reklama

Jak opravit vypadlé čelo šuplíku komody z lamina?

Vypadlé čelo šuplíku komody z lamina je velmi nepříjemná věc. S laminem, zvlášť pokud bylo už dost namáháno, se pracuje obtížně, protože má tendenci se vydrolovat v místech vrtání nebo řezu. Jak takový poškozený díl spravit?

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nábytek z lamina je potřeba občas opravit (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pokud nám například vypadne čelo šuplíku, máme dvě možnosti. Buďto nevydržely lepené spoje, a to je ten horší případ, anebo pouze povolily spojovací zámečky. 

Vyjměte zbytek rozbitého šuplíku
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vyjměte zbytek rozbitého šuplíku

Většina kusů nábytku z lamina je stavěna nejen pomocí kolíků. Tyto spoje bývají napevno lepené, ale mají ještě v některých částech kovové spoje, tzv. zámečky, kterými se díly utahují. A tyto zámečky vlivem tření mají tendenci povolovat. Pokud tomu tak je a nám jednoho krásného dne zůstane čelo šuplíku s madly v ruce, postačí, když si celý šuplík vysuneme. Jestliže máme šuplík na pojezdy, je nutné pojezdy odšroubovat a znovu sestavit dohromady.

Obvykle se totiž stane, že držíme v ruce čelo šuplíku, tělo je povytaženo a dno šuplíku upadne úplně. Šuplík tedy znovu sestavíme (dáváme pozor, abychom měli zámečky v otevřené poloze), nezapomeneme nasadit dno přesně do drážek, zámečky znovu pevně dotáhneme a zamkneme. 

Horší situace nastane, když se nám povede vylomit kolíkový spoj. Zde bude potřeba šuplík rozebrat na prvočinitele a odhalit poškozený kolík. Ten potom musíme odstranit z otvoru. Pokud je napevno přilepený, bude potřeba jej odvrtat a nahradit novým, který opět podlepíme truhlářským lepidlem. Kolík, který je jen nasazený, zvládneme vyjmout z otvoru kleštěmi. Následně šuplík složíme a zamkneme pojistné zámečky.

Nezapomeňte nasadit dno
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nezapomeňte nasadit dno

A co s poškozeným povrchem lamina? Popraskaný povrch můžeme zkusit obrousit a ideálně přetáhnout novou vrstvou nebo přestříkat barvou ve spreji. Jestliže si na takovou práci netroufáme, nabízí se navštívit nejbližší truhlárnu, kde s laminem pracují. Zde vám budou schopni povrch poškozeného nábytku opravit, případně vyměnit. Variantou "znouzectnost" je přelepení povrchu např. samolepicí tapetou. 

Zámečky povolte a odšroubujte i pojezd, po sestavení šuplíku je zase utáhnete
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Zámečky povolte a odšroubujte i pojezd, po sestavení šuplíku je zase utáhnete

Vylomený kus lamina lze také spravit, minimálně tak, aby držel. Povrch ale bude bez dalších oprav viditelný a působit jako narušený. Vylomené části se dají spravit pomocí dvousložkového lepidla, které si v přesném poměru namícháme. Oba zlomené díly lepidlem slepíme. Opět pak bude potřeba poškozenou část přebrousit dohladka a přestříkat barvou nebo zkusit přetáhnout páskou na hrany desek z lamina.

Lamino

Lamino je někdy označované také jako LTD. Jádro lamino desek tvoří DTD dřevotříska, která je polepená laminovacím papírem, a ten je zase zalitý melaminovou pryskyřicí.

Tento materiál patří asi současně k nejpoužívanějším materiálům ve výrobě nábytku. Je cenově dostupný, navíc je k mání v mnoha dekorech a nabízejí ho téměř všichni výrobci nábytku jako levnější variantu masivu a dalších dražších nábytkových dílů. 

Lamino má celou řadu výhod, ale bohužel také nevýhod. Lamino je například otěruvzdorné nebo odolné proti krátkodobé vlhkosti. A zde je už ale potřeba zpozornět. Otěruvzdornost se vztahuje na běžné ošetřování nábytku vlhkým hadříkem při stírání prachu a nečistot. Zásadně totiž lamino nesmíme vystavit dlouhodobému působení vlhka. Dřevotříska, jak je známo, při dlouhodobém kontaktu s vlhkem má tendenci bobtnat a plesnivět.

Desky z lamina mají mnoho výhod i nevýhod
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Desky z lamina mají mnoho výhod i nevýhod

 Lamino je ale tvrdší než masiv. Což má tu výhodu, že povrchové poškození běžným užíváním téměř nepřichází v úvahu. Pokud ale chceme mít nábytek, který něco vydrží, musíme dbát na dostatečnou tloušťku desek. Ideální jsou desky o síle 18 mm. Na trhu jsou k dostání i desky 16 mm, které samozřejmě pro výrobu nábytku poslouží také dobře, pokud jsou ovšem vyrobeny z kvalitního materiálu. Tyto slabší desky z lamina bychom měli nejvíce používat na nenamáhané díly nábytku, jako jsou dna šuplíků nebo záda skříní. Při výrobě korpusů použijeme raději desky 18 mm.

Protože hrany desek z lamina jsou "otevřené", je potřeba je zakrývat páskami. Ty se dají na trhu opět jednoduše sehnat v mnoha dekorech i rozměrech. Je s nimi jednoduchá práce, protože na sobě mají vrstvu lepidla, které se uvolňuje při kontaktu s teplem. Tyto pásky tedy zažehlujeme na hrany lamino desek pomocí obyčejné žehličky. Samozřejmostí je, že nepoužijeme program napařování.

Hranící pásky na desky lamina
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Hranící pásky na desky lamina

Časté problémy s nábytkem z lamina

Lamino bohužel není tak "nesmrtelné" jako nábytek z masivu. Zejména některými chorobami trpí pravidelně:

  • vylomený kolíkový spoj
  • vypadlé díly (např. čelo nebo dno šuplíků, záda skříní)
  • popraskaný povrch
  • vylomený roh

Zdroj informací: pořad Minutový manžel, nabytek-dnes.cz

Podívejte se na video z opravy:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 8. 4. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o., Depositphotos (https://cz.depositphotos.com) (foto), Profil autora: Martina Pilzová