reklama

Velikonoční pomlázku snadno upletete i z pedigu nebo bužírky. Připravte se na největší koledu široko daleko!

Řešíte, zda koupit nebo si uplést pomlázku? Pokud chcete oslnit netradiční pomlázkou, zkuste si uplést vlastní dlouhou pomlázku z pedigu nebo bužírky s josefínským uzlem na konci. S trochou trpělivost ji zvládnete i s přípravou do hodiny.

i (Zdroj: Silva Pokorná)
Sami si můžete uplést zajímavou pomlázku z pedigu nebo bužírky (Zdroj: Silva Pokorná)

Pedig je dlouhé měkké proutí. Stačí ho namočit jenom na pár minut a můžete hned pracovat. I když to vypadá komplikovaně, s trochou soustředění zvládnete uplést nepomlázkově vypadající pomlázku, která se pletla pravděpodobně v 70. letech minulého století. Ať už chodíte jenom po návštěvách nebo chcete mít v ruce vlastní pomlázku - touto určitě oslníte. A dlouhý konec můžete ještě snadno svázat do jednoduché smyčky, za kterou se vám bude pomlázka velmi pohodlně držet.

Co budete potřebovat

  • 4 pedigové pruty 2,5 mm (180 cm a delší)
  • košíkářské nůžky a šídlo
  • zahradnický nebo jiný pevnější drát
  • kýbl s teplou vodou na namáčení prutů
  • větší ručník na kolena
  • případně kolíčky na prádlo

Pruty nejdříve na 10 minut namočte smotané do teplé vody. Pedig se musí nasát vodou, ale nepotřebuje dlouhé hodiny jako vrba a jiné proutí. Pruty vyjměte z vody, jemně osušte, aby zbytečně nekapaly, a můžete začít pracovat. Jako první je položte vedle sebe, uprostřed ohněte a vytvořte smyčku. Pruty držte neustále tak, aby vedly těsně vedle sebe a nekřížily se přes sebe.

Vytvořte smyčku ze čtyř prutů
i (Zdroj: Silva Pokorná)
Vytvořte smyčku ze čtyř prutů

V dalším kroku vezměte pruty, které vedou spodem, otočte o 180° a veďte je pod celou smyčkou na druhou stranu ven. Na obrázku jsou to spodní pruty vedené zprava doleva a pod smyčkou zpátky doprava a ven. Celou dobu udržujte pruty vedle sebe naplocho a bez křížení. Pro usnadnění práce si je můžete stejně jako na obrázku přilepit na podložku lepicí páskou a vést potřebným směrem po jednom. Snadněji tak udržíte pruty vedle sebe.

Protáhněte svazek pod smyčkou ven
i (Zdroj: Silva Pokorná)
Protáhněte svazek pod smyčkou ven

Pak vezměte druhý svazek prutů a veďte je druhou stranou. Postupně proplétejte smyčkou směrem na druhou stranu a ven tak, aby se do sebe celá vazba zaklínila. V našem případě je to levý svazek vedený doprava, pak pod koncem prvního svazku směrem nahoru, přes základní smyčku vrchem, pod středovou smyčkou levého svazku směrem doleva a dolů. Na konci opět horní části základní smyčky směrem dolů a nakonec svazek protáhněte levou smyčkou směrem dolů. Opět se vám bude lépe pracovat, když povedete pruty po jednom.

Druhý svazek protáhněte opačným směrem
i (Zdroj: Silva Pokorná)
Druhý svazek protáhněte opačným směrem

Pak si volné konce přidržte u sebe pod vytvořeným uzlem, jednotlivé smyčky a pruty ještě upravte, pokud se vám vazba uvolnila. Smyčky vycentrujte a jednotlivé pruty uspořádejte správně a naplocho. Až budete s výsledkem spokojeni, svažte oba konce k sobě pomocí zahradnického nebo jiného vhodného drátu a konec ustřihněte. Teď můžete odlepit lepicí pásku, další pletení se vám bude dělat pohodlněji na klíně.

Svažte konce k sobě drátem
i (Zdroj: Silva Pokorná)
Svažte konce k sobě drátem

Před samotným pletením ocásku pomlázky si dlouhé volné konce smotejte a na 10 minut opět nechte nasát vodou v kýblu. Pokud by pruty zůstaly proschlé, mohly by se vám krabatit nebo přímo lámat. Pruty si průběžně namáčejte i při práci, jinak nemusíte dosáhnout rovnoměrného výpletu a hůř se vám budou ohýbat na správné místo. Aby se vám práce při namáčení nerozpadla, pomáhejte si kolíčky na prádlo. Na klín si můžete dát ručník. Pletení ocásku je jednoduché, opakuje se jeden krok na obou stranách, jenom zrcadlově.

Zapleťte osm prutů postupně do sebe
i (Zdroj: Silva Pokorná)
Zapleťte osm prutů postupně do sebe

Položte si smyčku na klín a pleťte směrem od sebe. Rozdělte si pruty na 4 a 4 po každé straně. Uchopte svazky každý do jedné ruky a můžete začít plést. Vždy první prut z kraje veďte na druhou stranu, druhý svazek rozdělte na polovinu a mezi nimi veďte tento prut směrem dolů, mírně ho zalomte, otočte na spodní straně směrem zpátky, odkud jste ho vyvedli, a přidejte ho zpátky k jeho původnímu svazku.

Teď nebude na vnější straně, ale na vnitřní straně svazku. To samé udělejte s krajním prutem na druhé straně, veďte ho horem na druhou stranu, protáhněte uprostřed na protějším svazku, veďte ho směrem dolů, jemně ho zalomte (prut musí pořád pružit, ne se zlomit), otočte zpátky k jeho původnímu svazku a přidejte na konec svazku, tedy uvnitř výpletu.

Na konci omotejte rukojeť
i (Zdroj: Silva Pokorná)
Na konci omotejte rukojeť

Předchozí kroky opakujte, až se dostanete na konec nebo na vámi požadovanou délku. Ze začátku bude tento výplet vypadat zmateně a nesouměrně, ale po několika krocích už dostane jasný tvar a v pletení budete mít lepší přehled. Snažte se držet neustále levý svazek v levé ruce a pravý svazek v pravé ruce, aby se vám pruty nepomíchaly. Pokud uděláte chybu, poznáte to v nepravidelnosti výpletu, chybu bude vidět.

Na konci můžete pruty svázat pomocně drátem. Na závěr založte kratší kus namočeného pedigu mezi pruty, omotejte několik centimetrů napevno kolem všech prutů. Na konci opět protáhněte prut mezi pruty z výpletu, pořádně utáhněte a zbylé konce ustřihněte. Konce z výpletu nechte asi 6 cm dlouhé.

Zdroj informací: autorka článku

Jak se plete z proutí? Inspirujte se zde:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 4. 4. 2022, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná