reklama

Jaký kámen vybrat na dlažbu pod pergolou a jak ji položit

Dlažba z přírodního kamene je krásným prvkem, vhodným zejména pro venkovní úpravy. Štípaným přírodním kamenem lze vydláždit chodníky, terasu, podlahu pod pergolou nebo obložit krb. I když cena přírodního kamene je vyšší než u jiných materiálů, kamenná podlaha vydrží na celý život. Jaký kámen vybrat a jak jej položit v zahradě či pod pergolou?

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Štípaný přírodní kámen je krásný v zahradě i pergole (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Přírodní kámen nevyžaduje navíc žádnou speciální úpravu ani údržbu. Drží teplo naakumulované během dne ze slunce až do večerních hodin. Kutil Pepa Libický se rozhodl zkrášlit a zrenovovat sezení pod pergolou. Měnit bude starou betonovou - zámkovou dlažbu, do které už prorůstají plevele a mechy, za novou z přírodního kamene. Zvolil takový kámen, který bude ladit s nábytkem a veškerými doplňky pod pergolou. Přinášíme tedy postup a rady, které vám jistě pomohou při odstraňování staré dlažby i pokládce nové. 

Příprava podloží

Nejprve je nutné odstranit původní dlažbu, odřezat zbytky starých trámů a jiných částí, které už nebudou sloužit. Také je třeba celý prostor vyčistit, vykopat prorůstající kořeny a mechy a zpevnit štěrkem podloží, pokud je nestabilní. Prostor připravený pro dláždění si vyměříme, abychom věděli, kolik materiálu objednat.

Nejprve je třeba odstranit starou dlažbu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Nejprve je třeba odstranit starou dlažbu

Výběr kamene

Je mnoho možností, kde přírodní kámen koupit. Objednat ho lze i přes internet, což ale nedoporučuji. Je lépe kámen vidět v reálu a vybrat si nejen materiál, ale i odstín. Podle toho se můžeme snáze rozhodnout. Kámen lze zakoupit ve stavebninách a také přímo v lomu, kde se těží, a odvézt si ho nebo objednat s dovážkou. Mezi nejčastěji používané a oblíbené materiály patří pískovec, rula, porfyr, andezit nebo kvarcit a další druhy přírodního kamene.

Příprava materiálu a podloží

Nejprve si změříme prostor, který budeme dláždit, a spočítáme množství potřebného materiálu. Pod novou, kamennou dlažbu budeme potřebovat kari síť, která slouží k vyztužení betonové plochy. Ideální je síť s průměrem drátu 4 mm, s oky 15 x 15 cm.

Kari síť lze podle potřeby stříhat i svařovat. Síť rozložíme po částech na celou plochu, kterou budeme betonovat. V místech, kde chybí nebo přebývá, ji odstřihneme a upravíme. Síť lze stříhat ručními nůžkami na kov nebo řezat rozbrušovačkou s kotoučem na železo.

Míchání nebo dovážka betonu

Pokud si necháme dovézt namíchaný beton, je dobré si připravit plachtu a beton na ni vysypat. V horkých letních dnech je ideální přikrýt i beton plachtou, aby na slunci nevysychal a neztvrdl. Než ho spotřebujeme, měli bychom ho pravidelně kropit vodou.

Pokládaní kari sítě pro vyztužení betonové plochy
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Pokládaní kari sítě pro vyztužení betonové plochy

Beton rozvážíme v kolečku, postupně ho sypeme na celou plochu pokrytou kari sítí a hráběmi rovnoměrně rozhrnujeme. Je důležité, aby síť neležela přímo na zemi. K tomu slouží distanční plastové podložky, které se pod síť vkládají, nebo stačí síť po rozhrnutí každé vrstvy betonu nadzvednout a lehkým pohybem prosypat beton i pod ni. Aby byl beton v rovině, můžeme ho shrnout vodováhou a přebytky odházet stranou.

Kameny pokládáme na řidší vrstvu betonu, aby dobře držely
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Kameny pokládáme na řidší vrstvu betonu, aby dobře držely

Než začneme dláždit, připravíme si řidší beton, kterým zalijeme povrch hotového podkladu. Případně jím každý kámen ještě při pokládce podmázneme, aby kameny v betonu pevně držely. Tam, kde je nutné je odseknout a dotvarovat, použijeme na odlomení zednické kladívko. Odlomené kousky můžeme použít v místech, kde vznikl prostor v dlažbě. Pro upevnění kamene v betonu používáme gumovou palici, kterou poklepeme každý kámen. Dlažbu pak necháme zaschnout minimálně do druhého dne, ale ještě lépe - dva dny.

Spárujeme suchou maltou
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Spárujeme suchou maltou

Spárování můžeme provést mokrou maltou, jednodušší je však použít maltu pro suché spárování. Suchou maltu snadno vysypeme na dlažbu a koštětem ji vmeteme mezi spáry. Použít můžeme i gumovou stěrku, kterou spáry vyplníme.

Spáry prolijeme vodou
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Spáry prolijeme vodou

Maltu pak prolijeme vodou, ale opatrně, nejlépe hadicí se slabým proudem vody. Tím se malta zaktivuje. Necháme ji asi patnáct minut působit, aby zatuhla, což poznáme pohmatem.

Teprve po důkladném zaschnutí můžeme dlažbu spláchnout vodou, aby byla čistá, a vymýt ze spár proudem vody zbytky spárovací hmoty.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického

Podívejte se, jak na to:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 23. 4. 2022, Autor: Běla Nedorostová, Profil autora: Běla Nedorostová