reklama

Výrobky z kůže mohou sloužit věky, svěřte je do péče odborníkovi

Jedním ze starých řemesel je i brašnářství. Brašnář či brašnářka zpracovávají kůži a pod jejich rukama z ní vznikají výrobky, které využíváme každý den a dlouho vydrží – kabelky, aktovky, batohy, pouzdra, tašky a mnoho dalších. Jak o ně pečovat a co vše jde opravit? O tom si přečtěte.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Brašnářka kožené výrobky vyrobí i opraví (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)

Kdo je brašnář?

Brašnář je člověk, který pracuje s kůží a vyrábí z ní kabelky, tašky, pouzdra, batohy a další výrobky. Dnes se k tomu využívá nejen pravá, ale i umělá kůže či koženka. Materiál si řemeslník sám vybere, zkonstruuje si střih, podle kterého pak vyřeže a vystříhá jednotlivé díly. Ty pak ještě opracuje a následně sešije a případně i zdobí či doplní funkčními prvky, třeba zipy.

Máte oblíbenou kabelku a nosíte ji do roztrhání? Co takové kabelce nejvíc hrozí?

U takových výrobků záleží, z jakého jsou materiálu. Například kabelky z koženky se rády trhají celé, koženka se utrhne, a pak už není jak vyspravit. Koženkové věci se také často trhají v místech švu, kde se vytrhá základní materiál a opět už není možné místo opravit. Výrobky z kůže se ale i v takových případech opravit dají.

Aby kožené výrobky dlouho sloužily, potřebují pravidelnou údržbu
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Aby kožené výrobky dlouho sloužily, potřebují pravidelnou údržbu

Co je možné opravit na kožených výrobcích?

Kožené výrobky může odborník více či méně snadno opravit. Je možné vyměnit kaplík, poutko, opravit hrana, podle způsobu všití se dá vyměnit i zip nebo podšívka uvnitř, pokud není výrobek podšívkovaný po částech.

Co s poškozenou hranou na pásku nebo popruhu?

Poškozené, popraskané hrany pásku či popruhu po několika letech nošení se dají opravit. Na brusce se hrana obrousí, pak se oleští a speciální barvou se natře. Tuto práci musíte svěřit do rukou odborníka, ať už jde o úpravu na stroji nebo barvu, kterou běžně nekoupíte. Nejprve se natře základ řidší barvou nebo fillerem, tím se hrana ztuží. Následně se hrana opětovně přebrousí.

Běžná péče o kožené výrobky doma i u brašnáře

Aby vám výrobky z kůže dlouho vydržely, věnujte jim pravidelnou péči. Nečistoty snadno odstraníte mýdlovou pěnou a hadříkem. Určitě není vhodné kožené věci namáčet do vody, vznikly by na nich mapy. K čištění používejte přípravky vhodné na kůži nebo se obraťte na brašnáře, který je vyčistí profesionálně.

Jak si poradit s kabelkami, taškami a batohy, které už jsou sešlé?

V domácím prostředí se dají kožené výrobky zachránit balzámy. V závislosti na barvě materiálu zvolte vhodný balzám. Na černou kůži je vhodný balzám, který reaguje s pigmenty a obnoví barvu. Průhledný balzám se potom hodí na světlé materiály. Balzámy zároveň souží jako ochrana před dalším poškozením a také jako výživa.

Balzám kůži ochrání a vrátí jí život
i (Zdroj: Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima)
Balzám kůži ochrání a vrátí jí život

Jak dál o kožené výrobky pečovat?

Krom jemného čištění věnujte svým koženým výrobkům vhodnou péči. Platí zde několik zásad pro to, abyste se vyhnuli zbytečnému poškození.

  • Stejně jako u kabelek či tašek z jiných materiálů je nepřetěžujte. Hrozí vytahání materiálu a ztráta tvaru.
  • Mokrou kůži jemně vysušte a nechte schnout při pokojové teplotě. Určitě se vyhněte sušení na topení i slunci.
  • Při čištění nezůstávejte jen u zašpiněného místa, ale vyčistěte vždy celý výrobek, aby na něm nezůstaly skvrny. 

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů

Publikováno: 5. 7. 2022, Autor: Lenka Tajbrová (text), Archiv FTV Prima, se svolením FTV Prima (foto), Profil autora: Lenka Tajbrová