reklama

Skvělý tip na rychlé řezání polystyrenu

Polystyren se dá řezat kdečím – odlamovacím nožíkem, kuchyňským nožem, pilkou apod. Všechny tyto způsoby ale mají svoje nevýhody. Například odlamovací nůž se při řezu silnějšího polystyrenu ohýbá, a hrany tak nejsou kolmé. Kotoučová pila zase hodně práší a polystyren máte po celé dílně.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Řezání polystyrenu jde s vyhřívaným nožem velmi snadno (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Vyčesávat z vlasů kuličky polystyrenu také není nic příjemného. Ideálním pomocníkem je proto vyhřívaný nůž.

Dělicí čáru si nejprve narýsujte
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Dělicí čáru si nejprve narýsujte

První krok při řezání polystyrenu elektrickým nožem je stejný jako u všech jiných způsobů – řezaný díl si musíte dobře rozměřit. Pro rýsování na měkkém materiálu se výborně hodí obyčejné fixy. Důležité je, abyste při řezání vyhřívaným nožem připočítali k naměřené délce úbytek materiálu, který si nůž vezme – jsou to zhruba 3 až 4 mm.

Nůž má ocelovou patku, o kterou ho můžete při práci opřít
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nůž má ocelovou patku, o kterou ho můžete při práci opřít

Drobnou nevýhodou elektricky vyhřívaného nože je to, že k jeho napájení potřebuje zásuvku na 230V. Takže na stavbě se bude určitě hodit prodlužovačka. A dále – nůž sice projíždí polystyrenem jako po másle, ale roztavená hmota značně zapáchá. Proto řežte venku nebo alespoň v pořádně větrané místnosti. Snažte se stát bokem kouře nebo použijte respirátor.

Nevýhodou je šířka řezné čáry. Ta je zhruba 5 mm
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nevýhodou je šířka řezné čáry. Ta je zhruba 5 mm

Samotné řezání polystyrenu vyhřívaným nožem jde velmi snadno. Řezat můžete přímky i křivky. U přímek se hodí lať, o kterou si při řezu nůž opřete. Snažte se ho držet kolmo k řezu. Elektricky vyhřívané nože se dají koupit v mnoha provedeních – liší se délkou i příkonem. Čím je vyšší, tím rychleji se nůž nahřeje. Užitečnou funkcí je pojistka, která zabrání přehřátí nože, a tím pádem i jeho zničení.

Některé termické nože na řezání polystyrenu obsahují plynulou regulaci teploty – tu si můžete nastavit například podle tvrdosti řezaného materiálu nebo jeho tloušťky. A ještě jedno důležité upozornění – nůž má teplotu kolem 500 °C. Proto s ním manipulujte opatrně, ať se nespálíte nebo nezpůsobíte požár.

Vyzkoušejte pásovku

Pokud se vám nechce utrácet za nůž na polystyren a máte doma pásovou pilu, můžete ji použít. Pásová pila na dřevo má totiž velkou výhodu v tom, že na rozdíl od kotoučové pily nevytváří při práci polystyrenový prach. Přesněji řečeno – z řezu se samozřejmě práší, ale je to snesitelné. Pilu navíc můžete připojit k odsávání, které částečky polystyrenu dokáže zachytit. Výhodou pásovky je rychlý řez a také výška řezu. Běžné hobby pásové pily zvládnou řezat až patnáct centimetrů na výšku, a to pro většinu izolačních prací dostačuje.

Pokud máte doma pásovou pilu na dřevo, zkuste ji klidně použít
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Pokud máte doma pásovou pilu na dřevo, zkuste ji klidně použít

Tip pro nadšené kutily:

Dříve si kutilové vyráběli řezačky na polystyren svépomocí. Dodnes umí krásné pily vyrobit například modeláři, kteří s polystyrenem běžně pracují a potřebují vyřezávat složité křivky. Princip je jednoduchý – jemným odporovým drátem prochází proud, který ho nahřeje na požadovanou teplotu. Chce to hodně laborování – s velikostí proudu i tloušťkou drátu. Určitě to vyžaduje radu odborného elektrikáře.

Polystyren můžete i brousit

Polystyren se dá dobře tvarovat broušením. Nejlépe se k tomu hodí mřížka, která se používá k broušení sádrokartonu. Brusným papírem na dřevo můžete hrubě opracovaný povrch pouze doladit. Při broušení polystyrenu vzniká hodně prachu, proto pracujte v dobře větraném prostřední a s respirátorem.

Zdroj informací: pořad Minutový manžel

Osedlejte si vykružovací korunku:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 6. 4. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč