reklama

Luxusní obklad stěn luxusní pergoly

Když už stavíte pergolu, která je vymazlená od podlahy až ke střeše, nemůžete její obklad odfláknout. Dopřejte jí to nejlepší a dejte si záležet, aby obklad byl prvotřídní. A nezapomeňte, nezáleží jen na obkladu, ale také na kvalitním lepidle a spárovacím tmelu.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Obklad stěny v pergole z cihlových obkladů (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Obklad stěny v pergole

Pergola, kterou si vylepšujeme postupně, by měla být také pro potěchu oka obložená nějakým zajímavým materiálem. Můžeme ji obkládat dřevem nebo kamenem, ale my jsme pro obklad pergoly zvolili obkladové pásky.

Než ale vyrazíme do obchodu pro obklad a lepidlo, musíme si celou plochu obkládané stěny propočítat, abychom věděli, kolik materiálu bude potřeba nakoupit. A jak plochu spočítáme? Plocha stěny se vypočítá vynásobením obou délek, tedy délky (šířky) a výšky jako povrch obdélníku či čtverce. Dále bude potřeba uklidit od stěny veškeré překážky jako nábytek či nářadí a nezapomeneme také odstranit všechny rostliny, zejména pokud máme na stěně nějaké popínavky.

Pokud máme stěnu připravenou a očištěnou, můžeme se pustit do rozmíchání lepidla. Lepidlo nasypeme do vhodné nádoby a zalijeme vodou dle stanoveného poměru od výrobce. Rozmíchání do hladké pasty nebo kaše můžeme zajistit ručně, nebo abychom si ušetřili práci a dosáhli kvalitnější směsi, použijeme elektrické míchadlo. Míchadlo není potřeba kupovat, ve specializovaných prodejnách vám je ochotně zapůjčí.

Pro lepení pásků použijeme flexibilní lepidla třídy C2TES1 pro snadné lepení cihlových obkladů a spárovací hmoty pro rychlé a čisté spárování.
Lepidlo rozmícháme míchadlem do hustoty kaše
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Lepidlo rozmícháme míchadlem do hustoty kaše

U míchání lepidla je důležité dodržet tzv. technologickou přestávku. Ta trvá cca 3-5 minut, během nichž si vy sami můžete uvařit kávu, a lepidlo se mezitím stihne spojit s vodou a směs bude mít tu správnou konzistenci.

Míchadlo Scheppach PM 1200 si díky svým parametrům snadno poradí se všemi druhy stavebních materiálů, jako je malta, beton, sádra, nátěrové hmoty, lepidla a podobně. Skvěle ho využijí nejenom běžní hobby uživatelé, ale i drobní řemeslníci z řad obkladačů, podlahářů, malířů nebo zedníků. Míchadlo má velmi příjemné měkčené ergonomické rukojeti ve tvaru D, bezpečnostní spínač a plynulou regulaci otáček 0 – 700 ot/min, díky které lze nastavit rychlost mísení podle potřeby konkrétního materiálu. Velká upínací matice M14 je důležitá pro účinný přenos sil a rovněž umožňuje snadnou výměnu nástroje.

Lepení pásků

Dříve, než vůbec začneme se samotným lepením, musíme pečlivě prověřit stav omítky. Zkuste poklepat na několik míst na stěně, zda omítka všude dobře drží a netvoří se pod ní vzduchové kapsy. V takovém případě by se nám mohlo jednoduše stát, že se odfouknutá omítka bude poroučet k zemi i s obkladem.

Na natahování lepidla na omítku použijeme zubaté hladítko. Tím docílíme přesné rozprostření lepidla po stěně. Abychom pak pásky mohli lepit do roviny a nemuseli neustále rovinu hlídat vodováhou, natlučeme si lať (vyměřenou podle vodováhy) těsně u paty stěny, ta nám bude rovinu hlídat sama.

Hladítko nerezové 270x125 mm s plastovou ručkou, zub e6, tl. plechu 0,7 mm. Ostří je perfektně vytvarováno, je vyrobeno z tvrzené nerezové oceli. Používá se zejména k nanášení lepidel pod obklady a dlažby, dále pak k nanášení stěrek, štuků, omítek, tmelů a dalších stavebních hmot.
Na natahování lepidla na stěnu použijeme zubaté hladítko
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Na natahování lepidla na stěnu použijeme zubaté hladítko

Natáhneme vždy asi 1 m² lepidla a začneme lepit pásky. Tuto plochu stihneme nalepit dříve, než začne lepidlo zavadat. Každý cihlový pásek natáhneme lepidlem zhruba ve stejné vrstvě, jako byste si mazali krajíc chleba. Mezi jednotlivými obklady dodržujeme spáru. Také musíme dodržovat vazbu, což znamená, že pokud jsme v první řadě cihlových obkladů začínali celým dílkem, musíme v té další dát dílek půlený. Takto postupujeme směrem vzhůru.

Nejprve natáhneme první vrstvu na omítku a druhou zubatou stranou roztáhneme
Nejprve natáhneme první vrstvu na omítku a druhou zubatou stranou roztáhneme (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Lepidlem natáhneme vždy menší úsek stěny
Lepidlem natáhneme vždy menší úsek stěny (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Spáru mezi jednotlivými dálky i řadami bychom měli udělat cca 1cm. Z tohoto důvodu také později při spárování použijeme spárovací špachtli, která má šířku právě 1 cm.

Spáru mezi obklady uděláme na šířku spárovací špachtle
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Spáru mezi obklady uděláme na šířku spárovací špachtle

Obkladové pásky

Stačí doslova pár metrů přírodního cihlového obkladu a celé místo získá úplně jinou energii. Obkladové pásky je možné zakoupit v několika barevných variantách a stěny, na kterých obkladové pásky budou, získají elegantní a nadčasový design.

Obkladové pásky klinker mají velmi nízkou nasákavost do 6 %, přesné rozměry a hladký nebo strukturovaný povrch. Jsou nabízeny v několika formátech včetně moderních dlouhých formátů až do délky 50 cm. Cihlové obklady můžete využít pro jakýkoliv z vašich projektů od obkladů fasád domů přes interiéry, ploty, komíny až po krby.

Kromě cihlových pásků na obkládání si můžete u výrobce koupit i rohy, tzn. pásky do úhlu 90 °. Ty použijeme například v místě, kde je okno nebo pokud chceme s obkládáním pokračovat i na další stěně.

Na každý cihlový pásek naneseme trochu lepidla a přitiskneme ke stěně
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Na každý cihlový pásek naneseme trochu lepidla a přitiskneme ke stěně

Půlky i rohy bude potřeba upravit podle potřeby na půlky či jiné rozměry. K tomu použijme úhlovou brusku a multifunkční kotouč a potřebné rozměry nařežeme.

Scheppach AG 1200 je výkonná úhlová bruska s kotoučem 150 mm, vhodná pro všechny běžné typy řezání a broušení, odstraňování barvy a rzi, zabrušování svárů, začišťování hran, řezání kamene, obkladů apod. Silný motor má výkon 1200 W a je vybaven kvalitním měděným vinutím. Bruska má odolnou kovovou převodovkou, která zajišťuje vysoký točivý moment, rukojeť, kterou lze nastavit do třech různých poloh podle typu práce (vhodná pro praváky i leváky), dále snadno nastavitelný kryt kotouče bez použití nářadí, aretaci vřetene pro snadnou výměnu kotouče a velký spínač pro pohodlnou práci. Rukojeť má komfortní protiskluzové zóny. Díky štíhlému tělu a příznivé hmotnosti se bruska snadno ovládá i ve stísněných prostorech.
Na řezání obkladů použijeme úhlovou brusku
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Na řezání obkladů použijeme úhlovou brusku

V nadpraží okna můžeme vytvořit falešnou klenbu. Ta se tvoří tak, že se pásky nebudou skládat do vazby, ale jeden vedle druhého.

V nadpraží okna vytvoříme falešnou klenbu
V nadpraží okna vytvoříme falešnou klenbu (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Na klenbu použijeme cihlové rohy nařezané na míru
Na klenbu použijeme cihlové rohy nařezané na míru (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Obloženou stěnu necháme nejlépe do druhého dne zavadnout a zaschnout. Teprve potom můžeme začít se spárováním. Spárovačku si namícháme stejným principem jako předtím lepidlo jen s tím rozdílem, že spárovací hmota by neměla mít konzistenci kaše, ale měla by být pevnější. Ubereme tedy trochu vody a hmotu rozmícháme míchadlem, aby se při smáčknutí v ruce dala vytvořit kulička, ale z hmoty netekla voda. Pokud by byla hmota kašovitější, zalepila by nám pásky.

Druhý den si rozmícháme spárovací hmotu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Druhý den si rozmícháme spárovací hmotu

Protože spáry mezi obkladovými pásky jsou hlubší než např. u běžných keramických obkladů, použijeme spárovací špachtli o šířce 1 cm a pomocí jí vtlačíme spárovací hmotu mezi spáry. Potom už stačí jen hmotu ve spáře spárovačkou uhladit.

Spárovací hmota nesmí být příliš tekutá
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Spárovací hmota nesmí být příliš tekutá

Jak ale vpravit spárovací hmotu mezi pásky falešné klenby, která je prakticky vzhůru nohama? Máme na to malou vychytávku. Na obrácenou stranu zednické lžíce nabereme trochu spárovací hmoty a pořádně ji na lžíci zhutníme. Potom špičkou lžíce vpravíme spárovací hmotu mezi spáry klenby a zatlačíme ji dovnitř. Jestliže je spárovací hmota správně namíchaná, bude držet a nevypadne. A opět potom spárovačkou hmotu uhladíme.

Spárovací špachtlí vyplníme mezery mezi obklady
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Spárovací špachtlí vyplníme mezery mezi obklady

Vždy bychom měli při spárování stěnu lehce omést měkkým smetáčkem, abychom přebytek spárovací hmoty odstranili z obkladů. Spárovací hmota zde nesmí zaschnout, protože bychom ji odstraňovali jen velmi obtížně.

Vyspárované obklady nakonec ometeme od zbytků spárovací hmoty
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Vyspárované obklady nakonec ometeme od zbytků spárovací hmoty

Horní část stěny pak můžeme vyladit tak, že ji zaklopíme opracovaným a nalakovaným nebo napuštěným prknem, do něhož jsme nainstalovali podhledová světla.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického; klinkercentrum.cz; garland.cz; levior.cz

Publikováno: 10. 6. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Martina Pilzová