reklama

S rozbitou botou nemusíte hned do opravny, zkuste si ji opravit

Najít dnes dobrého ševce je, jako když hledáme jehlu v kupce sena. Proto se vyplatí některé drobné opravy obuvi realizovat svépomocí. Jde třeba o takzvané „žraloky“ na podrážce nebo poškozené podpatky dámských lodiček. K práci nebudete potřebovat žádné speciální vybavení. Určitě si ale opatřete kvalitní kontaktní lepidlo.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Jednoduchou opravu boty zvládnete i doma (Zdro:Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak na žraloka

Odlepená podrážka neboli žralok je nejčastější poruchou obuvi. Přitom její oprava není nijak náročná. Potřebovat budete brusný papír, pár svěrek a kvalitní lepidlo. Nejprve je nutné odstranit zbytky starého lepidla. Povrch, který budete lepit, je vhodné zdrsnit brusným papírem. Důkladně očistěte prach a všechny nečistoty z obuvi, jinak snížíte přilnavost lepidla.

Lepidlo se nejlépe nanáší starým štětcem
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Lepidlo se nejlépe nanáší starým štětcem

Teď můžete nanést kontaktní lepidlo. To se aplikuje na jednu lepenou plochu – hned poté, co ho nanesete, přitiskněte druhou lepenou plochu, oba díly od sebe zase oddělte a nechte zhruba deset minut odvětrat. Zkontrolujte, zda se lepidlo rozlilo do všech částí lepené podrážky. Až po odvětrání lepidla můžete k sobě díly opět přitisknout, tentokrát už napevno.

Spoj poté zafixujte připravenými svěrkami. Pokud je nemáte, můžete použít i svěrák – jeho čelisti podložte kouskem dřeva, aby se kovové čelisti svěráku neotiskly do obuvi. Po vytvrzení lepidla, což trvá zhruba 24 hodin, je oprava hotova.

Lepidlo musí být na celé ploše podrážky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Lepidlo musí být na celé ploše podrážky

Oprava podpatku

Pokud se manželce ošoupal spodní díl podpatku, můžete si u ní udělat „očko“ a botu jí opravit svépomocí. Jedná se o patník – poslední vrstvu podpatku. Obvykle jde o tvrdou gumu, která je do podpatku zaražena na čep. Stačí vzít štípací kleště, uchopit patník a viklavým pohybem ho z podpatku vytáhnout. Nebojte se zabrat – chce to trochu síly.

Patník je poslední částí podpatku. Zatlouká se na čep nebo hřebíčky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Patník je poslední částí podpatku. Zatlouká se na čep nebo hřebíčky

Náhradní patník si můžete opatřit přímo u ševce, v opravně obuvi nebo na internetu. Důležité je, aby tvarem odpovídal originálnímu kousku. Patník jemně zatlačte do otvoru v podpatku. Pak botu pevně uchopte mezi stehna a citlivými údery ocelového kladívka ho zatlučte do podpatku. Pokud to nejde, můžete si botu položit na kopyto a podpatník zatlouct až potom. Jako kopyto poslouží dřevěný hranol upnutý ve svěráku.

Patník se zarazí kladívkem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Patník se zarazí kladívkem

Důležitá je řádná péče

Aby vám obuv co nejdéle vydržela, musíte se o ni řádně starat. Už samotné nazouvání přes patu je problematické, protože časem se takto bota poškodí. Pak nezbývá, než navštívit opravu obuvi. Důležitá je také péče o svršek, což se týká hlavně kožené obuvi. Základem je kůži naimpregnovat, aby se do ní vsákla mastnota. Další ochrannou vrstvu tvoří vosk, který odpuzuje vodu a zvyšuje elasticitu kůže.

Zvláštní péči si vyžaduje goretexová obuv. I ta se musí impregnovat, k tomu ale slouží speciální impregnační spreje. Membránu rozhodně neošetřujte přípravky, které jsou určeny k péči o kožené boty. Jinak byste její funkci podstatně omezili.

Pravidelně vyměňujte vložku obuvi, a to nejen z hygienických důvodů, ale také kvůli delší životnosti podpatní části boty. Moderní vložky patní část boty zpevňují, a přispívají tak k její delší životnosti. U pohorek mažte tukem kovové přezky na tkaničky – omezíte tak jejich korozi.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Podívejte se, jak si ušít vlastní body:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 10. 4. 2022, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Depositphotos (https://cz.depositphotos.com), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč