reklama

Jak vyrobit z kovu a dřeva kontejner k pracovnímu stolu

Líbí se vám kombinace kovu a dřeva? Pak ji můžete využít při svém novém kutilském projektu – stavbě kontejneru pod pracovní stůl. V následujícím textu vám krok za krokem ukážeme, jak postupovat. Budete potřebovat jekly, dřevěné desky, pilu na železo i na dřevo a vrtačku. Na závěr si skříňku ošetříme kovářskou barvou a lněným olejem, aby dlouho vydržela.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Výroba kontejneru pod pracovní stůl je výzvou pro každého kutila (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

První krok: Kostra kontejneru bude ocelová. Využít můžete jekly 35 x 35 mm, tloušťka stěny 3 mm, aby byla konstrukce masivní. Rozměry skříňky záleží na vás. Zkuste využít každý centimetr místa pod pracovním stolem, kam přijde nakonec kontejner zasunout. Kovový rám skříňky musíte svařit buď invertorem, nebo CO2 svářečkou.

Držet bude oboje, s „céóčkem“ se ale pracuje líp. Důležité je dodržet pravoúhlost všech spojů – k tomu se výborně hodí magnetické úhelníky, které svařované dílce zajistí v požadované poloze. Na dělení materiálu vezměte obyčejnou úhlovou brusku nebo pásovou pilu na kov. Rohy řežte pod úhlem 45 °.

Sváry je třeba důkladně zabrousit
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Sváry je třeba důkladně zabrousit

Druhý krok: Všechny sváry, a to i ty koutové, je potřeba pořádně obrousit. Tady přijde na řadu opět úhlová bruska s brusným kotoučem. K ocelové konstrukci je potřeba připevnit držáky na uchycení desek. K jejich výrobě stačí obyčejná pásovina, do které navrtejte otvory pro šrouby. Díry upravte záhlubníkem nebo větším vrtákem, aby do nich šly hezky zasunout hlavičky vrutů. Opět platí, že všechny řezy i sváry je nutné upravit bruskou.

Magnetický úhelník- šikovná pomůcka, která drží dílce v pravém úhlu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Magnetický úhelník - šikovná pomůcka, která drží dílce v pravém úhlu

Třetí krok: Teď, když máte hotovou kovovou kostru kontejneru, můžete začít s přípravou dřeva. Je jedno, jaké zvolíte – dub, smrk nebo borovici. Dub je dražší, ale pevnější a trvanlivější. Hlavně do dílny může být dobrou volbou. Pokud doma, ani nikde u kamaráda nemáte hoblovku, kupte si rovnou dubové spárovky. Na požadovaný rozměr si je můžete nařezat maflíkem nebo ruční kotoučovou pilou. Rozměr volte tak, aby šly desky snadno vložit do kontejneru. Nechte si na každé straně malou vůli (zhruba 1 mm), dřevo bude „pracovat“, tak je třeba mu nechat místo.  

Formátování desek na kotoučové pile
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Formátování desek na kotoučové pile

Čtvrtý krok: Ocelový rám máte připravený, dřevěnou výplň také, teď zbývá vyrobit dvířka. Opět budou z masivu. Menší dvířka mohou být vyrobena přímo ze spárovky, větší by měla mít svlak – je to dřevěný hranol zapuštěný do spárovky, který zajistí, že se dřevo nebude kroutit. Jeho výroba není úplně jednoduchá. Pro naše účely ho vyrábět nemusíte – dvířka budou mít rozměry zhruba 40 x 25 cm, tam se ještě obejdete bez svlaku.

Případně můžete dvířka ze zadní strany zpevnit ocelovým profilem. Panty zvolte klasické - miskové, a to ve variantě „vložené“, což znamená, že křídla dvířek budou zapuštěná v ocelovém rámu. Otvory pro misky vyvrtejte sukovníkem o patřičném průměru. Samotné panty pak přijdou do dřeva přišroubovat vruty. Jestliže pracujete s dubem nebo jiným tvrdým dřevem, doporučujeme otvory pro vruty předvrtat malým vrtákem.

Panty přijdou zasadit do vyvrtaných otvorů a zajistí se dvěma vruty
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Panty přijdou zasadit do vyvrtaných otvorů a zajistí se dvěma vruty

Pátý krok: Než dřevěnou výplň přišroubujete do ocelové konstrukce, je dobré všechny díly opatřit barvou. Na kov se skvěle hodí takzvaná kovářská barva, která dlouho vydrží, dobře se roztírá a vytváří litinový efekt. Samotné dřevo můžete ošetřit například lazurou, ještě lepší je ale lak nebo vosk. Například lněný olej krásně zvýrazní strukturu dřeva – to je důležité hlavně u dubu, kde kresba není příliš výrazná.

Šestý krok: Blížíme se k závěru. Teď přijde na řadu kompletace kontejneru. Všechny dřevěné díry přišroubujeme do úchytek ocelové konstrukce, a to zevnitř, aby šrouby nebyly zvenku vidět. Pokud jste v předchozích krocích postupovali správně, mělo by všechno pasovat. Na dno kontejneru namontujte kolečka, aby s ním šlo dobře manipulovat. Doporučujeme kolečka otočná a alespoň dvě zadní v brzděném provedení. Dvířka kontejneru ještě zbývá doplnit ručkami. Zkuste použít kovové, aby se ke svařované konstrukci hodily. Teď máte hotovo.

Lak zvýrazní strukturu dřeva
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Lak zvýrazní strukturu dřeva

Tipy:

Malá, ale šikovná, a hlavně univerzální pásová pila na kov a plasty je SCHEPPACH MBS 1100. V pohodě s ní přeříznete tlusté jekly i pásovinu. Její obrovskou výhodou je, že pila může fungovat jako stacionární stroj i mobilní pásovka – jednoduše ji odmontujete ze stojanu a můžete jí nahradit třeba flexu. Kromě toho má také praktické LED osvětlení řezné plochy a plynule nastavitelnou rychlost řezání – ta se hodí například pří dělení umělých hmot nebo hliníku. Na výšku přeřízne pila 127 mm.

  • Spodní výplň kontejneru nemusí být z drahého masivního dřeva. Protože jde o nepohledovou část, můžete použít například zbytky OSB desek nebo dřevotřísky.
  • Zkuste k řezání ocelových profilů použít pásovou pilu na kov. Její řez je tišší než v případě flexy, nevytváří jiskry a zvládne proříznout větší profily.
  • Otvory v oceli, kam přijdou vruty pro uchycení masivních desek, vyvrtejte o milimetr větší, než je průměr samotného vrutu. Zajistíte tak dilataci dřevěných dílců.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického

Podívejte se, jak položit podlahu:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 8. 4. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč