Zrekonstruovali jste si koupelnu a teď nemůžete najít vodovod? Respektive přívody vody, které díky novému obložení stěn zůstaly utopené někde ve zdi? Máme pro vás takový šikovný zlepšováček, jak to vyřešit, aniž byste museli koupelnu znovu rozbourat.
Jak prodloužit utopený vodovod?
Při rekonstrukcích v koupelnách nebo kuchyních, zvláště pak při obkládání původních stěn sádrokartonovými deskami, můžeme zapomenout, že vodovodní potrubí ve zdi už jaksi nejde natáhnout a při zaklopení stěny sádrokartonem nám najednou chybí pár centimetrů. Jak do takto utopeného potrubí a přívodů vody namontovat vodovodní baterii? Těžko.

Pomůže nám šikovná pomůcka. Říká se tomu prodloužení vodovodní baterie. Používá se obecně ke spojování závitových trubek a armatur. Je vyrobeno z velmi odolné mosazi s pracovní teplotou 0 °C až 100°C. Použití prodloužení je vhodné pro kapalná neagresivní média, nejčastěji právě k prodloužení vodovodní baterie.

Abychom mohli použít správné prodloužení (neboť jich je několik druhů), musíme vědět, jak hluboko máme utopený vodovodní přívod a také jaký průměr mají vodovodní trubky. Tento rozměr se udává v palcích a nejčastější rozměr je například u 15mm potrubí 1/2 palce a u 20mm je to 3/4 palce.
V milimetrech:
- velkoplošné trubky (od 530 do 1420 mm) jsou nejčastěji vyráběny pro průmysl
- střední trubky (od 114 do 530 mm) jsou určeny pro městskou ekonomiku
- malé trubky (od 10 do 108 mm) jsou určeny pro bytové domy a soukromé domy
Různí výrobci však mohou mít malé odchylky ve velikosti výrobků, takže je žádoucí nakupovat trubky a tvarovky od jednoho výrobce.

Instalace prodloužení
Odměříme si hloubku utopeného potrubí ve zdi a podle průměru trubek koupíme prodloužení. Může se stát, že utopení je tak markantní, že budeme potřebovat třeba dva nebo tři kusy prodloužení, což ale není na závadu. Prodloužení se díky závitu jednoduše zašroubuje do sebe a utáhne se imbusem nebo dvanáctihranným klíčem (tzv. „tisícihran“) vel. 12 mm.

Pokud prodlužujeme potrubí v novostavbě, jsou konce potrubí opatřeny stavebními plastovými zátkami. Ty pomocí šroubováku nebo stranového klíče vyšroubujeme.
Na prodloužení namotáme kousek koudele (česání), můžeme taktéž použít topenářskou teflonovou pásku. Koudel v závitu ještě potřeme pastou, kterou běžně seženeme v instalatérských potřebách a která slouží k pevnějšímu a lepšímu kontaktu prodloužení se závitem a zvyšuje těsnost materiálů.

Prodloužení pak našroubujeme do zdi na konec vodovodní trubky a opět dobře utáhneme imbusem nebo dvanáctihranem.
Je důležité velmi pečlivě nasadit závit prodloužení na trubku, abychom nešroubovali přes závit. Tím bychom samozřejmě celý kus znehodnotili.

Zdroj informací: pořad Libovky Pepy Libického, rubrika Minutový manžel; cs.decorexpro.com, panfitinka.cz
Publikováno: 23. 6. 2022, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA MEDIA, s.r.o. (foto)
, Profil autora: Martina Pilzová