v hobby marketu, nebo dokonce v bazaru, že jste tím zajistili svou bezpečnost. Možná máte pocit, že ano, ale pokud se k vám nějaký ten chmaták dostane, pojišťovna vás rychle vyvede z omylu.

Jak poznat kvalitní bezpečnostní dveře?

Je nutné si všímat právě bezpečnostních prvků na dveřích. Určitě je dobré se odborníků zeptat, zda námi vybrané dveře mají skutečně certifikát bezpečnostních dveří. Ten zaručuje, že takové dveře jsou konstruovány nejen z dřevěného pláště dveří, ale jejich vnitřní prostor je také vyztužen kovovými komponenty. 

Pro bezpečnostní dveře existují třídy 1 až 5. Každá třída je stanovena normou a má svůj bezpečnostní certifikát. 5 je nejvyšší stupeň ochrany, nejběžněji se používá třída 3. Ta nejzákladnější třída nabízí několik jistících prvků, bezpečnostní zámek, nejčastěji rozvorový. Samozřejmostí by měly být i bezpečnostní zárubně a práh. Vnitřní část dveří obsahuje ocelový skelet a oboustranné plechové krytí. Ideální je, když takové dveře mají nejen bezpečnostní funkci, ale také izolují akusticky a tepelně. Zárubně dveří bývají do stěn fixovány chemickou kotvou, která prakticky chrání před jejich vylomením.

Bezpečnostní dveře se dají rozdělit do několika tříd podle stupňů zabezpečení a ochranných prvků
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Bezpečnostní dveře se dají rozdělit do několika tříd podle stupňů zabezpečení a ochranných prvků

O třídu až dvě výše jsou tu pak bezpečnostní dveře, které mají dokonce až 23 jisticích prvků. Kromě výše jmenovaných vlastností jsou také protipožární. Mají například oboustranné pancéřování nebo vícebodový zamykací systém.

Kde budou dveře umístěny a jaké mají rozměry?

  • Bezpečnostní dveře do bytu vedou z bytu na společnou chodbu.
  • Bezpečnostní dveře do domu vedou z domu na ulici.

Standardní dveře mají rozměry 80/197cm, případně 90/197cm. Podle potřeby a přání zákazníka je samozřejmě možné vyrobit dveře atypické společně s atypickými zárubněmi. Taktéž není problém vyrobit místo klasických jednokřídlých dveří dvoukřídlé.

Příslušenství

Moderní doba nabízí chytré technologie. Naši bezpečnost uvnitř bytů či domů můžeme zvýšit i tím, že si pořídíme kameru ke vchodovým dveřím. Díky ní tak ihned zjistíme, kdo stojí ta dveřmi. Taková kamera může být napojena i na integrovaný záchranný systém, především na policii či hasiče. Samozřejmostí by mělo být sledování prostoru u vchodu díky aplikaci v mobilním telefonu nebo na monitoru počítače.

Ještě dnes nalezneme staré bezpečnostní řetízky. Vyměňte je za modernější systém
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Ještě dnes nalezneme staré bezpečnostní řetízky. Vyměňte je za modernější systém

Pokud si nemůžeme dovolit investovat do kamerového systému, měli bychom mít na vchodových dveřích alespoň ono známé panoramatické kukátko. I tímto způsobem se dozvíme, kdo se k nám chystá vejít.

Klasické panelákové dveře, které jsou používány jako vchodové dveře, ovšem bezpečnostní prvky nesplňují ani omylem. Je známo, že tyto dveře jsou vyráběny ze dvou desek a dřevěného rámu. Vnitřní prostor dveří je vyplněn kartonem a vzduchem. Pokud máte takové dveře u svého bytu, nebo dokonce domu, snažte se je co nejdříve vyměnit za opravdu dobré bezpečnostní dveře.

Nespoléhejte se jen na dobrý zámek, využijte i další zabezpečení vašich dveří
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Nespoléhejte se jen na dobrý zámek, využijte i další zabezpečení vašich dveří

Zámek

Dveře, které dokáže průměrně zdatný zloděj překonat pomocí běžného nářadí, nebo je i zvládne vykopnout, určitě mezi bezpečnostními dveřmi neobstojí. Základním principem tak musí být to, aby bezpečnostní dveře nepodlehly hrubé síle a nebylo možno je žádným způsobem překonat. Také zámek musí mít bezpečnostní znaky, a pokud nemáme originální klíč, nesmí být možné takové dveře odemknout a otevřít. Ideální je tzv. trezorový zámek. Ten je stavěn jako složitý systémový mechanismus a klíč k takovým dveřím se nedá ani okopírovat, ani vyrobit bez dalších ochranných prvků. 

Zamykání je koncipováno nejen klasicky do zárubní, ale také do podlahy a překladu nade dveřmi
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Zamykání je koncipováno nejen klasicky do zárubní, ale také do podlahy a překladu nade dveřmi

Ještě dnes (zejména u starších lidí) nalezneme bezpečnostní řetízky, kterými své vchodové dveře zajišťují proti nečekané návštěvě. Upřímně řečeno, tyto řetízky jako samostatná ochrana většinou hrubé síle podlehnou. A pokud nemáme minimálně kvalitní bezpečnostní zámek a vyztužené dveře ocelovými pláty, je nám takový řetízek opravdu k ničemu. Vždy, když budeme měnit vchodové dveře za dveře bezpečnostní, musíme provést komplexní výměnu včetně zárubní a dalších prvků. 

Jednou ze zásad je mít opravdu kvalitní bezpečnostní zámek s několikanásobným jištěním
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Jednou ze zásad je mít opravdu kvalitní bezpečnostní zámek s několikanásobným jištěním

Časté chyby a nešvary

Velmi častou chybou je domnívat se, že pokud máme bezpečnostní dveře, nemusíme je vlastně zamykat a postačí, pokud je přibouchneme. Dveře, které mají trezorový zámek a několikanásobné jištění, vám poslouží jen tehdy, pokud jsou zamčené. Zamykání je koncipováno nejen klasicky do zárubní, ale také do podlahy a překladu nade dveřmi. Dává nám to tak jistotu, že pokud by se zlodějům povedlo překonat zámek a poškodit zárubně, podlahové a horní jištění překonat jen tak nedokážou.

Ideální je tzv. trezorový zámek
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Ideální je tzv. trezorový zámek

Není také nutné (a je to častým nešvarem) informovat své okolí o tom, že odjíždíme například na dovolenou. Můžeme tím nevědomky dát signál, že náš byt či dům zůstane opuštěný, a tudíž je možné zkusit štěstí a vyloupit jej. Měli bychom se naučit dávat fotografie a videa z dovolených či jiných akcí, které nás odvedou mimo domov, až teprve tehdy, když už jsme zase fyzicky doma.

Spočítejte si někdy, v jaké cenové relaci máte doma svůj majetek, a položte si otázku, zda se vám vyplatí či nikoliv pořídit si bezpečnostní vchodové dveře, které vám tento majetek spolehlivě ochrání. Pokud investujete několik tisícovek za minimálně základní řadu bezpečnostních dveří, bude váš spánek i odjezdy mimo domov o poznání klidnější.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Publikováno: 3. 4. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com), Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima (foto), Profil autora: Martina Pilzová