reklama

Inspirujte se, co všechno se dá vyrobit ze špejlí

Dřevěné špejle, které známe při tvoření s dětmi nebo jako nezbytnou pomůcku při vaření pro přípravu klobás, jirnic nebo špízy. Mnohdy si je pamatuje jako držadlo cukrové vaty nebo papírové růže ze střelnice. Též jsou již přes 50 let oblíbeným materiálem pro pana Františka Pulkraba ze Strunkovic, který z nich vyrábí zmenšeniny stavby a různé dekorace.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Dekorace ze špejlí v podobě staveb či hudebních nástrojů, například houslí (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

V sedmdesátých letech minulého století trávil pan František dlouhé večery se svou dcerou v panelovém bytě, a aby jim ten čas utekl, začal stavět ze špejlí různé zmenšeniny staveb. První z nich byla Eiffelova věž, která byla na stávající prostory velmi objemná, a proto začal s menšími stavbami. Rozhodl se, že postaví zmenšeninu podle skutečného domu.

Kompletní stavba domu i s drobnými detaily, jako jsou záclonky v oknech i autentické zmenšeniny nábytku, trvala panu Františkovi dlouhé 3 měsíce. Vzhledem k tomu, že stále bydlel v panelovém domě, kde v bytě nebylo moc místa a stavby již nebylo kam dávat, rozhodl se, že změní tvorbu výrobků z 3D na 2D.

3D stavby jsou náročné na prostor
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
3D stavby jsou náročné na prostor

Jeden z hotových obrazů větrných mlýnů pana Františka. Obraz ze špejlí může být vhodnou dekorací do interiéru bytu, domu chaty či chalupy. Hodiny jako kukačky skutečně ukazovaly před nějakou dobou čas i pomocí malé kukačky v okénku. Zmenšenina houslí se vyrovná originálu a má skutečně napjaté struny v količníku připevněné kolíčky. V současné době pracuje na obrazu kostela, jehož součástí budou dva domy, které budou mít zaoblené ozdobné štíty.

Obraz ze špejlí ve 2D
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Obraz ze špejlí ve 2D

Při dodělávání detailu střechy používá pan František vysušené smrkové šišky, které opatrně vyštipuje a vystřihuje do potřebného tvaru a následně jednu po druhé lepí na podklad. Je to velmi pracné, ale výsledný efekt stojí za to. Pro vytvoření výrobku ze špejlí je důležité lepidlo. Pan František používá takové, které je přímo určené k lepení dřeva, někdy použije rychleschnoucí lepidlo.

Na štít domu se využijí smrkové šišky
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Na štít domu se využijí smrkové šišky

Dřevěné špejle

Zruční kutilové nejčastěji používají lipové špejle (nejsou výjimkou špejle z bukového nebo březového dřeva), jejichž výrobní proces je časově velmi náročný. Dřevo na výrobu nesmí být napadeno hmyzem, obsahovat suk ani hnilobu. Postup výroby má svá pravidla. Nejprve je nutné nařezat dřevo na špalky o délce 1 m. Používají se k tomu obvyklé nástroje, jako je například klín nebo kalač. Stále častěji se k této činnosti využívají moderní štípačky.

Takto připravené dřevo je nutné vysušit. Nejdříve po roce se může nařezat na 3 díly delší, než jsou špejle (nejčastější délka je 30 cm). Konečná fáze výroby špejlí spočívá v nastrouhání do požadovaného tvaru. Může k tomu sloužit obyčejný hoblík nebo stroj speciálně určený ke strouhání špejlí. Poté stačí špejle zkrátit na předepsanou délku, dosušit, zabalit a rozdistribuovat na smluvená místa.

Zdroj informací: pořad Vychytávky Ládi Hrušky

Podívejte se, jak si vyrobit obraz ze dřeva a nití:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 31. 5. 2022, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská