reklama

Dopřejte schodům koberec. A rovnou kamenný

Možná jste se už párkrát zaobírali myšlenkou, čím obložit venkovní schody, abyste na nich pak každou zimu nepředváděli při námraze trojitého odpíchnutého rittbergera? Každé povrchové krytí má své klady, ale také zápory. A většinou je to právě o tom, že nejen dlažba, ale i další povrchy jsou kluzké a tudíž i potenciálně nebezpečné. A přeci je tu něco, co vám pomůže.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Rozmazlete schody kamenným kobercem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Kamenný koberec na vašich schodech

Práce okolo domu praktiky nikdy nekončí. A není to jen o zahradě, ale i o nejbližším okolí našeho domu. Podívejte se třeba na schody u vchodových dveří. Kdypak jste je naposledy čistili nebo povrchově ošetřovali? Že už to bude pěkných pár let nazpět? 

Nedá se nic dělat, pokud chceme mít celý dům pěkně upravený, je potřeba se začít schodům věnovat. U dřevěných schodů je to vcelku jednoduché - obrousíme jejich povrch a natřeme. Ale co udělat se schody z betonu? Položit dlažbu? Zakrýt palubkami? 

Původní schody působí trochu omšele
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Původní schody působí trochu omšele

Řešením je koberec

Ovšem ne koberec ledajaký, ale přímo koberec kamenný. Takový koberec je více než praktický. Nemusíte jej vysávat a prát, k údržbě vám stačí obyčejné koště. Můžete na něj vylít téměř jakoukoliv tekutinu a nic se mu nestane. Také není náchylný na změny počasí, nevadí mu slunce ani sníh.

Pokládka kamenného koberce je navíc tak snadná, že ji zvládne každý průměrně zdatný kutil, pokud si dobře přečte návod od výrobce a dodrží všechny technologické postupy.

A protože jde o skutečně koberec tvořený z kamínků a pojiva, můžete si vybrat z několika dekorů a také velikostí kamenné drtě. Můžete si položit koberec z říčních kamínků, mramorových, barevných nebo perleťových. Ten nejvíce používaný je několikrát praný a omílaný, frakce 4-8 mm.

Kamenný koberec je prakticky nezničitelný
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Kamenný koberec je prakticky nezničitelný

Výjimečné kouzlo kamenných koberců TopStone

Vynikají nejen svým atraktivním přírodním vzhledem, ale především jedinečnými vlastnostmi, jako je mrazuvzdornost, unikátní vodopropustnost, celistvost (díky absenci spár) a nenáročná údržba. TopStone je první česká společnost, která vyvinula kamenný koberec na bázi přírodních kamínků a unikátního pojiva a získala si tak tisíce spokojených zákazníků.

Tradice, vlastní vývoj, neobyčejná kvalita a zaručeně nezávadné materiály, to je synonymum pro kamenné koberce značky TopStone.

Frakci i barevnost kamínků do kamenného koberce si můžete objednat na e-shopu, ale chcete-li mít jistotu, že dostanete to, co opravdu chcete, navštivte některou z prodejen a nechte si předložit vzorník barev.

Při nákupu už byste měli mít rozmyšleno, zda budete kamenný koberec pokládat pouze na nášlapné plochy schodů, nebo zda chcete obložit i svislé plochy. To je ostatně důležité, protože na každý typ pokládky budete potřebovat také speciální pojivo, penetraci, tmel a zpevňovací lišty. Nechte si poradit, pokud nejste úplně rozhodnuti.

Příprava a očista schodů

V první řadě je potřeba schody očistit a opravit. Neznamená to ovšem, že je stačí zamést. Povrch schodů se musí zbrousit a všechny spáry a praskliny vytmelit a vyspravit.

Poškozené okraje schodů bude potřeba začistit
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Poškozené okraje schodů bude potřeba začistit

Abychom nemuseli betonové schody brousit ručně, použijeme úhlovou brusku a speciální diamantový kotouč, který je právě určený k broušení betonových povrchů či schodů. Má tvar mističky s širokým okrajem, potaženým diamantovým práškem.

Ze schodů ubrousíme všechny výstupky a špínu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Ze schodů ubrousíme všechny výstupky a špínu
Scheppach AG 780 je kompaktní úhlová bruska s kotoučem 125 mm, vhodná pro všechny běžné typy řezání a broušení, odstraňování barvy a rzi, zabrušování svárů, začišťování hran, řezání obkladů apod. Motor má výkon 780 W a je vybaven kvalitním měděným vinutím. Bruska má odolnou kovovou převodovkou, která zajišťuje vysoký točivý moment, rukojeť, kterou lze nastavit do dvou různých poloh (vhodná pro praváky i leváky), dále snadno nastavitelný kryt kotouče bez použití nářadí, aretaci vřetene pro snadnou výměnu kotouče a bezpečnostní spínač pro pohodlnou práci. Rukojeť má komfortní protiskluzové zóny. Díky štíhlému tělu a nízké hmotnosti se bruska snadno ovládá a dobře se vede i jednou rukou. 

Nezapomeňte při broušení na ochranu očí a použijte pracovní ochranné brýle. Také ruce byste si měli chránit pracovními rukavicemi a oblečeni byste měli být minimálně v pracovním oblečení, určeném k práci ve ztížených podmínkách.

Při práci s diamantovým kotoučem a úhlovou bruskou si pamatujte, že na brusku nesmíte příliš tlačit. Diamantový kotouč má opravdu sílu při broušení a mohlo by se vám lehce stát, že si do schodů vybrousíte díry. Snažte se brousit povrch plošně a souvisle. Odstraňte všechny nečistoty, mech, nánosy a barevné nesrovnalosti. Povrch po obroušení musí být kompaktní.

Na obroušení schodů použijeme speciální diamantový kotouč
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Na obroušení schodů použijeme speciální diamantový kotouč

Brusný diamantový kotouč FESTA turbo je robustní nosný talíř je z pevné slitiny. Speciální konstrukce uchycení diamantových segmentů k nosnému disku kotouče, vysoký obsah diamantového prachu v segmentech. Použitelný pro suché broušení mramoru, žuly, cihel, zdiva, přírodního i umělého kamene, obkladů, dlažeb a podobných materiálů. Lamelové provedení je vhodné pro jemné dobrušování.

Pro očistu povrchu schodů použijeme průmyslový vysavač. Ten má velký sací tah a budeme tak mít jistotu, že se ze schodů odsaje veškerá nečistota a prach z broušení. S průmyslovým vysavačem pracujeme úplně stejně jako s vysavačem bytovým.

K vyčištění povrchu použijeme průmyslový vysavač
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
K vyčištění povrchu použijeme průmyslový vysavač
Scheppach ASP 15-ES je lehký, kompaktní a výkonný vysavač na mokré i suché vysávání s kapacitou zásobníku 15 l. Je velmi dobře vybavený. Má odolné tělo z nerezu, čtyři otočná kolečka a velké madlo pro snadnou manipulaci, integrované držáky na kabel i příslušenství, integrovaný vývod pro funkci foukání, dlouhou hadici o velkém průměru 38 mm a beznástrojový systém pro snadnou a rychlou výměnu filtru. Délka kabelu i hadice zaručuje při práci velký dosah. Celý vysavač je velmi kompaktní a nepotřebuje tak příliš místa na skladování. Vysavač se dodává s bohatým příslušenstvím, nutným jak pro suché, tak i mokré vysávání. V případě potřeby lze vyměnit dodávaný pěnový filtr za ještě účinnější HEPA filtr. Vysavač se skvěle hodí do domácností, dílen, garáží i pro potřeby řemeslníků.

Příprava lišt a penetrace

Než lišty začneme řezat, musíme si naměřit úhel, pod kterým je budeme upravovat. Ideální je, pokud jsou schody v úhlu 90 °, ale většinou budeme muset dopočítávat přesah schodů. Doporučujeme přeměřit úhel na obou stranách schodů, protože často bude na každé straně jiný.

Kovové lišty zpevní okraje schodů s kobercem
Kovové lišty zpevní okraje schodů s kobercem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Lišty nařežeme úhlovou bruskou
Lišty nařežeme úhlovou bruskou (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Při řezání lišt bude opět potřebná úhlová bruska, na které pro změnu vyměníme diamantový kotouč za univerzální na řezání všech druhů materiálů. Každý řez nezapomeňte obrousit lehce dokulata, abyste se o ostrou hranu nepořezali. Lišty potom dáme stranou a vrhneme se na penetraci.

Hnětením smícháme dvě složky penetrace
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Hnětením smícháme dvě složky penetrace

Penetrace slouží jako ochranný nátěr pronikající do hloubky pro sjednocení a zpevnění podkladu. Zde je však penetrace vysoce sofistikovaný materiál. Je připravena jako dvousložková a bude potřeba ji před aplikací důkladně promíchat. Návod je jednoduchý - sejmeme ze sáčku s penetrací postranní lišty, čímž uvolníme prostupy mezi oběma složkami a hnětením obou sáčků po dobu cca 2 minut budeme složky promíchávat. 

Válečkem rozetřeme penetraci po celé ploše schodů
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Válečkem rozetřeme penetraci po celé ploše schodů
Top Fix je penetrační, vazná vrstva pro ideální přilnutí TopStone systému k podkladu na všechny podklady vhodné pro pokládku systému TopStone - na staré epoxidové stěrky, na zpevnění podkladu, hloubkové zpevnění prasklin a podobně. Slouží jako podkladová a vazná vrstva pro hydroizolaci TopPur. S touto penetrací je možno penetrovat i na mladé nevyzrálé betony, dokonce už 5 dní po betonáži. Je aplikovatelná na vlhké betony bez spodní izolace, může se použít na staré betony, kámen, anhydrit, dřevo, kov, dlažbu, obklady a jiné neporézní materiály.

Celou akci s pokládkou kamenného koberce si necháme na období, které je příznivé na počasí a teploty. Ideální teplota je 12-24 °C. Penetraci nanášíme stejně, jako kdybychom malovali malířskými barvami. To znamená, že použijeme malířský váleček, penetraci přelijeme do kbelíku a přes mřížku regulujeme vrstvu na válečku. Potom jednoduše souvisle natíráme penetraci na betonový povrch. S penetrací nešetříme a je potřeba natřít opravdu všechny části a rohy. Jakmile máme napenetrováno, nalepíme okrajové lišty a necháme všechno do druhého dne zaschnout.

Tmel na lepení lišt

Tmel na lepení lišt je opět dvousložkový, tudíž si budeme muset oba materiály smíchat dohromady. Pokud nevyužijeme všechen tmel, odvážíme si pevnou složku a v předepsaném poměru k ní přilijeme tekutou část. Pro dokonalé rozmíchání použijeme míchadlo, upevněné na elektrickou vrtačku.

Dvousložkový tmel smícháme podle poměrů, uvedených výrobcem
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Dvousložkový tmel smícháme podle poměrů, uvedených výrobcem

Na hrany schodů zubatým hladítkem naneseme tmel v rovnoměrné vrstvě a do tmelu vložíme lišty. Druhou vrstvu tmelu přetáhneme přes usazené lišty. Ideální opět je nechat tmel pořádně vyzrát, nejlépe do druhého dne. Pokud na pokládku koberce spěcháte, začnete s přípravnými pracemi brzy po ránu, abyste měli čas právě nechat tmel odpočinout a zaschnout.

Na okraj schodu je potřeba nanést vrstvu tmelu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Na okraj schodu je potřeba nanést vrstvu tmelu

Koberec

Než se pustíme do samotného natažení kamenného koberce na celou plochu, bude potřeba udělat svislé části schodů. Pamatujte si přitom, že je lepší si kamennou složku s pojivem míchat aspoň natřikrát. To z toho důvodu, že pojivo velmi rychle tvrdne a v závislosti na okolní teplotě teprve rychleji. Například při teplotě 20 °C vám pojivo zatvrdne již za 20 minut a můžete vsadit svoje boty, že za tuto dobu celý pytel směsi zpracovat nezvládnete. 

Na svislou část schodu naneseme penetraci
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Na svislou část schodu naneseme penetraci

Pojivo je opět zcela překvapivě dvousložkové, takže se opět vrhneme na promíchání obou složek ve správném poměru. Část pojiva, které slouží jako penetrace, je potřeba nanést na svislou stranu schodu a zbytek pojiva smícháme s kamennou složkou. Mícháme míchadlem a vrtačkou a na nízké otáčky, aby se kamínky důkladně spojily s pojivem.

Nejprve rozmícháme pojivo
Nejprve rozmícháme pojivo (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Kamennou drť odvážíme a smícháme s pojivem
Kamennou drť odvážíme a smícháme s pojivem (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Kamennou směs nanášíme na svislé strany schodů zednickou lžící stejně, jako bychom natahovali třeba lepidlo na stěnu. Směs je potřeba pečlivě a důkladně přimáčknout k podkladu, aby se přilepila. Důležitým pomocníkem bude ředidlo (F6006), kterým otíráme lišty i nářadí. Jakmile totiž začne pojivo zasychat, ulpí na lžíci či hladítku a další vrstvy koberce bychom už poškozovali. Na větší plochy rozprostíráme kamennou směs například fankou a hladítkem urovnáváme do roviny. Snažíme se, aby směs byla celistvá a nikdy nebyly viditelné mezery mezi kamínky. 

Nejprve natáhneme kamennou směs na svislé strany schodů
Nejprve natáhneme kamennou směs na svislé strany schodů (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Na závěr rozetřeme kamenný koberec po ploše schodů
Na závěr rozetřeme kamenný koberec po ploše schodů (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Necháme do druhého dne opravdu důkladně zaschnout, abychom měli jistotu, že si nový koberec hned při prvním kroku neprošlápneme.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického; TOPSTONE s.r.o.; GARLAND distributor s.r.o.; LEVIOR s.r.o.

Publikováno: 17. 6. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto), Profil autora: Martina Pilzová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.